Coraz więcej hulajnóg, coraz więcej zdarzeń drogowych

Image

W ostatnim czasie hulajnogi elektryczne stały się bardzo popularne, zwłaszcza w miastach. Zyskały nawet skróconą nazwę – „e-hulajnogi”.

Prowadzona przez Policję ogólnopolska akcja informacyjno- edukacyjna pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu", skierowana do użytkowników jednośladów, dotyczy także hulajnóg elektrycznych.

Przypominamy, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem, a jej użytkownik to kierujący. Wiążą się z tym zarówno przywileje, jak i obowiązki.

Bardzo ważne jest, aby osoby poruszające się na e-hulajnogach korzystały z właściwych części drogi. Kierujący tym pojazdem jest obowiązany jechać drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. W przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów powinien jechać po jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną jest dozwolone wyjątkowo. Tylko wtedy, gdy zgodnie z przepisami, pojazdy po jezdni poruszają się z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów. Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Przepisów związanych z użytkowaniem hulajnóg elektrycznych jest jednak znacznie więcej. Każdy kto ma zamiar jeździć tym pojazdem koniecznie powinien się z nimi zapoznać.

Kierujący e-hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami.

Policja apeluje o korzystanie z drogi w sposób rozsądny, zgodny z przepisami prawa.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Wójt

Co do zdarzeń to hulajnoga jest raczej narzędziem, a nie sprawcą wypadku. Sama hulajnoga jeszcze nikomu krzywdy nie zrobiła, ale pozbawiony wyobraźni kierujący tym pojazdem to i owszem. Podobnie sQrwiali politycy którzy do dnia wyborów do władz są nie szkodliwi, a po wygranych wyborach stają się patologicznymi przestępcami i to za sprawą wyborców (kierujących).

wyborca

Jak się da hulajnogę nieodpowiedzialnym osobom, to jest wypadek. Niestety te do wypożyczenia, jak się pojedzie do dużego miasta, są często niesprawne technicznie, np. nie działają hamulce, no i dlatego są wypadki i potrącenia.

~Nazir

Całe te przepisy dla UTO i że trzeba jechać 20 km/h to jeden wielki bubel prawny i śmiech bo jak jechać po chodniku z szybkością pieszego 4 km/h gdy przy hulajnodze to stanowi zagrożenie upadku i kalectwem dla jadącego
Widać że jakiś kretyn to pisał co Nidy nie jechał hulajnoga i nie wie że silnik włącza się zazwyczaj przy 5km/h
O innych bzdurach dla hulajnogi szkoda pisać bo nonsensy to podstawa

~hulajręka

Biegnący człowiek to jednak pieszy. Więc chyba można jechać szybciej niż większość idących?

~Grzegorz

Ostatnio widziałem jak KUDŁATY ciągnął na smyczy jadąc hulajnogą psa, z daleka nie widziałem dokładnie ale mam wrażenie że to było bydle rasy chodorek. Tak się nie wolno znęcać nad zwierzętami.

~Dymek

A gdzie nasze zuchy z komendy co miały pilnować porządku na rowerach i pieszo wszyscy czuli byśmy się bezpieczniej gdyby w dzień było ich widać a wieczorem i w nocy widać ich działanie !

~@J-23

Chyba leki przestają działać. Człowieku przestań klasyfikować ludzi od tego jakim srodkiem transportu się poruszają, dzis rower i inne urządzenie transportu osobistego to wybór, większość tych ludzi ma prawa jazdy, i zna przepisy. Tobie dla poprawienia dotlenienia centralnego komputera zalecam przez okres letni przesiadkę z samochodu na rower. Może cokolwiek ci się poprawi, chociaż wątpię, ale współczuję umiech

~J 23

"Hulajnogą elektryczną po chodniku należy jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego" oni podobnie jak rowerzyści prawo mają daleko. Za wszystko i tak można obwinić kierujących samochodami.