Zobacz jak może zmienić się Plac Piłsudskiego

Image

Za nami trzecie konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenu Placu Piłsudskiego oraz „Zielonych Ogrodów” w rejonie Miejskiego Domu Kultury. Podczas spotkania została zaprezentowana koncepcja, która powstała m.in. na podstawie pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców.

Spotkanie poprowadził projektant dr Marcin Furtak z Politechniki Krakowskiej, który odpowiada za stworzenie koncepcji.

Tego oczekiwali mieszkańcy

Przez rewitalizowany teren będzie przechodziło wiele różnych ciągów pieszych i rowerowych. Będą one miały bardzo różną nawierzchnię: asfaltową, betonową, mineralną. Układ ścieżek został tak stworzony, aby przypominał element herbu miasta - zębate koło. W planach jest nasadzenie 156 drzew (m.in. głogi, lipy, graby). Te istniejące będą komponowały się w układ ciągów pieszych i rowerowych. Plac Piłsudskiego będzie wyłączony z ruchu kołowego. Będzie on dedykowany pieszym.

Plac zabaw będzie znajdował się od strony PSP nr 4, w pobliżu ciągu pieszego. Tak jak oczekiwali tego mieszkańcy, będzie on ogrodzony. Innym elementem, o który wnioskowali stalowowolanie były stoliki szachowe, które będą ulokowane w części placu gdzie obecnie znajduje się parking dla samochodów (od strony Komendy Powiatowej Policji).

Dr Marcin Furtak zaproponował aby miejsca dla osób niepełnosprawnych były rozproszone. Będą się one znajdować w pobliżu Miejskiego Domu Kultury i Powiatowego Urzędu Pracy.

W centralnej części placu, od strony torów, będzie mieściła się fontanna multimedialna. Wokół niej będą znajdowały się drzewa w donicach tak, by na okres zimowy mogły one zmienić swoją lokalizację, a można było tam umieścić mobilne lodowisko.

Wieża widokowa i nowy obiekt kubaturowy

W niedalekim sąsiedztwie od torów będzie znajdował się budynek usługowy o powierzchni około 1200 m2. Będzie on dwukondygnacyjny i będzie posiadał zielone tarasy. Na wizualizacji można zobaczyć, że obiekt będą zdobiły litery „S” i „W”. Litera „S” nawiązuje do rzeki San, będzie ciągnęła się w górę wraz z wieżą widokową, zaś literka „W” wpisze się w krajobraz budynku. Na parterze będą mieściły się lokale usługowe, z kolei na I piętrze ulokowane będą m.in.: sala konferencyjna, szatnia, toalety, sala konferencyjna. Ciekawym elementem projektu ma być palmiarnia, gdzie będą hodowane egzotyczne gatunki roślin.

Wieża widokowa (dominanta) będzie mieć 64 metry wysokości oraz powierzchnię 50 m2. W nią również będzie wplecione motyw zębatego koła. Wieża będzie z konstrukcji stalowej, a jej szacunkowa waga to aż 215 ton.

- Wieża będzie miała taką atrakcję polegającą na efekcie dreszczyku emocji. Będzie miała fragment szklanego tarasu, a więc będzie można zmierzyć się z własnym lękiem i podreptać w przestrzeni widząc pod sobą tylko ziemię- mówił podczas spotkania dr Marcin Furtak.

Prezydent zapowiedział, że miasto w maju br. ogłosi przetarg na realizację tego projektu.

Rewitalizacja Placu Piłsudskiego będzie realizowana ze środków z „Polskiego Ładu” (łącznie to 31,5 mln zł). W tej kwocie mieścić się będzie także inne zadanie, a chodzi o modernizację Ogródka Jordanowskiego i ogrodu na osiedlu Poręby.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =