Termomodernizacja i nowoczesny wygląd starszych budowli

Materiał zewnętrzny Image

Budownictwo w Polsce można podzielić na kilka okresów. W czasach PRL liczyło się, żeby po prostu postawić budynek – bez względu na jego formę. Dlatego powstawały tak zwane „kostki”, które nie były za ładne, ale spełniały swoją funkcję, zapewniając godne warunki życia. Następnie pojawiły się projekty od profesjonalnych architektów, które ingerowały w formę budowli i prezentowały się estetycznie. Jeszcze dekadę temu ludzie upodobali sobie budynki z użytkowym poddaszem, a obecnie powstają głównie rozległe, niezwykle wygodne budowle parterowe, które imponują swoimi formami. Dopiero teraz Polacy mogą swobodnie zaprojektować elewację, czy wybrać taki dach, który im się podoba, a nie – ten, który jest po prostu dostępny. Pojawiają się przepiękne wykończenia z wykorzystaniem nowoczesnych płyt włókno-cementowych, a nasz region powoli przestaje prezentować nieskładny krajobraz i powoli staje się spójną kompozycją budowli oraz działek, które są dopracowane od A do Z.

Dofinansowanie na termomodernizacje sposobem na zmianę prezencji swojego budynku

Powszechnie uważa się, że wspomniane wcześniej budynki z czasów PRL po prostu szpecą Polskę. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że obecnie panująca moda w budownictwie doskonale dopasowuje się właśnie do tej formy budowli. Jeśli pominie się wątpliwej jakości rozplanowanie wnętrza takiego domu, to sama forma budynku pozwala na zamienienie go w coś, co idealnie pasuje do dzisiejszych czasów. Wystarczy zadbać o odpowiednią elewację.

Obecnie w Polsce można skorzystać z dofinansowania na termomodernizację starszych budynków, co obejmuje między innymi wykonanie elewacji. To doskonały moment na wykorzystanie tej szansy i zamienienie swojego starego, nie za bardzo urodziwego domu, na cudo, które może śmiało stać w jednym rzędzie z najnowocześniejszymi budynkami. W 2022 roku można otrzymać nawet 69 000 zł dofinansowania, dzięki czemu budynek nie tylko stanie się znacznie cieplejszy, ale będzie się też odpowiednio prezentował. Warto zastanowić się nad tym rozwiązaniem – szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy trudno jednoznacznie określić, ile będzie kosztowało ogrzewanie w przyszłym roku.

Po ociepleniu domu należy zastanowić się nad zastosowaniem odpowiednich elementów dekoracyjnych. I tutaj warto zwrócić uwagę na wspomniane płyty włókno-cementowe, które w kombinacji ze standardowym tynkiem mogą dać spektakularny efekt i to przy relatywnie niskim koszcie.

Elewacja jako kluczowy element każdego budynku

Ten dawniej ignorowany etap budowy domu, dzisiaj odgrywa jedną z kluczowych ról zarówno pod względem oszczędności na ogrzewaniu, jak i prezencji budowli. Dzięki zastosowaniu relatywnie niskich nakładów finansowych (około 5-7% kosztu budowy całego budynku) można zbliżyć się do neutralności energetycznej oraz sprawić, że budynek będzie prezentował się po prostu oszałamiająco. Wystarczy skontaktować się ze specjalistą od termomodernizacji budynków i dobrać styropian o odpowiedniej grubości i współczynniku przewodzenia ciepła. Niekiedy optymalnie rozwiązanie jest droższe o zaledwie 10%, a ludzie nie decydują się na ten krok, bo po prostu nie mają odpowiedniej wiedzy. Obecnie – w czasach, kiedy można uzyskać solidne dofinansowanie, nieskorzystanie z takiej możliwości jest po prostu grzechem.

Zapewnienie sobie odpowiednio ciepłej elewacji to oszczędność liczona w dziesiątkach lat. Dom, który został wykonany w nowoczesnym standardzie termicznym, może wymagać nawet dwukrotnie mniejszego zużycia energii do ogrzania zimną. Dlatego szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy ceny energii tak drastycznie rosną, warto zastanowić się nad modernizacją swojego budynku.

Budownictwo będzie jeszcze droższe?

To prawda, w niedalekiej przyszłości budownictwo może się stać po prostu za drogie dla standardowego Polaka. Mimo wszystko w mieście nieustannie udaje się realizować jakieś inwestycje. Warto zastanowić się, czy to już nie jest ostatni gwizdek na to, żeby coś zmienić, bo ceny cały czas idą w górę, a wszystko zaczęło się jeszcze przed kryzysem, który zaczął narastać z początkiem 2022 roku.

Dlatego tą wiedzą na temat cen energii, wzrastających kosztów budownictwa i możliwości, jakie daje dofinansowanie z programu Czyste Powietrze, warto skontaktować się z odpowiednią osobą, która podpowie najlepsze rozwiązania i pomoże zrealizować całą inwestycję, która z czasem z pewnością zapewni spore oszczędności i nada budowli całkowicie nowego wyglądu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~marta

Ocieplono nam blok , ale nie zauważyliśmy oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, Pomimo iż zawsze mam wyłączone połowę grzejników, także nie odczułam tego na rachunkach.