Walka z uzależnieniem – jak pomóc osobie borykającej się z problem alkoholowym?

Materiał zewnętrzny Image

W samej Polsce z uzależnieniem od alkoholu boryka się aż 600 tysięcy osób. Za rozwój choroby często odpowiadają presja ze strony otoczenia, stres, zaburzenia snu, a także problemy w sferze emocjonalnej i psychologicznej. Alkoholizm może mieć również podłoże genetyczne. Szybka reakcja na przejawy uzależnienia, pozwoli na skuteczną walkę z chorobą. Sprawdź, jak pomóc osobie z problemem alkoholowym.

Uświadomienie problemu

Alkoholizm można rozpoznać nie tylko poprzez stan chorego i wyczuwalną woń alkoholu, ale i drażliwość oraz agresywne reakcje. Konsekwencje ponosi nie tylko sam uzależniony, ale i bliskie otoczenia, przede wszystkim rodzina. Osoba z problemem alkoholowym bardzo często nie dostrzega problemu i bagatelizuje temat uzależnienia. Bardzo ważna jest więc spokojna, szczera rozmowa, która będzie miała na celu uświadomienie chorego. Ważne, by przeprowadzić ją, gdy bliski będzie trzeźwy. Warto poruszyć wtedy tematy o lękach, ograniczeniach i obawach. Przyznanie się do nałogu to krok milowy w walce z uzależnieniem.

Fachowa pomoc

W walce z nałogiem bardzo ważny jest czas. Rozwój choroby następuje znacznie szybciej u osób młodych i może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet doprowadzić do zgonu. Osoba uzależniona bardzo często zagraża nie tylko samej sobie, ale i otoczeniu. Dlatego warto, jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki. Proces leczenia alkoholizmu (https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu) przede wszystkim zależy od stopnia zaawansowania choroby. W Centrum Medycznym Medjol wykwalifikowani specjaliści dostosują terapię do indywidualnych potrzeb Pacjenta.

Na początku leczenia alkoholizmu stosuje się detoksykację, czyli odtruwanie organizmu (https://medjol.pl/terapia/odwyk-alkoholowy). Proces polega na całkowitym odstawieniu alkoholu. Objawy zespołu abstynenckiego łagodzone są przepisanymi przez specjalistów farmaceutykami. Chorzy mają zapewnione także wsparcie ze strony psychologów, psychiatrów oraz psychoterapeutów.

Po odwyku osoba borykająca się z uzależnieniem bierze udział w zajęciach terapeutycznych o dużej intensywności. Na spotkaniach grupowych, a także podczas indywidualnej pracy z terapeutą, chorzy mają okazję uświadomić sobie genezę problemu, konsekwencję nałogowego picia oraz zmienić swoje zachowania. Zajęcia uczą także, jak zachować abstynencję i wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Centrum Medyczne Medjol (https://medjol.pl/) pomoże osobie uzależnionej od alkoholu naprawić relacje z rodziną i bliskimi. Po terapii stacjonarnej chory może także korzystać z terapii nawrotów, która ma na celu zapobieganie nawrotom problemu i podjęcie kroków w razie powrotu do nałogu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~złomiarz

Jak pijak nie chce przestać pić to i wyjazd do Czerska mu nie pomoże. Jak chce przestać pić to i na miejscu da radę, też mamy specjalistów. A to jakaś reklama mająca chyba na celu dać zarobić tym z prywatnego ośrodka a nie pomóc

~Olo

Straszna choroba.....