Urzędnicze nagrody przeczą kryzysowi

Image

Temat nagród przyznawanych nie tylko pracownikom Urzędu Miasta w Stalowej Woli, ale różnych państwowych instytucji, wraca co jakiś czas na publiczne forum. Stowarzyszenie Nasze Miasto co roku ujawnia mieszkańcom Stalowej Woli listę osób nagrodzonych z tutejszego magistratu.

W samym roku 2021 wypłacono nagrody na ponad 1 mln 700 tys. zł. Obecnie są to dane jedynie dla osób pełniących funkcje publiczne, czyli takie jak naczelnik czy kierownik referatu. Stowarzyszenie jest zdania, że niezależnie od panującej władzy, z co najmniej kilku przyczyn te dane należy poszerzać i ujawniać. W prosty sposób tłumaczy to na łamach swojej strony Sieć Obywatelska Watchdog Polska, z którą stowarzyszenie współpracuje w obszarze spraw sądowo- administracyjnych:

- Po pierwsze, na nagrody wydawane są środki publiczne, a co za tym idzie, obywatele i obywatelki mają prawo wiedzieć, kto te nagrody i za co otrzymuje. Po drugie, uważamy, że jawność w zakresie przyznawania nagród przyczynia się do lepszej motywacji wśród pracowników. Jest ona różna, jeśli wszyscy dostają takie same niskie nagrody lub jeśli dostają je faktycznie najlepsi w uznaniu ich szczególnych zasług. Inaczej też wygląda nagroda przyznana pracownikowi merytorycznemu za rzetelne wywiązywanie się z jego obowiązków, a inaczej przyznana krewnemu lub znajomemu „kogoś ważnego”, zatrudnionego niedawno i na podrzędnym stanowisku- komentuje radca prawny Adam Kuczyński z Watchdog Polska.

A jakie nagrody zostały przyznane na lokalnym podwórku? Z powodu pandemii Covid- 19 w 2020 roku nie wypłacono części nagród, ale nic w przyrodzie nie ginie. Zaległe nagrody za 2020 wypłacono w 2021 roku łącznie z bieżącymi. Są pracownicy, którzy dostali po kilkaset złotych i tacy, którzy zgarnęli po kilka nagród na kwotę ponad 50 tys. zł. Rekordziści to: Monika Trela - 34 619 zł, Wojciech Chodorek - 28 026 zł, Renata Knap - 54 484 zł, Małgorzata Korniak - 42 525 (8 nagród) zł, Michał Buwaj - 50 tys. zł (8 nagród). Już przy tych kwotach powinna się zapalić czerwona lampka, czy nie jest to faworyzowanie jednych kosztem drugich? Wątpliwości wzbudzają nie tylko same kwoty, ale uzasadnienia przyznawania tych nagród. Jak sami mieszkańcy zauważają w komentarzach, ekstra kasa wypłacana jest za to, za co i tak urzędnik ma płacone każdego miesiąca. Według stowarzyszenia należy też podjąć na sesji temat wypłacanych nagród i uzasadnień ich przyznawania.

- Zrobimy to nie na podstawie skargi jak w poprzednim roku, ale na wniosek do Rady Miasta, który już jest przygotowywany, ponieważ kwoty i uzasadnienia budzą szereg wątpliwości. Nie chcemy zabraniać nikomu dobrze zarobić, ale radni powinni zbadać zasadność i sprawiedliwy podział tych środków. W ostatnich latach toczymy batalię o jawność nagród przyznawanych pracownikom różnych instytucji. Przykładowo, najwyższa kwota nagrody przyznana w Urzędzie Marszałkowskim czy Wojewódzkim Urzędzie Podkarpackim w 2020 czy 2021 roku to niespełna 4 tys. zł. Jak jest u nas? Sami państwo możecie ocenić zapoznając się z danymi- komentuje prezes Nasze Miasto Łukasz Banasik.

Dług miasta na przestrzeni ostatnich lat stale się podnosi. Tak jak informowaliśmy w styczniu br., zadłużenie wynosiło 224 mln zł. Przypomnijmy, że w listopadzie 2021 roku Rada Miejska podjęła uchwałę o emisji obligacji o wartości 28 mln zł. Kilka miesięcy później przyjęto kolejną uchwałę dotyczącą zmiany harmonogramu wykupu obligacji wyemitowanych w roku 2021. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: Miasto chce zmienić termin wykupu obligacji z powodu wojny na Ukrainie.

W ubiegłym roku podjęto również uchwały dotyczące podwyższenia pensji zarówno radnym, jak i prezydentowi miasta. Choć stosowne uchwały podjęto w listopadzie, to pensje zostały wypłacone z wyrównaniem od 1 sierpnia 2021 roku. Więcej na ten temat tutaj: Wyższe diety radnych i podwyżka pensji prezydenta przegłosowane.

Stowarzyszenie Nasze Miasto podejrzewa, że część dodatkowego zadłużenia było zaciągnięte w celu wypłacenia nagród i dodatkowego wynagrodzenia. Pamiętajmy jednak, że ten dług będziemy spłacać my wszyscy, a przy tym będziemy obciążeni wieloma wyrzeczeniami, które zawsze można argumentować wojną lub pandemią.

Pełny wykaz nagród w latach 2020 - 2021 dostępny w jest w poniższych zestawieniach:

Wykaz nagród przyznanych pracownikom Urzędu Miasta w Stalowej Woli w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku

Wykaz nagród przyznanych pracownikom Urzędu Miasta w Stalowej Woli w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Prawda

Jak widać żołnierze kościoła pod wezwaniem Opaczności Bożej królują a gdzie 7 grzechów głównych zwłaszcza dwa pierwsze panie prezydencie 1 Pycha 2 Chciwość ???? a taki za gnoja byłeś lojalny no nic jak widać mamona zmienia ludzi ????

~Koniuszy

Ludzie myślą ze płaca jest jak w obozach pracy.

~nemesis

Dzisiaj się wyprowadza pieniądze z państwowej kasy w bardzo pozornie niewinny i uczciwy sposób. Jak w każdej partii, ugrupowaniu istnieje klika. Są to osoby, które nie nadają się nawet do rozrzucania obornika na polu. Każda z tych osób ma jakąś tam przypasowaną funkcję bez której miasto i mieszkańcy by nie przeżyli. To oficjalnie. A nie oficjalnie wyprowadza się publiczną kasę pod pozorem min. nagród, premii i innych takich, ale wszystko to w obrębie wspomnianej kliki. Dzisiaj nie ma już że ja kradnę, kradniemy w kilkoro bo to daje nam wzajemne krycie siebie. Wszyscy już chyba przejrzeli i powszechnie wiadomo z kim mieszkańcy Stalowej Woli mają do czynienia. Pewnie ktoś w niedługim czasie zacytuję tym osobnikom to samo tylko podparte paragrafami. Cierpliwości.

~marcin

dług miasta ile wynosi? 224 miliony? myle się?

~siwy

fajnie się rozdaje nie swoje pieniążki

~toż to szok

Na lustrach zaoszczędzili. Nikt przyzwoity i uczciwy nie odbierze takiej nagrody. Pieniędzy, które są rocznym wynagrodzeniem np. nauczyciela, kasjera czy sprzątaczki. Trzeba być bardzo złym człowiekiem. Przyzwoitość jest słowem nieznanym. Odpowiedzą za to.

las

Dadzą przed wyborami trochę kasy dla emerytów i patologii i będą głosawać za zadłużaniem samych siebie i większą inflacją i wzrostem cen na wszystko.Tłuste koty jeszcze trochę wydoją .

~Jan

A ta pani Knap to dostaje kasę za koszenie trawy plewienie chwastów przecież ona bierze tyle lat pieniądze za zarządzaniem pustym polem ja mogę robić to za połowę pensji bez nagród

~Jaś

Koniec dla oligarchów zbliża się nieuchronnie.

~Rozczarowana

Nie ma się co dziwić dlaczego Miasto tak szybko się zadłuża

~Mieszkaniec

MZK pewnie za chwilę podniesie opłaty zaxwcieki i śmieci bo trzeba pompować hajs w piłkarski klub

~Lol

Co to za kwoty tych nagród? Za co to?
54 tys. , 42 tys. ?????????

~kibic

Rekordziści to: Monika Trela - 34 619 zł, Wojciech Chodorek - 28 026 zł, Renata Knap - 54 484 zł, Małgorzata Korniak - 42 525 (8 nagród) zł, Michał Buwaj - 50 tys. zł (8 nagród/A gdzie kasa na pomalowanie autobusu w barwy zielono-czarne?

~M.M

Pani Renato K. - ja zarabiam przez rok tyle ile wyniosła pani nagroda. Mam wyższe wykształcenie i trzy podyplomówki. Nie miałabym nic przeciwko, gdyby pani uczciwie pracowała na rzecz mieszkańców. Jako Wspólnota zwracaliśmy się do pani kilka razy. Bez efektów. Strasznie to przykre. Ale pozdrawiam i życzę spokojnych snów, mimo wszystko. Każdy kiedyś będzie rozliczony.

~Zosia

Wchodzisz do urzędu, pytasz bo przecież po to tam są i łaskę robią ze odpowiedzą a po wniosek sięgasz sam bo się wstać nie chce. Za co te pieniądze?

~Obłuda

Wstyd dla gospodarza za takie rozdawnictwo ,mieszkańcom śmiejecie się w twarz .Niech tylko usłyszę że opłaty za MZK drożeją.

~Siemion

Na chwilę obecną nic nie można zrobić. Ci ludzie są u władzy i ta władza ich obroni. Należy cierpliwie poczekać, żadną władza nie trwa wiecznie. Myślę że są w mieście ludzie którzy nie są umoczeni w żadne partie. I to właśnie oni w imieniu mieszkańców Stalowej Woli zgłoszą popełnienie przestępstwa przez obecnych włodarzy bo zapewne ten caly cyrk pt. Rządzimy miastem ma znamiona przestępstwa i im dłużej trwa tym więcej tego jest. I w końcu to co najważniejsze to to aby z wyborami dać sobie spokój. Tzw. Pandemia, teraz Ukraina powinny dać ludzią do zrozumienia że obecni politycy i ci po nich to zwykle knalie których los obywatela zwisa i powiewa. Niech sami na siebie głosują bo Obywatel i tak jest zdany tylko na siebie.

~Stalowa

A czy można poznać nowych dyrektorów placówek miejskich? Kto zapisał się do partii?

~Jdbd

Zwykli pracownicy miejscy siedzą na najniższej krajowej a władza się bawi . Obłuda tej władzy nie ma granic

~Janusz....

A zwykły robol z łaski dostanie 300zl za ciężko pracę ????

~mieszkaniec

dla piłkarzy będa stypendia za osiągnięcia sportowe

~protestuję

to jest szok !!! nagradzanie tylko "swoich", "Rekordziści to: Monika Trela - 34 619 zł, Wojciech Chodorek - 28 026 zł, Renata Knap - 54 484 zł, Małgorzata Korniak - 42 525 (8 nagród) zł, Michał Buwaj - 50 tys. zł (8 nagród)."
Pani XX jak wyzej 54 484 zł "Nagrody?" Pan XX - 50 tys. zł (8 nagród).

To jest prawdziwy obraz "równych i równiejszych", tak jest w całej Polsce, ludzie bardziej polubienie przez partyjne układy z PIS dużo lepie zarabiają, inni zwykły niepowiązany nie zarobi, nie trzeba należeć do PIS, liczą się układy.
A co inni nie pracują w urzędzie? Znam wiele osób z urzędu miasta, którzy przez 30 lat sumiennie pracują i co .... zero nagrody, bo nie są w układach. to nie tylko w samorządzie, ale popatrzmy dalej do Torunia.
Przykład Rydzyk w Toruniu dostaje dosłownie setki milionów dotacji na bzdurne szkolenia dla polityków i dziennikarzy PIS dalej głosować chcecie na takie układy, proszę człowiek PIS Prezes NBP zarabia miesięcznie ... 80 000 zł miesięcznie, na rok 1 000 000 zł wynagrodzenia na stołku. I co z tego, że prezes NBP, czyli banku, to nie jest prywatny bank, tylko państwowy, wolno im? Czym to się różni takie "nagradzanie swoich" po 50 000 zł ! To jest dodatkowy rok pracy dla większości mieszkańców w Stalowej Woli. Nie będę głosował na tych, co nas nie szanują, nie będę głosował na tych co kłamia, i tylko swoim dają kasę a innym nam Polakom każą płacić większe składki ZUS

~robbie

nie ma co narzekać, emeryci mają 13-ki i 14-ki, po urzędach nagrody. Kasy w państwie jest faktycznie w bród i nie grozi krajowi czarny scenariusz jak to niektórzy kreślą. Czarny scenariusz to tylko dla kredytobiorców, którzy wzięli pod kreskę możliwości i dla ciułaczy, którzy nie pozbyli się oszczędności na czas

~#####

Pomijam fakt, że u władzy jest PiS, chociaż to mogłoby wiele wyjaśnić. PiS PiSem, a tu pojawia się zwyczajna granda. Na tle tych wszystkich kryzysowych historii to takie zachowanie się włodarzy można określić mianem chamstwa i paluszka lichockej. Więc nie powinno to nikogo specjalnie dziwić.

~mieszkaniec

Wnioskuje o przyznanie nagród dla dziewczyn z referatu gospodarki odpadami i ochrony środowiska za super robotę, a dokładnie dla Pani Moniki i Pani Karoliny !

~Stefan

To jakiś absurd !

~Żal

Nieprawdopodobna buta UM. Urzędnicy są nietykalni? Dzisiaj. Jutro odpowiedzą karnie za wszystko. Jako Wspólnota prosiliśmy o pomoc urzędników. Nawet nie zainteresowali się problemem. Mieli w poważaniu mieszkańców. Do tej twierdzy mieszkaniec nie wejdzie. Nie załatwi swoich spraw. A tam gdzie wydają dowody - szok. Mieszkańcy o tym mówią.