Czy po zakupie auta trzeba przepisać polisę OC?

Materiał zewnętrzny Image

Posiadanie ubezpieczenia OC jest niezwykle ważne, gdyż jego brak skutkuje koniecznością płacenia naprawdę sporych kar, które mogą skutecznie nadwyrężyć domowy budżet. Z tego powodu często zadawane jest pytanie dotyczące tego, co z ubezpieczeniem OC po zakupie auta. Zazwyczaj zakupione auto OC posiada. Czy trzeba je przepisywać na siebie?

Ubezpieczenie OC po zakupie auta

Ubezpieczenie OC, które auto posiada w momencie zakupu automatycznie przechodzi do nas w momencie zgłoszenia faktu zakupu samochodu. Problematyczne jest jednak to, że gdy poprzednim właścicielem była osoba, która posiadała więcej zniżek od nas, to może być konieczna dopłata wynikająca z tego, że doszło do rekalkulacji składek. Gdy jednak dopłata nie jest w żaden sposób konieczna to warto przepisać to ubezpieczenie na siebie. Wtedy trzeba jednak pamiętać o jednej niezwykle istotnej rzeczy. Taka umowa nie zostaje automatycznie przedłużona, więc trzeba zapewnić ciągłość ubezpieczenia samochodu samodzielnie wcześniej zawierając umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. O tym co jeszcze jest ważne po zakupie samochodu można dowiedzieć się na przykład na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/kupujesz-samochod-pamietaj-o-obowiazkach-nowego-wlasciciela/.

Co gdy przepisanie ubezpieczenia OC jest niekorzystne finansowo? Tak w zasadzie to jedyne co trzeba zrobić to zrezygnować z obecnej umowy i jak najszybciej podpisać nową. Jest to o tyle ważne, że gdy nie załatwimy nowego ubezpieczenia w dniu rezygnacji z poprzedniego narażamy się na wysokie kary. Te rosną wraz z upływem czasu bez umowy i już na początku wynoszą ponad 1000 złotych, a po 14 dniach zapłacimy już ponad 6000 złotych, co jest naprawdę sporą kwotą, której lepiej unikać. Ubezpieczenie samochodu można bardzo szybko znaleźć na przykład na stronie ubezpieczamy-auto.pl. Znajdziemy tam między innymi porównywarkę, która pozwala na szybkie poznanie poszczególnych ofert od towarzystw ubezpieczeniowych, dzięki czemu znajdziemy najbardziej korzystną dla siebie, która pozwoli na spore oszczędności.

Co jeszcze trzeba zrobić po zakupie samochodu?

Załatwienie spraw powiązanych z ubezpieczeniem OC to nie wszystko, co warto wykonać jak najszybciej po zakupie samochodu. W przypadku, gdy nabyliśmy auto w ramach umowy kupna/sprzedaży, to warto jak najszybciej załatwić kwestię podatku od czynności cywilno-prawnych. Można go szybko rozliczyć w Urzędzie Skarbowym i wynosi 2%. Gdy samochód kupimy od przedsiębiorcy i otrzymamy fakturę VAT to z konieczności płacenia tego podatku jesteśmy zwolnieni.

Ważną kwestią jest też udanie się do Wydziału Komunikacji w Urzędzie Miasta lub Starostwie Powiatowym. Tam należy przerejestrować samochód i w tym celu należy zabrać ze sobą odpowiedni wniosek, umowę kupna auta, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu jeśli takowa istnieje, tablice rejestracyjne, polisę OC, dowód osobisty oraz dowód uiszczenia odpowiedniej wpłaty. Na ten moment ten proces w standardowej formie kosztuje nas 180,50 zł. Może on być również droższy, gdyż za same tablice rejestracyjne, gdy liczymy na ich personalizację zapłacimy aż 1000 złotych. Rząd zdecydował się jednak na uproszczenie procesu rejestracji auta i od września zniknie między innymi karta pojazdu, nalepka kontrolna, czy też konieczność przerejestrowania samochodu gdy posiada on tablice przypisane do innego powiatu niż ten w którym jesteśmy zameldowani.

Gdy wejdziemy w posiadanie auta warto również zadbać o jego stan. Nie zaszkodzi wymiana oleju oraz filtrów, a także wykonanie nieco bardziej dokładnego przeglądu newralgicznych elementów z których znany jest dany model. W ten sposób można zabezpieczyć się zawczasu przed kosztownymi usterkami.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =