Inspekcja Budowlana na placach zabaw

Image

Place zabaw na terenie Stalowej Woli są w różnym stanie. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że wiele miejsc nadgryzł już ząb czasu, ale również z powodu braku dbałości o urządzenia tam się znajdujące.

Co wspólne, to nie moje. Takie założenie ma sporo ludzi, nie tylko chuliganów, ale i osób korzystających z miejsc przeznaczonych dla dzieciaków. Jedni drugim zwracają uwagę, ale zdarza się, że pouczone matki czy ojcowie malucha reagują jedynie agresją. Dzieciom w dzisiejszych czasach wiele wolno, o wiele więcej niż ich rodzicom gdy byli mali. Mamy więc co mamy. Popisane flamastrami zabawki, nogami skopane siedziska, pourywane deski, siłowo wyrwane liny. Wyliczać można by bez końca. Doszło do tego, że na wielu placach zabaw potrzebny był monitoring, bo w dzień dewastują niektóre dzieciaki, a nocą nastolatkowie i dorośli. Summa summarum wciąż trzeba coś naprawiać, wymieniać i zmieniać. A za prawidłowo funkcjonujący plac zabaw odpowiada administrator obiektu.

Państwowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przypomina właśnie właścicielom i zarządcom placów zabaw o obowiązku zapewnienia bezpiecznego użytkowania wszelkich urządzeń na nich znajdujących się.

- Trwają kontrole stanu technicznego urządzeń na placach zabaw, przeprowadzane przez inspektorów Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Stalowej Woli. Ponadto każdy, kto zauważy urządzenia, które mogą stwarzać zagrożenie dla użytkowników, mogą dzwonić pod numer telefonu 604903339 - informuje PINB.

Zobowiązania te regulują przepisy, art. 61 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z nimi obiektami budowlanymi są m.in. także obiekty małej architektury służące rekreacji codziennej, na przykład piaskownice, huśtawki, drabinki, karuzele, bramki, urządzenia wspinaczkowe, zjeżdżalnie. Właściciele i zarządcy mają zatem obowiązek utrzymywania ich w należytym stanie technicznym, co wiąże się z wykonywaniem napraw i remontów oraz poddawania ich bieżącej kontroli pod względem bezpieczeństwa użytkowania. Na integracyjnych placach zabaw dodatkowo należy zwracać uwagę na zgodne z przeznaczeniem użytkowanie obiektów małej architektury dedykowanych osobom niepełnosprawnym. Za niedopełnienie obowiązków grozi kara grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~bzykkibic

A te patrole urzednikow pis na hulajnogach mialy byc .Mieli donoscić że ktoś popija alkohol lub dewastuje i szybki telefon na komendę.Jakoś nie ma tych urzednikow na hul;ajnogach.

~Żal

PINB coś robi? Wysyła panie na kontrolę? Może warto poczytać przepisy prawa, ustawy, rozporządzenia? Panie kontrolujące mieszkania, piwnice, zgłoszenia - warto wiedzieć, że odpowiadacie. Również z Kodeksu Karnego.

~wstyd

W jednej z piwnic wspólnoty mieszkaniowej, gdzie człowiek robi co chce, znosi śmieci ze śmietników z całego miasta, wyburza ściany piwniczne, zgłasza, że sufit mu się obniża - tam PINB mówi, że wszystko jest super. Wiadomo, że do nieszczęścia dojdzie. Pewnie powiedzą, że nie wiedzieli. Ale odpowiedzą. Jeszcze będzie normalnie.

~Mieszkaniec

Nie do wiary ten redaktor ktory wstawia takie zdjecia i bierze za te swoje wypociny pieniadze wogole nie byl na bloniach to sa jakies stare zdjecia chodze na blonia z dziecmi i ta zaba ma kolor zielono czerwony smiech na sali

~Marek

Myślę że Banaś pancerny będzie miał kiedyś w tym grajdole co robić.

~ekolog

Gołym okiem widać , że ta zabawka na zdjęciu nie jest konserwowana w okresie zimy. Bo najbardziej wszystko niszczy śnieg i mróz. A swoją drogą w zimie takie zabawki wszystkie powinny być zakryte plastykowymi workami i zaklejone taśmami do wiosny.

~Jerzy

Jeżeli wkroczył inspektor powiatowy to powinny posypać się kary . Ale w to wątpię, swój swojego nie rusza.