Ta demolka jest OK

Image

Trwa remont Miejskiego Domu Kultury. Najpierw trzeba było dokonać kontrolowanej dewastacji, by niczym z popiołów mógł odrodzić się Feniks stalowowolskiej kultury.

- W Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli pełna demolka. Trudno poznać, ale tak wygląda sala widowiskowa MDK poddawana pełnej modernizacji wraz z małą salą teatralną i całym zapleczem scenicznym. Podczas żmudnych i drobiazgowych prac konserwatorskich odkrywane są piękne, wcześniej zamalowane lub przykryte zdobienia ścienne. Niesamowitym odkryciem jest sgraffito przedstawiające napis Stalowa Wola wraz z symbolami naszego herbu. Ten wyjątkowy napis dotychczas był niewidoczny, przykryty boazerią na balkonie sali widowiskowej, podobnie jak wiele innych wspaniałych sgraffito, a więc wykonanych w technice zdobniczej ścian, polegającej na nakładaniu na mur kilku warstw różnie zabarwionego tynku i zeskrobywaniu wzorów do warstw wierzchnich- mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Tymczasem działalność MDK musiała przenieść się do innych budynków w mieście, m.in. odbywa się w szkołach podstawowych, Rozwadowskim Domu Kultury „Sokół”, w klubie „Emka”, w SDK czy w budynku kina Ballada. Remont skończy się jesienią 2023 roku. Zmian będzie sporo i gra warta jest świeczki, gdyż nie tylko wyłonione zostanie to, co ukryte, a bardzo cenne, ale przy okazji pojawią się udogodnienia dla użytkowników MDK. Projekt zakłada przebudowę i remont sali widowiskowej, sceny i pomieszczeń przyległych. W sali widowiskowej planowana jest m.in. wymiana podłogi na widowni i foteli, renowacja zabytkowych płaskorzeźb, zdobień ścian i sufitów, wymiana oświetlenia ogólnego, montaż elektrycznych wyciągów scenicznych, inteligentnych urządzeń oświetleniowych. W rezultacie ma powstać nowoczesna, multimedialna scena z zapadnią. Zostanie zmieniona jej geometria tak, aby była lepsza widoczność, bardziej dostępna dla osób niepełnosprawnych. Miejsc będzie 725, a więc całkiem sporo (łącznie z balkonami). Kolejne działania mają polegać na dostosowaniu małej salki kinowej do wymogów sali muzyczno- teatralnej wraz z adaptacją dodatkowego pomieszczenia na zaplecze sceniczne i garderobę. Ważną częścią projektu jest jeszcze lepsze dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych (wygodne dojścia, oznaczone odpowiednimi informacjami, również w języku braille'a tak, aby osoby niedowidzące mogły swobodnie i samodzielnie poruszać się po budynku) i wiele innych.

Prace prowadzone są za blisko 20 mln zł, z dofinansowaniem ze środków norweskich za pośrednictwem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zdjęcia: fb Lucjusz Nadbereżny

Przewiń do komentarzy















Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =