Zakwas na żur

Image

Święta Wielkanocne tuż, tuż. Warto przygotować własny zakwas na żurek lub barszcz biały. Procedura jest prosta, wykonanie ekspresowe. Nikomu chyba nie trzeba tłumaczyć, że własny zakwas to samo zdrowie!

Składniki:

- 750 ml wody,

- 7- 8 łyżek mąki żurkowej (żytnia, najlepiej typu 2000),

- 3- 4 ząbki czosnku,

- 3- 4 listki laurowe,

- 5- 6 ziaren ziela angielskiego.

Wykonanie:

Zakwas najlepiej zrobić w naczyniu szklanym lub glinianym, dokładnie umytym, wyparzonym. Na początek należy zagotować wodę i ją ostudzić. Do naczynia wsypujemy mąkę, obrany i pocięty w plastry czosnek, liście laurowe i ziele angielskie. Zalewamy wodą. Mieszamy dokładnie łyżką lub drewnianym patyczkiem.

Uwaga! Naczynia nie zamykamy szczelnie, ponieważ nagromadzone gazy zrobią nam ze słoika prawdziwą bombę. „Pracujący” zakwas musi też oddychać. Przykrywamy więc naczynie ściereczką i odstawiamy je w ciemne, ciepłe miejsce. Raz dziennie należy całość przemieszać.

Po około 4 dniach powinniśmy już czuć piękny, żurkowy zapach. Po około 7 dniach, zakwas powinien być gotowy do użycia. Przelewamy więc go (z mąką, ale bez ziela, liści i czosnku) do czystych butelek, zamykamy i wkładamy do lodówki.

Na zakwasie podczas procesu tworzenia może pojawiać się „piana”. Można ją zdjąć co drugi dzień i wyrzucić. Zakwas w lodówce może stać przez około 2 tygodnie.Zobacz również

Obrazek

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.

~Maciej

Monika takie podejście mi się podoba... Też sam proboje wszystkiego sałatki obiadowe na zimę wyszły lepsze niż w sklepie i taniej a pierwszy raz robiłem papryki itd rewelacja zur też sproboje zrobić

~Monika

Nawet nie wiedziałam, że to takie proste. W sklepie żur po 4 zł to chyba zrobię sama zakwas umiech