Metody programowania robotów przemysłowych

Materiał zewnętrzny Image

Programowanie jest kluczowym aspektem każdego systemu robotycznego. Przekazuje ono robotowi przemysłowemu istotne informacje, dzięki którym może on funkcjonować i wykonywać określone zadania. Programowanie robotów było kiedyś postrzegane jako trudne, ponieważ wymagało skomplikowanych linii kodu. Na szczęście postęp w dziedzinie robotyki doprowadził do opracowania bardziej intuicyjnych metod programowania, które są przyjazne nawet dla najbardziej początkujących operatorów.

Programowanie przez doprowadzenie

Programowanie przelotowe jest najprostszą z metod uczenia robota. Po wyłączeniu serwomechanizmów operator może ręcznie przesunąć ramię robota na żądaną ścieżkę. Istotne punkty mogą zostać zapisane do późniejszego wykorzystania, gdy robot będzie poruszał się po nauczanej ścieżce. Innym rodzajem programowania przelotowego jest mniejszy model robota komunikujący się z prawdziwym robotem i jego kontrolerem. Ta metoda jest stosowana, jeśli robot nie ma trybu swobodnego ruchu, a serwomechanizmy mogą być wyłączone. Chociaż metoda ta jest metodą mało precyzyjną, operator może mieć opcje edycji w celu zwiększenia precyzji, gdy robot zostanie już nauczony pożądanej ścieżki.

Programowanie Corobotics tą metodą promuje raczej wykwalifikowanych pracowników, którzy wiedzą, jak wykonać zadanie ręcznie z dużą precyzją, niż umiejętności techniczne, a zatem nie wymaga od pracowników znajomości programowania komputerowego.

Nauczanie programowania za pomocą zawieszek

Najpopularniejsza metoda programowania robotów, uczenie z wykorzystaniem zawieszki, polega na użyciu ręcznego urządzenia sterującego, które kontroluje pozycjonowanie robota i programuje go. Operator może rejestrować każdy ruch, prowadząc robota krok po kroku przez każdy proces roboczy za pomocą kontrolera zawieszanego.

W nowoczesnych zawieszkach powszechnie stosuje się joystick, klawiatury i wyświetlacz. Joystick steruje pozycjonowaniem robota i orientacją obrabianego przedmiotu. Predefiniowane funkcje i dane mogą być wprowadzane za pomocą klawiatury. Miękkie klawisze sterujące i komunikaty operatora są wyświetlane na ekranie wyświetlacza. Kaseta sterownicza może wykonywać trudniejsze zadania, takie jak podnoszenie i układanie, załadunek i rozładunek maszyn oraz zgrzewanie punktowe, ale wymaga to podstawowej znajomości programowania komputerowego i urządzeń.

Programowanie offline

Programowanie offline odnosi się do metody, w której operacje robota są opracowywane na komputerze, a nie w systemie robota. Za pomocą programowania offline można programować roboty w symulowanym środowisku. Jest ono najczęściej stosowane w badaniach nad robotyką, aby upewnić się, że zaawansowane algorytmy sterowania działają poprawnie, zanim zostaną przeniesione na prawdziwego robota. Jest ono także stosowane w przemyśle w celu skrócenia czasu przestojów i zwiększenia wydajności. Ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że roboty będą wielokrotnie rekonfigurowane w małych i średnich przedsiębiorstwach niż w środowiskach produkcji masowej, może to być szczególnie przydatna metoda. Ponieważ programowanie odbywa się w trybie offline, ma ono minimalny wpływ na produkcję.

Robota można zaprogramować za pomocą wirtualnej makiety i zadania z programowaniem offline. Jeśli oprogramowanie symulacyjne jest intuicyjne, może to być szybki sposób na przetestowanie pomysłu przed przeniesieniem go na robota.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Anna

Ja jak już patrzę na moją roombę, która skutecznie omija przeszkody czy dojeżdża w każdy kąt, zastanawiam się jak to zaprogramowali, a takie przemysłowe roboty to jeszcze wyższa półka i większa trudność.