Zobacz jak może zmienić się Plac Piłsudskiego

Image

Za nami trzecie konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenu Placu Piłsudskiego oraz „Zielonych Ogrodów” w rejonie Miejskiego Domu Kultury. Podczas spotkania została zaprezentowana koncepcja, która powstała m.in. na podstawie pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców.

Spotkanie poprowadził projektant dr Marcin Furtak z Politechniki Krakowskiej, który odpowiada za stworzenie koncepcji.

Tego oczekiwali mieszkańcy

Przez rewitalizowany teren będzie przechodziło wiele różnych ciągów pieszych i rowerowych. Będą one miały bardzo różną nawierzchnię: asfaltową, betonową, mineralną. Układ ścieżek został tak stworzony, aby przypominał element herbu miasta - zębate koło. W planach jest nasadzenie 156 drzew (m.in. głogi, lipy, graby). Te istniejące będą komponowały się w układ ciągów pieszych i rowerowych. Plac Piłsudskiego będzie wyłączony z ruchu kołowego. Będzie on dedykowany pieszym.

Plac zabaw będzie znajdował się od strony PSP nr 4, w pobliżu ciągu pieszego. Tak jak oczekiwali tego mieszkańcy, będzie on ogrodzony. Innym elementem, o który wnioskowali stalowowolanie były stoliki szachowe, które będą ulokowane w części placu gdzie obecnie znajduje się parking dla samochodów (od strony Komendy Powiatowej Policji).

Dr Marcin Furtak zaproponował aby miejsca dla osób niepełnosprawnych były rozproszone. Będą się one znajdować w pobliżu Miejskiego Domu Kultury i Powiatowego Urzędu Pracy.

W centralnej części placu, od strony torów, będzie mieściła się fontanna multimedialna. Wokół niej będą znajdowały się drzewa w donicach tak, by na okres zimowy mogły one zmienić swoją lokalizację, a można było tam umieścić mobilne lodowisko.

Wieża widokowa i nowy obiekt kubaturowy

W niedalekim sąsiedztwie od torów będzie znajdował się budynek usługowy o powierzchni około 1200 m2. Będzie on dwukondygnacyjny i będzie posiadał zielone tarasy. Na wizualizacji można zobaczyć, że obiekt będą zdobiły litery „S” i „W”. Litera „S” nawiązuje do rzeki San, będzie ciągnęła się w górę wraz z wieżą widokową, zaś literka „W” wpisze się w krajobraz budynku. Na parterze będą mieściły się lokale usługowe, z kolei na I piętrze ulokowane będą m.in.: sala konferencyjna, szatnia, toalety, sala konferencyjna. Ciekawym elementem projektu ma być palmiarnia, gdzie będą hodowane egzotyczne gatunki roślin.

Wieża widokowa (dominanta) będzie mieć 64 metry wysokości oraz powierzchnię 50 m2. W nią również będzie wplecione motyw zębatego koła. Wieża będzie z konstrukcji stalowej, a jej szacunkowa waga to aż 215 ton.

- Wieża będzie miała taką atrakcję polegającą na efekcie dreszczyku emocji. Będzie miała fragment szklanego tarasu, a więc będzie można zmierzyć się z własnym lękiem i podreptać w przestrzeni widząc pod sobą tylko ziemię- mówił podczas spotkania dr Marcin Furtak.

Prezydent zapowiedział, że miasto w maju br. ogłosi przetarg na realizację tego projektu.

Rewitalizacja Placu Piłsudskiego będzie realizowana ze środków z „Polskiego Ładu” (łącznie to 31,5 mln zł). W tej kwocie mieścić się będzie także inne zadanie, a chodzi o modernizację Ogródka Jordanowskiego i ogrodu na osiedlu Poręby.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~legion68

~ela wypraszam sobie, nie jestem żadnym hejterem i żadną opozycją. Jestem mieszkańcem Stalowej Woli który ma prawo do własnych opinii na temat tego co wyczynia obecna władza, władza w ogóle. Co ty Qrewa sobie myślisz że aby wyrazić swoje niezadowolenie, albo aprobatę muszę przynależeć do jakiejś kliki?

~nemesis

Wieża widokowa??? A co niby będzie z niej można oglądać??? Większość mieszkańców Stalowej Woli nie wie tego, ale widok naszego miasta z góry oraz jego panorama są niezwykle przygnębiające, aby nie powiedzieć smutne, beznadziejne. Ten widok to same blokowiska, gdzieś na obrzeżach zakłady truciciele i to wszystko. Co mądrzejsi wiedzą o tym bez wspinania się na wieżę. Być może będzie ona mieć bardziej praktyczne zastosowanie kiedy przyjdzie czas rozliczeń i w podzięce za wspaniałe zarządzanie miastem i okolicą nie jeden włodarz poleci głową w dół z tej wieży. Ale nie wyprzedzamy historii.

~MIASTO

ta kasa powinna pójść na ZOL i Szpital !!!!!!!!!

~skarpiak

projekt piękny - a wykonanie bedzie jak zwykle....

~Davidojew

Dobrze że ta totalniacka opozycja, te smerfy marudy Marczaki, Te rzeszowiaki przytuły tak ujadają w komentarzach. Kompromitują się po raz kolejny, odwdzięczymy się nierobom przy urnach.

~ela

żałosne to ujadanie opozycyjnych piesków.
czyli widać dobry pomysł skoro szczekają jak popier**leni smiech2 smiech2

~wytyczne

Naprawdę po komentarzach widać że strasznie boli tyłek opozycję.
No i dobrze.
Oni tylko wieczne narzekanie i NIC nie robią dla mieszkańców Stalowej Woli.

~Szeryf

Jeszcze cyrk na stałe proszę otworzyć. Miałbym już pomysł jakich dobrodziejów "za cudze" pieniądze tam wsadzić

~jozef

Pycha kroczy przed upadkiem .Wiec to sa ostatnie podrygi parti palca i sznura

~richman

Mogę się założyć o 1000 Euro,że tego nie wybudują.Znowu aborygen da zarobić swoim pi.dzielcom jak citce i innym w klubie Stali.Tak poza tym to nie pasuje do otoczenia i nie ma co oglądać z tej wysokości w naszym mieście

~@aaa

Remont mostu to starostwo powiatowe idiotko

~aaa

Na mały remont mostu na Pysznicę nie ma kasy a ten wieżę widokową wymyśla za 40 baniek.
Niech jeszcze kosmodrom obok narysuje. Tak samo realna bajka.
Ale jak do tej pory sporo obrazków już było, gorzej z realizacją.

~Kaftan

Także tego madereżny. Musisz szukać innych pomysłów. Może czas na wizualizację huśtawki rakietowej? smiech2

~nemesis

Wieża widokowa??? A co niby będzie z niej można oglądać??? Większość mieszkańców Stalowej Woli nie wie tego, ale widok naszego miasta z góry oraz jego panorama są niezwykle przygnębiające, aby nie powiedzieć smutne, beznadziejne. Ten widok to same blokowiska, gdzieś na obrzeżach zakłady truciciele i to wszystko. Co mądrzejsi wiedzą o tym bez wspinania się na wieżę. Być może będzie ona mieć bardziej praktyczne zastosowanie kiedy przyjdzie czas rozliczeń i w podzięce za wspaniałe zarządzanie miastem i okolicą nie jeden włodarz poleci głową w dół z tej wierzy. Ale nie wyprzedzamy historii.

~legion68

~obłudaPO wypraszam sobie, nie jestem żadnym hejterem i żadną opozycją. Jestem mieszkańcem Stalowej Woli który ma prawo do własnych opinii na temat tego co wyczynia obecna władza, władza w ogóle. Co ty Qrewa sobie myślisz że aby wyrazić swoje niezadowolenie, albo aprobatę muszę przynależeć do jakiejś kliki?

~Marcin

Opłacane trole z UM to nie głos mieszkańców. My za tą paranoję mamy zapłacić. Zbuduj se ze swoich, wypłacie sobie teraz grube sumy.

~Dmowskiego

Bardzo mnie się ta wieża podoba, to będzie super atrakcja w mieście.

~Jakim

Mieszkańcy chcą przebudowy... opozycja hejtuje. Czyli są przeciw mieszkańcom!

~Kosz

Panie prezydencie budować, a psami ujadającymi się nie przejmować!

~Jprdl

Te natbederzny, nie zapomnij o zamontowaniu bramki do teleportu z pobliskiego Pershinga żeby żule nie musiały po schodach dymać smiech2 smiech2

~@@@@

~Piotrekk Psychologia dość jasno się wypowiada w tej kwestii, mianowicie osobnicy z małymi falusami idą w duże rzeczy np. samochody, domy itp. Wieże też.

~bajka

Fajna bajka.

~Piotrekk

Sądzisz Irek że ktoś z dużym ptakiem buduje tak gigantyczne ich pomniki?

~UKEO

A co na to babcia polonistka Butrynowa?? Pieski hejtują jak oszalałe, a od matrony doczekamy się oficjalnej reakcji? Będzie jakiś "wyraz zaniepokojenia"?

Saint

Widzicie jak łatwo wydaje się pieniążki...
Dopiero teraz co niektórym oczy zaczynają się otwierać jak bezsensowne są coraz to nowe pomysły "inwestycyjne" naszego władcy...
Niestety te tzw. "inwestycje" żadnej korzyści nie przynoszą - żadnej wartości dodanej, żadnych nowych miejsc pracy, ciągle rekreacja.
A kto będzie odpoczywać na tych wszystkich placach kiedy młodzież stąd ucieknie ? Bo ucieknie niestety.
Ale ..uj, co tam, przecież to nie ich kasa.

~Ula A.

Sypiemy piasek a nie zamiatamy, to jak toto?

~???

Hm a tak z ciekawości te mobilne donice z drzewami do przenoszenia na zimę w inne miejsce aby powstało mobilne lodowisko zimą zostały zaliczone do nasadzeń? No cóż będziemy mieć prawie trochę Paryża, trochę Sewilli i naszego betonu bez umiaru. Do tego nie wiadomo po co salę konferencyjną. Taki misz masz na nasze możliwości.

~Fikus

Wychodzą kompleksy totalniackich trolli naprawdę mieszkańcy chcą przebudowy, a bydło opozycyjne hejtuje.

~beza

~Irek Miałeś na myśli żeński narząd płciowy? Bo jeśli nie to zdaje się że zamiast narządu umysłu jakim jest mózg masz jakiś bliżej nie znany gruczoł. Z biologii w podstawówce pewno była dwója.

~tabaluga

PIsiorom proponuje jumping z tej wiezy bez liny - w dalszej perspektywie moze wam rzeczywiscie pomoc na glowe