Przemoc w rodzinie. Co mówią o tym temacie statystyki?

Image

Sprawozdanie na temat przygotowano dla radnych powiatowych. Jaka jest skala przemocy i jaką pomoc udziela się osobom zagrożonym przemocą w rodzinie?

Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie w Powiecie Stalowowolskim na lata 2021 – 2025 został opracowany przez kierownika Działu Pomocy Społecznej Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie we współpracy z dyrektorem Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej. Powiat ma obowiązek przygotowania takiego programu i zaopiekowanie się osobami dotkniętym przemocą w rodzinie poprzez udzielenie wsparcia i w razie potrzeby, wskazanie miejsc w ośrodkach interwencji kryzysowej. Osoby takie muszą wiedzieć, że nie są same i w razie potrzeby istnieje szereg instytucji, które mogą pomóc i udzielić rad i wsparcia w sytuacji kryzysowej. Dla nich przygotowuje się ulotki, prowadzi akcje edukacyjne i dociera do poszkodowanych w szkołach czy zakładach pracy, a także organizuje spotkania, konferencje, prowadzi dyżury psychologów i prawników.

Z pomocy w 2021 roku korzystało: z MOPS- u 1248 osób (założono 21 Niebieskich Kart- NK), z OPS Pysznica- 145 (15 NK), z OPS Radomyśl- 242 (9 NK), z OPS Zaleszany- 255 (8 NK), OSP Zaklików- 247 (4 NK), OPS Bojanów- 132 (1NK). Najwięcej problemów alkoholowych zgłoszono do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Zaleszanach (16) i Radomyślu (7). Łącznie w szkołach prowadzonych przez powiat zgłoszono aż 14 rodzin (w tym dzieci), w których występowała przemoc w rodzinie.

W 2021 roku Komenda Powiatowa Policji w Stalowej Woli (wraz z danymi z posterunków policji w gminach powiatu: Bojanów, Pysznica, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Zaklików) odnotowała 1525 interwencji domowych, założono 153 Niebieskie Karty, uruchomiono 282 postępowania przygotowawcze, wniesiono 24 akty oskarżenia. 211 postępowań umorzono.

Prokuratura Rejonowa w Stalowej Woli prowadziła 982 postępowania związane z przemocą w rodzinie, skierowała 103 akty oskarżenia do sądu, równocześnie otrzymała 466 postanowienia o odmowie wszczęcia postępowania.

Sąd Rejonowy w Stalowej Woli prowadził 37 spraw, 2 zostały umorzone, a 34 zakończyły się wyrokiem karnym.

Ze schronienia w hostelu SOWiIK skorzystało w 2021 roku 19 osób. Łączna ilość osobodni wyniosła 1182.

Masz problem? Daj sobie pomóc zmień swoje życie na lepsze. Więcej TUTAJ.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =