Spotkanie Klubu Podróżnika

Image

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyło się pierwsze spotkanie w ramach Klubu Podróżnika #czterystronyświata, w czasie którego uczestnicy przenieśli się do egzotycznego Maroka - kolorowego kraju, pełnego kontrastów, słońca, gór i wód. A to wszystko za sprawą Jana Garbacza, znanego pasjonata starych aut, Youtubera kanału o klasycznej motoryzacji i wielkiego miłośnika podróży.

Wyprawa do Maroka naszego gościa była związana z zaproszeniem na wesele przyjaciół. Uczestnictwo w tej jakże innej od naszych uroczystości pozwoliło podpatrzeć wiele obyczajów. Zebrani na spotkaniu mogli poznać tradycje wesele, ciekawostki z zakresu kuchni marokańskiej, która zyskała uznanie smakoszy z całego świata, przenieść się do kolorowych, magicznych miast, targów pełnych egzotycznych towarów, poznać atmosferę życzliwości mieszkańców ale i zasad, według których musi postępować turysta, by nie narazić się złamaniem obowiązujących i tych niepisanych praw (np. zrobienie komuś zdjęcia bez jego zgody może wywołać ostrą reakcję oraz żądanie zapłaty).

W Maroko od wieków przeplatają się wpływy afrykańskie, arabskie i europejskie. Oficjalnymi językami są arabski i berberyjski, ale popularne są także francuski i hiszpański. Kraj ten przyciąga i zachwyca turystów swoją odmiennością. Zainteresowanie jego kulturą widoczne było na spotkaniu. Świadczyła o tym duża ilość pytań zadawanych gościowi m. in. o bezpieczeństwo w czasie podróżowania po kraju, higienie i pułapkach czyhających na turystów.

Interesująca opowieść Jana Garbacza rozbudziła wśród uczestników bibliotecznego Klubu Podróżnika chęć pogłębienia wiedzy o tym gościnnym i pozytywnie nastawionym do turystów kraju. Pomogą w tym także książki ze zbiorów naszej biblioteki. Następne spotkanie zaplanowano na czerwiec. Tym razem przeniesiemy się na inny kontynent. A gościem będzie nasz rodak, mieszkający od wielu lat w Wietnamie – Maciej Ryczko.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Bielaczi

Maroko od dawna można zrobić Ryanairem za parę stówek.

Stalówek123

Zadufany,z zadartym noskiem do góry,tyle.sąsiad...

~Kisiel

No i objechał miasto na hulajnodze ten globtłoteł z brzuchem jakby piłkę połknął smiech2 smiech2

~Tony Halik

A ja ni znam tego "znanego" fasjonata starych samochodów. Czy to ten od tej rodzinnej spółki "Stalovianum"???

~Do kisiel

W d...e. G...o cię to interesuje.

~Kisiel

A gdzie największy podłużnik co to dowodził orkiestrą dętą na paradzie w Belgii, albo pojechał z albumem Made in Stalowa Wola na płomocję do Kanady? smiech2