Ta demolka jest OK

Image

Trwa remont Miejskiego Domu Kultury. Najpierw trzeba było dokonać kontrolowanej dewastacji, by niczym z popiołów mógł odrodzić się Feniks stalowowolskiej kultury.

- W Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli pełna demolka. Trudno poznać, ale tak wygląda sala widowiskowa MDK poddawana pełnej modernizacji wraz z małą salą teatralną i całym zapleczem scenicznym. Podczas żmudnych i drobiazgowych prac konserwatorskich odkrywane są piękne, wcześniej zamalowane lub przykryte zdobienia ścienne. Niesamowitym odkryciem jest sgraffito przedstawiające napis Stalowa Wola wraz z symbolami naszego herbu. Ten wyjątkowy napis dotychczas był niewidoczny, przykryty boazerią na balkonie sali widowiskowej, podobnie jak wiele innych wspaniałych sgraffito, a więc wykonanych w technice zdobniczej ścian, polegającej na nakładaniu na mur kilku warstw różnie zabarwionego tynku i zeskrobywaniu wzorów do warstw wierzchnich- mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Tymczasem działalność MDK musiała przenieść się do innych budynków w mieście, m.in. odbywa się w szkołach podstawowych, Rozwadowskim Domu Kultury „Sokół”, w klubie „Emka”, w SDK czy w budynku kina Ballada. Remont skończy się jesienią 2023 roku. Zmian będzie sporo i gra warta jest świeczki, gdyż nie tylko wyłonione zostanie to, co ukryte, a bardzo cenne, ale przy okazji pojawią się udogodnienia dla użytkowników MDK. Projekt zakłada przebudowę i remont sali widowiskowej, sceny i pomieszczeń przyległych. W sali widowiskowej planowana jest m.in. wymiana podłogi na widowni i foteli, renowacja zabytkowych płaskorzeźb, zdobień ścian i sufitów, wymiana oświetlenia ogólnego, montaż elektrycznych wyciągów scenicznych, inteligentnych urządzeń oświetleniowych. W rezultacie ma powstać nowoczesna, multimedialna scena z zapadnią. Zostanie zmieniona jej geometria tak, aby była lepsza widoczność, bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych. Miejsc będzie 725, a więc całkiem sporo (łącznie z balkonami). Kolejne działania mają polegać na dostosowaniu małej salki kinowej do wymogów sali muzyczno- teatralnej wraz z adaptacją dodatkowego pomieszczenia na zaplecze sceniczne i garderobę. Ważną częścią projektu jest jeszcze lepsze dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych (wygodne dojścia, oznaczone odpowiednimi informacjami, również w języku braille'a tak, aby osoby niedowidzące mogły swobodnie i samodzielnie poruszać się po budynku) i wiele innych.

Prace prowadzone są za blisko 20 mln zł, z dofinansowaniem ze środków norweskich za pośrednictwem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia: fb Lucjusz Nadbereżny

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

~ekolog, nie nadymaj się bo jeszcze nasmrodzisz, jakie groźby karalne, że po zmianie władzy ktoś cię przysłowiowo kopnie w cztery litery i stołek stracisz, tak jak i pseudointeligent hejter i troll pisowski piszący z kasę podatnika, oj biedne durne pachołki.

~lader

O ch..u złoty. Jak nie 300 to ile? 500 mln?

~lader

a ile masz tam już długu? W 300 milonach się jeszcze miescimy?

~Tima

Tego remontu nie powinno być .
Przypomnę że motłoch hejterski wieszczył, że nie dostaniemy dofinansowania.
Tak to właśnie funkcjonuje lokalne PO i SPS

~Hochoł

Nie pie.dol edek, nie za to ci płacimy partyjny cieciu.
Możesz zaklinać rzeczywistość, ale przez was będzie w Polsce gnój. A jak się lud wku.wi to nie starczy nawet 24 emerytura smiech2
Pewnie wiesz że z Turbi nie ma połączeń lotniczych na Węgry smiech2

~ekolog

Do x piętro , hejterze to są groźby karalne i powinien żeś się za to przed prokuratorem wyspowiadać. Każdy ma prawo szanować kogo chce ja ciebie za to że kochasz PO nie atakuję bo masz prawo do swoich poglądów. Ponad 90 procent mieszkańców naszego miasta popiera PIS i według ciebie to są schizofrenicy? Ten komentator taka prawda to walczy z hejterami to jak może być hejterem? A propagandą to cię karmi TVN 24 cały dzień i dlatego jesteś taki jaki jesteś. Kogo ty próbujesz bronić i komu służysz , zastanów się bo cię wydymają swoi w biały dzień.

~bjorg

X piętro a kiedy to planujesz to rozliczanie przed skokiem czy po skoku z tego piętra. Bierz przez pół to co zażywasz, złap kontakt z otoczeniem.

~Iron Idem

Przy okazji chcę zapytać. CO Z KINEM BALLADA?? Miało działać w zastępstwie Wrzosu?
Oddajcie Mieszkańcom KINO BALLADA!!

~huciak61

Czas skonczyc z tymi kredytami,juz Polski nie ma przez te dlugi.A glupi lud cieszy sie z kolejnych nie potrzebnych napraw.Dosc rzadow zyjacych na kredyty.Do roboty ,a urzednicy na bezrobocie.

~Urugwai

Demolka to jest to na czym pis się zna najlepiej

mad_dog

i bardzo dobrze, mam sentyment do tego miejsca, powinno wyglądać jak najlepiej !

~@X piętro

ta przypadłość na jaką cierpisz hejterze to schizofernia paranoidalna. W każdym wpisie jakiegoś inteligenta widzisz.
Zapewniam cię, że nie ma inteligentów wśrod trolli opozycyjnych, miłośników i członków PO i SPS

~X piętro

Chcę przypomnieć niejakiemu inteligent vel taka prawda vel ekolog vel....., że jest trollem PiS i, że w niedalekiej przyszłości zostanie właściwie rozliczony i potraktowany za swoją hejterską i propagandową działalność. Już przestaniesz gęgac...

~Gonzo

Kasa ile mamy jeszcze zasobów ile remont rynku w Rozwadowie a miasto popada w okropne długi co dalej

~Marcel

No i ok