Pakiet S.O.S może uratować życie

Image

Akcja profilaktyczna „Pakiet S.O.S.” zorganizowana przez Powiat Stalowowolski i Komendę Powiatową Policji w Stalowej Woli ma na celu jak najszybsze dotarcie do niezbędnych informacji zdrowotnych przy nagłych wypadkach. Jest skierowana głównie do osób starszych, samotnych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych.

Akcja została zainaugurowana podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Starostwie Powiatowym z udziałem starosty stalowowolskiego Janusza Zarzecznego i zastępcy komendanta powiatowego Policji mł. insp. Jacka Irackiego.

„Pakiet „S.O.S.” to koperta w kolorze czerwonym z magnesem, zawierająca kartę informacyjną, w której wpisuje się niezbędne informacje dotyczące jej właściciela tj. dane osobowe, telefony kontaktowe do osób najbliższych, główne choroby, miejsce przechowywania stale zażywanych leków i dokumentacji medycznej, kontakt do lekarza rodzinnego. Bardzo istotne jest, by dane w formularzu były aktualne.

Umieszczenie koperty w widocznym i dostępnym miejscu w domu (najlepiej na lodówce), umożliwi ratownikom medycznym, policji, straży pożarnej w razie interwencji w nagłych wypadkach, dostęp do ważnych informacji medycznych, dzięki którym można uratować ludzkie życie. W takich sytuacjach czas odgrywa bardzo ważną rolę, a kontakt z osobą poszkodowaną bywa wtedy utrudniony.

Pakiet przygotowano w wersji anglojęzycznej, np. dla kierowców wyjeżdżających za granicę, w razie nagłego zdarzenia służby nie będą mieć problemu z uzyskaniem najpotrzebniejszych danych.

– Pakiet z zawartymi informacjami na pewno zwiększy poczucie bezpieczeństwa osób starszych. Jako organizatorzy kampanii chcemy dotrzeć poprzez dzielnicowych, ale również w trakcie spotkań profilaktycznych i współpracy z podmiotami zajmującymi się osobami starszymi, do jak największej liczby osób na terenie Powiatu, by “Pakiet S.O.S.” stał się dobrą praktyką w domach ludzi starszych i nie tylko, ponieważ pakiet można modyfikować – mówi asp. sztab. Robert Kotwica. Druk kopert sfinansował Powiat Stalowowolski. – Koperty zostaną przekazane przede wszystkim starszym, samotnie mieszkającym osobom w każdej gminie Powiatu Stalowowolskiego poprzez dzielnicowych, a także poprzez ośrodki pomocy społecznej. To akcja dobrowolna, każdy kto chce może taki pakiet umieścić na lodówce, bądź w innym widocznym miejscu w domu. Na razie jest to pilotaż akcji, zobaczymy jak przyjmie się wśród naszych mieszańców – mówi Janusz Zarzeczny.

Jak zaznacza mł. insp. Jacek Iracki, zastępca komendanta Policji, dane zawarte w formularzu są szczególnie istotne podczas nagłych wypadków. Służbom łatwiej jest pracować, gdy mają podstawowe informacje o osobie poszkodowanej, a także kontakt do jej osób bliskich. – Na razie zostało przygotowanych 200 kopert dla mieszkańców Stalowej Woli oraz po 100 dla mieszkańców pozostałych gmin. Będą je rozprowadzać dzielnicowi i policjanci z posterunków – mówi Jacek Iracki.

Dlatego też bardzo ważne jest to, by informacje zawarte w formularzu były aktualne. Ponadto, jak zaznacza Robert Kotwica, konieczne jest, by osoba wskazana do kontaktu w formularzu, wiedziała o tym.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~13 piątek

~średniaczka Zacznę od tego13 piątek, nic bardziej mylnego jak twierdzić, że to pechowy omen. Dodam, że w ciemnym średniowieczu mieli podobne poglądy na te sprawy jak twoje. Uważam tę datę jak każdą inną, jestem wolny od takich idiotyzmów. Tobie też bym radził abyś skończyła z tymi guzłami i średniowieczną modłą. Powracając do tematu tzw. Pomocy to nic więcej nie dodam to tego co już napisałem. Uważam twoje tłumaczenia za typowe dla pracowników państwowych instytucji, zaciekle broniących swojego być na posadzie państwowej. P.S. Dla tego 13 piątek, że to był 13 piątek kiedy pisałem moją opinię...

~średniaczka

Jeszcze raz do "13 piątek", po raz ostatni. Tak, mój nick to przejaw m.in. skromności, a innych jego źródeł i tak byś nie zrozumiał, przy takim operowaniu umysłem jakie prezentujesz. A szkoda. Może tłumaczy to z kolei twój nick, "13 piątek", czyli uosobienie pecha, niepowodzeń, porażek. Sam go wybrałeś czy ci go zasugerowano? Może zmień go na "miszczu" albo "debeściak", to będzie dobrze korespondowało z twoim mentorstwem i poczuciem bycia ekspertem. Jakże mylnym...
Nie chcę tracić czasu, ale gdyby ktoś chciał wiedzieć: system kopert z dokumentacją i danymi dobrze działa w wielu
krajach i jest wdrażany w kolejnych. U nas też już uratował niejedno życie, a ja wiem co mówię, bo to widzę. Pomyśl o czymś takim dla siebie i swoich bliskich, i to jest naprawdę szczera a dobra rada. Nie wyciągaj wniosków z jednostkowych problemów z bransoletkami ratunkowymi, bywają przydatne, choć to nie panaceum. A jeśli policjant czy urzędnik jakąś inicjatywę ogłasza, najpierw pomyśl, a potem skacz do oczu. Jeśli nie ogłaszają, jest krzyk, że "nic nie robią". Jeśli ogłaszają, krytykujesz, poniżająco, ze złością, agresją, inwektywami. Szanuj ludzi, a nie lecz swoich kompleksów atakując innych. Życzę, by umysłowy pech "piątku trzynastego" cię wreszcie opuścił i byś zasłużył na lepszego nicka. Powodzenia na tej trudnej drodze. Bez odbioru.

~inwalida

ile tych koper tjuż funkcjonuje

~korki

~Mieszkaniec Witaj ty kundl(u) Lewacki! Wynurzyłeś się w końcu? Gdzie żeś bywał obrzezany popaprańcu jeden? Taka cisza była bez ciebie... No dawaj, dawaj te swoje hymny pochwalne na cześć obecnie panującej szpagatowej elity 4rp.

~Mieszkaniec

13 Piątek mniej pij albo ćpaj, i czytaj tekst ze zrozumieniem

~13 piątek

Do średniaczka Nikogo nie nazwałem idiotą, a w szczególności policjantów, choć Oni są w pewnym sensie ofiarą tych urzędników o, których wspomniałem w swoim wpisie, do których i ty się zaliczasz. Pisze ofiarą dlatego, że niejednokrotnie muszą z racji podporządkowania się włodarzą uczestniczyć w jakiś chorych projektach. Wasza tzw. pomoc i wsparcie mają się raczej średnio, aby nie powiedzieć miernie do faktycznego stanu rzeczy. Kiedy były opaski, ale te wcześniejsze to mój sąsiad leżał pół dnia na podłodze swojego mieszkania, aż osobiście go pozbierałem, a pani dyspozytor na pogotowiu powiedziała, aby się udał do lekarza pierwszego kontaktu. Z doświadczenia wiem, że takie akcje mają na celu głównie przysporzyć darmozjadom jedynie aplauzu. Co jest w szczególności dość powszechne u obecnej władzy. Dobry nik sobie wybrałaś, akuratny do ciebie i tego czym się zajmujesz.

~robbie

bardzo dobry pomysł, bez Peselu pomoże niejednej osobie. Tylko na to powinien wpaść NFZ lub inni decydenci partyjni a nie rządzący dzisiaj naszym miastem (geniusze?).

~średniaczka

Do -13 piątek i innych. Jeśli czegoś nie rozumiecie, nie próbujcie poniżać, obrażać i wymądrzać się. To takie przykre i żenujące, niestety bardzo powszechne, gdy ktoś z zerową wiedzą "wypowiada się" jak ekspert, bazując na skromnych możliwościach swego móżdżku, jeszcze mniejszej wiedzy i zerowej pokorze. Chowanie zbioru życiowo ważnych dokumentów w LODÓWCE jest akurat bardzo rozpowszechnione i od lat promowane w najbardziej ucywilizowanych i zorganizowanych krajach świata. Pomimo pozornej absurdalności, jest to genialne w swej prostocie i naprawdę ratuje życie. A wiem to, bo tym się zajmuję. Najprościej: wpada ekipa ratująca, w mieszkaniu nieprzytomny, lub otępiały, bezkontaktowy, zszokowany, porażony starszy pacjent. Gdzie szybko znaleźć jego dokumentację medyczną, podstawowe dane kontaktowe itp? Wszcząć poszukiwania w szafkach, biblioteczkach, schowkach, tapczanach, strychach, piwnicach? Bez szans. Potrzebne jest przechowywanie krytycznie ważnych dokumentów w miejscu, które jest w każdym domu i łatwe do natychmiastowego namierzenia. I właśnie takim najlepszym miejscem jest właśnie LODÓWKA. jest wszędzie i można w każdym mieszkaniu namierzyć ją NATYCHMIAST. Ratownik w ciągu sekund ma w reku teczkę z najważniejszymi dokumentami. To naprawdę może uratować życie. Więc zamiast wyzywać od idiotów policjantów, starostę, urzędników, może lepiej przygotujcie swoim starym członkom rodzny, sąsiadom, znajomym, taką właśnie plastikową teczuszkę z kartami informacyjnymi, danymi kontaktowymi, listą leków, ew. uczuleń itp. Możecie tym naprawdę uratować mu życie. Może też zróbcie to samo dla siebie i swoich bliskich, bo szybciej niż myślicie możecie wymagać nagłej pomocy. I robiąc to dobrze wykorzystacie czas, zamiast pieprzyć nienawistne głupoty, obrażać, poniżąć. No chyba że chodzi o leczenie swoich kompleksów i pokrywanie swojego nędznego żywota anonimowym kopaniem innych, lepszych od siebie i myślących. Co stało się ulubionym zajęciem części użytkowników tego forum. Żałosne.

~Milicjant

Działalność policji stalowowolskiej to jest jakiś kabaret. Tyle w temacie.

~nowy

13 piątek,
nasi urzędnicy mają skąd brać przykład, jeszcze nie jedną głupotę zobaczymy

nie dawno oglądałem program w tivi w którym to było pokazane że kierowca auta we wstecznym lusterku zauważył przewracającego się rowerzystę, więc zatrzymał się aby mu pomóc a został potraktowany jako sprawca wypadku i skierowany przez policję wniosek do sądu o jego ukaranie. I co? Będziesz zdrowy? TO JEST PRAWO??? Pomożesz rannemu? Udasz że nie zauważyłeś.

~Likier ka..

Najlepsze s. O. S będzie jak policji niebedzie hehe

~13 piątek

W lodówce??? Kiedy Ja sobie myślę, że głupo(t)a urzędników wszelkiej maści nie jest mnie w stanie zaskoczyć to okazuje się że jednak mnie zaskoczyła. A czego miałby szukać ratownik medyczny kiedy przyjedzie do potrzebującego pomocy w lodówce? Pewnie Zanim jej udzieli to musi się chyba nafutrować na koszt potrzebującego aż dostanie kolki? Równie dobrze możnaby takie miejsce wyznaczyć w seraczu i też by było. Qwa co w głowach tych urzędników się znajduje co powoduje takie niedorzeczne pomysły??? Kiedy czytam o tym i patrzę na twarz pana zarzecznego chyba zaczynam rozumieć