Zobacz jak może zmienić się Plac Piłsudskiego

Image

Za nami trzecie konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenu Placu Piłsudskiego oraz „Zielonych Ogrodów” w rejonie Miejskiego Domu Kultury. Podczas spotkania została zaprezentowana koncepcja, która powstała m.in. na podstawie pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców.

Spotkanie poprowadził projektant dr Marcin Furtak z Politechniki Krakowskiej, który odpowiada za stworzenie koncepcji.

Tego oczekiwali mieszkańcy

Przez rewitalizowany teren będzie przechodziło wiele różnych ciągów pieszych i rowerowych. Będą one miały bardzo różną nawierzchnię: asfaltową, betonową, mineralną. Układ ścieżek został tak stworzony, aby przypominał element herbu miasta - zębate koło. W planach jest nasadzenie 156 drzew (m.in. głogi, lipy, graby). Te istniejące będą komponowały się w układ ciągów pieszych i rowerowych. Plac Piłsudskiego będzie wyłączony z ruchu kołowego. Będzie on dedykowany pieszym.

Plac zabaw będzie znajdował się od strony PSP nr 4, w pobliżu ciągu pieszego. Tak jak oczekiwali tego mieszkańcy, będzie on ogrodzony. Innym elementem, o który wnioskowali stalowowolanie były stoliki szachowe, które będą ulokowane w części placu gdzie obecnie znajduje się parking dla samochodów (od strony Komendy Powiatowej Policji).

Dr Marcin Furtak zaproponował aby miejsca dla osób niepełnosprawnych były rozproszone. Będą się one znajdować w pobliżu Miejskiego Domu Kultury i Powiatowego Urzędu Pracy.

W centralnej części placu, od strony torów, będzie mieściła się fontanna multimedialna. Wokół niej będą znajdowały się drzewa w donicach tak, by na okres zimowy mogły one zmienić swoją lokalizację, a można było tam umieścić mobilne lodowisko.

Wieża widokowa i nowy obiekt kubaturowy

W niedalekim sąsiedztwie od torów będzie znajdował się budynek usługowy o powierzchni około 1200 m2. Będzie on dwukondygnacyjny i będzie posiadał zielone tarasy. Na wizualizacji można zobaczyć, że obiekt będą zdobiły litery „S” i „W”. Litera „S” nawiązuje do rzeki San, będzie ciągnęła się w górę wraz z wieżą widokową, zaś literka „W” wpisze się w krajobraz budynku. Na parterze będą mieściły się lokale usługowe, z kolei na I piętrze ulokowane będą m.in.: sala konferencyjna, szatnia, toalety, sala konferencyjna. Ciekawym elementem projektu ma być palmiarnia, gdzie będą hodowane egzotyczne gatunki roślin.

Wieża widokowa (dominanta) będzie mieć 64 metry wysokości oraz powierzchnię 50 m2. W nią również będzie wplecione motyw zębatego koła. Wieża będzie z konstrukcji stalowej, a jej szacunkowa waga to aż 215 ton.

- Wieża będzie miała taką atrakcję polegającą na efekcie dreszczyku emocji. Będzie miała fragment szklanego tarasu, a więc będzie można zmierzyć się z własnym lękiem i podreptać w przestrzeni widząc pod sobą tylko ziemię- mówił podczas spotkania dr Marcin Furtak.

Prezydent zapowiedział, że miasto w maju br. ogłosi przetarg na realizację tego projektu.

Rewitalizacja Placu Piłsudskiego będzie realizowana ze środków z „Polskiego Ładu” (łącznie to 31,5 mln zł). W tej kwocie mieścić się będzie także inne zadanie, a chodzi o modernizację Ogródka Jordanowskiego i ogrodu na osiedlu Poręby.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~loki

projekt PIS

~boby

OK. Brawo Prezydent Lucek !!!

~boby

OK. Brawo Prezydent Lucek !!!

~Jaa

I sam bóg z Torunia przyjedzie poświęcić, bo to przecież kolegi rodzina.

~pis?

Drugą wieżę z drugiej strony torów.
I jakiś łącznik między nimi.
W Warszawie się nie udało postawić dwie wieże, to może u nas.

~Irek

Popieram !!! Rzeszów ma największą na świecie pi... (żeński gruczoł płciowy) a w Stalówce będzie Fallus Lucjusza

~Jaa

Czy ktoś jeszcze śmie wątpić w wielkość naszych władz. Oni są jak bogowie

~nemesis

Wieża widokowa??? A co niby będzie z niej można oglądać??? Większość mieszkańców Stalowej Woli nie wie tego, ale widok naszego miasta z góry oraz jego panorama są niezwykle przygnębiające, aby nie powiedzieć smutne, beznadziejne. Ten widok to same blokowiska, gdzieś na obrzeżach zakłady truciciele i to wszystko. Co mądrzejsi wiedzą o tym bez wspinania się na więże. Być może będzie ona mieć bardziej praktyczne zastosowanie kiedy przyjdzie czas rozliczeń i w podzięce za wspaniałe zarządzanie miastem i okolicą nie jeden włodarz poleci głową w dół z tej wierzy. Ale nie wyprzedzamy historii.

~zgłaszam

Zgłaszam wniosek formalny - wieża ma nosić imię Lucjusz. Bardzo proszę o głosy poparcia drodzy mieszkańcy

~J 23

Po drugiej stronie "kameralny biurowiec" ma być niski, żeby architektonicznie pasował, więc może wieżę też należy zrobić kameralną?

~Kartoszka

O k.rwa, mamy swojego równie odklejonego Turkmenbaszę jak Saparmurat Nijazow smiech2 smiech2 Przy tej wizji malowanej na kartonie, schodki kurdupla to jakaś amatorka i brak polotu smiech2 smiech2 smiech2

Dobrze że w kasie zostały już tylko długi i czeki z dykty bo wszystkie pieniądze zarobione przez Szlezaka zostały już wydane. Nie grozi nam zatem kolejna głupota, a pośmiać się można z menadżeła-wizjoneła smiech2

~kor

Nie może wygrać najtańsza oferta. W żadnym wypadku nie może. Przypilnujcie tego Panowie. Stalowa już niedługo będzie miastem milionowym, wiem co mówię bo tego chcą mieszkańcy

~medyk

takie to brzydkie sztuczne czym tu sie zachwycac betob beton puste myslenie

~mieszkaniec

za te pieniadze to hospicjum a nie takie bzdury

~miros

żeby to miało sens i wyglądało nie może wygrać najtańsza oferta

~urzędnik

Wieża widokowa potrzebna stalowej chyba widok na biedronke i balkony mieszkancow Panie Prezydencie z calym szacunkiem czy pan wogole mysli pracownicy już nie maja za co utrzymac domu rodziny wszystko drożeje podwyżek dla pracownikow nie ma a wieza potrzebna chyba dla samobójcow ........... takie czasy straszne wojna obok co bedzie dalej a Pan wieżę....

~me2

a na dachu tej oto wieży powstaną anteny sieci GSM

~Uuu

Przy takiej wieży można nawet będzie koronować Jarka na króla Polski.

~Gaga

Taką wieża to oznaka postępu. Chłopy z okolic będą wiedziały że Stalowa to miasto na chwałę PiSowi. Będą tu przyjeżdżać oficjele z samej Warszawy na parady wojsk. Może za kilka lat staniemy się stolicą podkarpacia a później ....

~ccc

Czy to faktycznie wybudują/? Ja myślę ,że nie!!!. Obym dożyła tej realizacji.Bo jak na razie to projektant zarabia.

~Dobra rada

Opozycja przynajmniej by się nie kompromitowała wipysywaniem hejtu na potęgę, bo takiego placu chcą mieszkańcy.
Czasem lepiej zamilknąć niż wypisywać brednie.

~Inwestor

Tej wieży mowie stanowcze nie

~Iga

Do Login - to że zastanawiam się nad stylem tego koromysla i jego celowością nie oznacza od razu że jestem opozycją. Podyskutujmy nad tym co jest spójne z dotychczasową zabudową jest estetyczne ma swoje przesłanie. Nie wszystko co nam wciskają wizjonerzy może się sprawdzić u nas. Zaproponujmy coś sensownego - ta wieża w moim odczuciu to pomyłka.

~Kwaczyński

To już nawet zabawne nie jest... I co z tej wieży będą ludzi oglądać? Dymiące alukołchozy, miedzianych trucicieli? Do reszty budynku sie nie przyczepie, ale co rusz wychodzą "genialne" pomysły naszych władz.

~Moletti

Ponoć jak to zobaczył Marczak to się zesrał....

~Login

Opozycja jak zwykle na 'nie'?

~Tylko PiS

A może dwie wieże imienia Jarka i Lecha . To by był super pomysł. Na pewno znajdzie by uznanie u mieszkańców.

~MottodlaElyty

Przyrodzenie Kudłatego ze wstążką będzie sterczało nad miastem.

~Iga

Jak ta wieża wpisuje się w niska zabudowę otoczenia i co ciekawego z niej zobaczymy- tory i targowisko . Ta wieża nie pasuje do stylu architektonicznego zatorza. Wielkie i nowoczesne będzie jak kiedyś przejście podziemne w Centrum - bezcelowe

~Zygmunt

Panie Nadbereżny, mam nadzieję, że doczekam tak ładnego placu przed MDK i tej wieży widokowej.
Pięknieje nam miasto, że ho ho!