Żółty symbol pamięci

Image

Chrześcijanie obchodzili wtedy drugi dzień Wielkanocy. Żydzi wigilię święta Pesach, ustanowionego na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. O świcie 19 kwietnia 1943 r. Niemcy przystąpili do ostatecznej likwidacji getta w Warszawie. Jego mieszkańcy odpowiedzieli ogniem. Tak rozpoczął się pierwszy powstańczy zryw w okupowanej przez hitlerowców Europie. Trwał niespełna miesiąc i pochłonął tysiące ofiar.

Na pamiątkę wydarzeń sprzed 79. laty, 19 kwietnia obchodzony jest Dzień Żółtych Żonkili. Przez ostatnie lata swego życia Marek Edelman bukiet z tych kwiatów składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta. – Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci – mówi Paula Sawicka, działaczka przedsierpniowej opozycji, współautorka książki „I była miłość w getcie”. Żółty kwiat stał się symbolem jednoczącym wspólnotę ludzi. W warszawskim getcie nigdy kwiaty nie rosły, a już na pewno żonkile. Po latach żółtymi kwiatami rozkwita już tylko pamięć o getcie i o tym, co rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 r.

Na wystawie w gmachu głównym MBP prezentujemy tylko fragment księgozbioru traktującego o powstańczych nadziejach i realiach mieszkańców stołecznego getta. Każdy z oglądających może sięgnąć po żółty emblemat i uczcić w ten sposób bohaterów. Bohaterów spod znaku gwiazdy Dawida i flagi biało-czerwonej.

Przewiń do komentarzy








Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =