Nowe budki, nowi pożeracze komarów

Image

No i są! Pojawiły się w mieście i czekają na nowych lokatorów. Budki dla jerzyków już zamontowane. Ich mieszkańcy może czasem będą głośniejsi, może trochę bardziej niż inni będą zaglądać nam w okna, ale nic to w porównaniu z tym jak ciężko pracują!

Stalowa Wola kontynuuje działania na rzecz ochrony i zwiększenia populacji zwierząt zwalczających komary, m.in. jerzyków. Jerzyki to niewielkie ptaki, często mylone z jaskółkami, które żywią się owadami, a w tym znienawidzonymi przez nas komarami. Jeden jerzyk potrafi zjeść około 20 tys. owadów! Imponujące, prawda? Na mocy ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880, z późn. zm.) oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt (DzU nr 220, poz. 2237) jerzyki są gatunkiem ściśle chronionym. Obowiązuje zakaz niszczenia ich siedlisk. Niestety, przepisy nakazujące ochronę siedlisk jerzyków są systematycznie łamane. Przypomnijmy, że o montaż budek na kilku blokach dla jerzyków wnioskowało stowarzyszenie Nasze Miasto. Jednak spółdzielnia negatywnie zaopiniowała tę inicjatywę i wydawało się, że temat upadnie całkowicie. Prezydent Stalowej Woli, wspólnie z pracownikami urzędu, podjęli jednak decyzję, że budki zostaną zamontowane w obrębie Urzędu Miasta Stalowa Wola, tj. przy ulicach Kwiatkowskiego 1, Wolności 7 i 9 oraz na ulicy Skoczyńskiego. Słowa dotrzymano i pierwsze budki w mieście pojawiły się właśnie na budynkach Wolności 9 oraz Skoczyńskiego 12. Czy pojawią się na pozostałych obiektach przy wskazanych w piśmie ulicach? Jeszcze nie wiadomo, być może prace zostaną wykonane etapami. Stowarzyszanie wskazuje, że bardzo cieszy fakt rozszerzenia akcji o placówki edukacyjne, dzięki czemu pojawi się szansa na ochronę i zwiększenie populacji jerzyków.

- Pozwolę sobie nadmienić, iż zostały wysłane zapytania do 21 placówek oświatowych (przedszkola oraz szkoły podstawowe) z propozycją przyłączenia się do akcji oraz wyrażenia zgody na zawieszenie budek lęgowych dla jerzyków, przekazanych bezpłatnie przez Urząd Miasta w Stalowej Woli. Zgodę wyraziło 13 placówek. Dodatkowo zgłosiły się dwie placówki, w tym Miejski Dom Kultury oraz Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej w Stalowej Woli. Łącznie zakupiono 60 sztuk budek lęgowych i bezpłatnie przekazano powyższym placówkom– relacjonuje Monika Madej, podinspektor ds. architektury krajobrazu w Urzędzie Miasta w Stalowej Woli.

Do pism skierowanych do placówek zostały załączone wytyczne co do lokalizacji oraz montażu wieszania budek lęgowych dla jerzyków oraz korzyści jakie płyną z tego faktu. Trzeba przy tym podkreślić, że są to budynki użyteczności publicznej z elementami stylu art dèco. W przeszłości obejmowały ówczesną dzielnicę dyrektorską, urzędniczą, dlatego potrzebna była zgoda wojewódzkiego konserwatora zabytków. Budki zostały zamontowane tak, aby nie została zniszczona zabytkowa elewacja.

Pomysł na montaż budek popiera wielu miłośników przyrody w Stalowej Woli. Są jednak i tacy, którzy uważają, że budki dla jerzyków zamontowane w ostatnich dniach nie mają nic wspólnego z artdècowskim stylem i są zwyczajnie tandetne. Być może jednak nie styl jest tutaj czynnikiem dominującym, a zwiększanie szans na dostęp do swoich siedlisk lęgowych, będących pod ścisłą ochroną ptaków. Przypomnijmy, że podobne budki montowane były choćby na wiekowych zabudowaniach w dużych miastach m.in. Warszawie czy Krakowie.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Leon

Faktycznie te wieże przy szkołach dla jerzyków to bubel nie trafione ale inicjatywa słuszna teraz niech pomyślą FACHOWCY jak je przerobić by korzystały jaskółki oknówki których nie ma w Stalowej w Woli najbliższa kolonia w Nisku. Te drewniane budki montowane pod dachem grupami po 5 to dobry pomysł ale faktycznie trzeba pilnować by nie zasiedliły się kawki lub szpaki no i wszędobylskie gołębie. Dlatego czas na naturalnego wroga tych ptaków których jest za dużo a więc pustułki, płomykówk,i puszczyki czy sokoła wędrownego.

~EDI

KOLEJNA ŚCIEMA WOKÓŁ W MIEŚCIE TRUJĄ ZAGĄBIE ALUMINIUM I MIEDZI WYCINKI 1000HA RESZTEK PUSZCZY SANDOMIERSKIEJ,WYCINKI W MIEŚCIE POD PRETEKSTEM REWITALIZACJI CZYTAJ DEGRADACJI !!! A GDZIE MIESZKAŃCY KONSULTACJE SPOŁECZNE I REFERENDA CO ZA BEZPRAWIE KTO O TYM PAMIĘTA ???
A TU ŚCIEMNIACZE BUDKI NAM FUNDUJĄ !!! I DALEJ TRUJĄ !!!!

~Witam

Instalują budki a starosta żebrak wycina drzewa w mieście, to nie idzie w parze.

~jasio

wladze pwinny dac pszyklat i oklatkowac wlasne prywtne palace

skoda100

Proszę o informację, gdzie w SW już jeżyki zasiedliły takie budki. O ile wiem... nigdzie.

~Renata

Okrutne. Nie pomyśleliście, że taki komar to ma rodzinę, dzieci i wnuki?

~???

Kolejna urzędnicza porażka. Czy tak trudno skorzystać z wiedzy ornitologów zanim się wyda kolejne pieniądze? Nawet w internecie można za darmo znaleźć dokładny projekt budki dla tych ptakow. Ważne jest również, kiedy je odsłonić, aby zagnieździły się tam własnie jerzyki, a nie inne ptaki, ktore też o tej porze przylecialy do nas na gniazdowanie. Kolejną kwestią jest oczyszczenie budek po lęgu, aby były przydatne w przyszłym sezonie. Dlatego powinny być otwierane. Jerzyki tworzą kolonie i pojedyncze budki nie zdaja egzaminu. Tworzy się dla nich cale rzędu umieszczone na wysokości conajmniej 2 piętra, bez żadnych przeszkod na dolocie. To specyfika ich staru i lądowania.To jest ogolnie dostępna wiedza. Dlaczego dopuszczono do kolejnej bezmyślnej akcji???

~ssmiech

Ciemny lud to kupil? Dlaczego nie rozliczyliscie gosci co postawili megabudki dla jerzykow przy Wojska polskiego?jakis pisowski ciemniak to kazal postawic a tam to nawet kawki czy golebie nie chca zamieszkac ,a ile bylo ahow ohow.Cymbaly to stawiaja bez jakiejkolwiek wiedzy ornitologicznej.Zobaczymy czy jakis jerzyk chociaz jeden tam zamieszka.

jabar

ekolog,
na co czekasz, bierz się do roboty.
Dlaczego tylko kilka budek? Powinny być na całej długości budynku.

~ekolog

Takie budki powinny być na każdym bloku.

~Mały

Mieszkam koło szkoły 12 taki jest taki wielki maszt z domkami dla ptaszków co jedzą komary dziwnie bo nigdy nie widziałem gromady ptaków

~toho

Piękna rzecz! Można? Można tylko trzeba odrobinę chęci i nasi sprzymierzeńcy są nadal z nami i nam głównie służą. Wielkie dzięki dla inicjatorów i wykonawców czyli montujących owe budki.

~Mietek

Super