Zobacz jak może zmienić się Plac Piłsudskiego

Image

Za nami trzecie konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania terenu Placu Piłsudskiego oraz „Zielonych Ogrodów” w rejonie Miejskiego Domu Kultury. Podczas spotkania została zaprezentowana koncepcja, która powstała m.in. na podstawie pomysłów zgłaszanych przez mieszkańców.

Spotkanie poprowadził projektant dr Marcin Furtak z Politechniki Krakowskiej, który odpowiada za stworzenie koncepcji.

Tego oczekiwali mieszkańcy

Przez rewitalizowany teren będzie przechodziło wiele różnych ciągów pieszych i rowerowych. Będą one miały bardzo różną nawierzchnię: asfaltową, betonową, mineralną. Układ ścieżek został tak stworzony, aby przypominał element herbu miasta - zębate koło. W planach jest nasadzenie 156 drzew (m.in. głogi, lipy, graby). Te istniejące będą komponowały się w układ ciągów pieszych i rowerowych. Plac Piłsudskiego będzie wyłączony z ruchu kołowego. Będzie on dedykowany pieszym.

Plac zabaw będzie znajdował się od strony PSP nr 4, w pobliżu ciągu pieszego. Tak jak oczekiwali tego mieszkańcy, będzie on ogrodzony. Innym elementem, o który wnioskowali stalowowolanie były stoliki szachowe, które będą ulokowane w części placu gdzie obecnie znajduje się parking dla samochodów (od strony Komendy Powiatowej Policji).

Dr Marcin Furtak zaproponował aby miejsca dla osób niepełnosprawnych były rozproszone. Będą się one znajdować w pobliżu Miejskiego Domu Kultury i Powiatowego Urzędu Pracy.

W centralnej części placu, od strony torów, będzie mieściła się fontanna multimedialna. Wokół niej będą znajdowały się drzewa w donicach tak, by na okres zimowy mogły one zmienić swoją lokalizację, a można było tam umieścić mobilne lodowisko.

Wieża widokowa i nowy obiekt kubaturowy

W niedalekim sąsiedztwie od torów będzie znajdował się budynek usługowy o powierzchni około 1200 m2. Będzie on dwukondygnacyjny i będzie posiadał zielone tarasy. Na wizualizacji można zobaczyć, że obiekt będą zdobiły litery „S” i „W”. Litera „S” nawiązuje do rzeki San, będzie ciągnęła się w górę wraz z wieżą widokową, zaś literka „W” wpisze się w krajobraz budynku. Na parterze będą mieściły się lokale usługowe, z kolei na I piętrze ulokowane będą m.in.: sala konferencyjna, szatnia, toalety, sala konferencyjna. Ciekawym elementem projektu ma być palmiarnia, gdzie będą hodowane egzotyczne gatunki roślin.

Wieża widokowa (dominanta) będzie mieć 64 metry wysokości oraz powierzchnię 50 m2. W nią również będzie wplecione motyw zębatego koła. Wieża będzie z konstrukcji stalowej, a jej szacunkowa waga to aż 215 ton.

- Wieża będzie miała taką atrakcję polegającą na efekcie dreszczyku emocji. Będzie miała fragment szklanego tarasu, a więc będzie można zmierzyć się z własnym lękiem i podreptać w przestrzeni widząc pod sobą tylko ziemię- mówił podczas spotkania dr Marcin Furtak.

Prezydent zapowiedział, że miasto w maju br. ogłosi przetarg na realizację tego projektu.

Rewitalizacja Placu Piłsudskiego będzie realizowana ze środków z „Polskiego Ładu” (łącznie to 31,5 mln zł). W tej kwocie mieścić się będzie także inne zadanie, a chodzi o modernizację Ogródka Jordanowskiego i ogrodu na osiedlu Poręby.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~ekolog to porobiłeś się z radości na sam widok tych wizji, gorsze, że tego nie ma i nie będzie, oj głupi ty, głupi ty.

~ekolog

To będzie najpiękniejszy plac w POLSCE jaki kiedykolwiek powstał.

e2rds

~Erdeeskowa, cicho zasrańcu, dla ciebie do cmoknięcia i taki za duży, a czy niedobry to nie wiesz boś nie kosztowała.

~Erdeeskowa

Hej erdeesik niedobry ty niedobry pacan z małym orzeszkiem

e2rds

~Erdeeskowa, męski eunuchu, może ty i jesteś żoną jakiegoś odmieńca, ale jak byś była moją to bym już dawno nie żył ze śmiechu nad takim stworzeniem.

~Czortek

Krótko - przerost formy nad treścią, czy miasto stać będzie na utrzymanie tego obiektu jak powstanie ?

~szkodasłów

Przedstawiany projekt winien być poddany bardzo szerokiej, społecznej konsultacji by na końcu poddać go pod referendum. Wówczas moglibyśmy mówić o konsultacjach społecznych. Umieszczenie dokumentu tylko na stronie internetowej miasta oraz na FB nie jest dostateczną formą konsultacji bowiem mało kto z mieszkańców wchodzi na te strony. Zadanie jest warte zainteresowania bo to nie tylko olbrzymie koszty realizacji ale potem także utrzymania w dobrym stanie. Jest to kolejna inwestycja pociągająca za sobą wydatki bieżące miasta. Jej 'nowoczesność" nijak nie pasuje do historycznej, przedwojennej części miasta. To także projektant i gospodarz miasta winni brać pod uwagę. Każdy głos winien być brany pod uwagę bowiem to my wszyscy składamy się na ten projekt. Chyba, że decydenci myślą inaczej...?

~Erdeeskowa

Do swojej żony tak piszesz stary nędzny parobku

e2rds

~Erdeeskowa, o jakiś zasraniec w męskim wydaniu pod ~Erdeeskową się podszywa. może to "menszczyzna ale nie fanatyk", w każdym razie zasraniec.

~koncept

Niech LN i rada miasta od razu, wychodząc historii na przeciw oraz oczekiwaniom swoich zwolenników zgodnie przechrzci Plac Piłsudskiego na Plac Stefana Bandery. Upodobanie włodarza do poprawności politycznej i wychodzenia przed szereg za wszelką cenę w tym wypadku będą w pełni usprawiedliwione, a i uznanie władz Komitetu Centralnego będzie jako impuls do naśladowania dla innych. A tych co będą mieć inne zdanie potraktuje się surowo jako postawę niepatriotyczną i nielicującą z nowym duchem Polski.

~Kochciu

Kenik umyłeś napletek?

~Joa

Piękny projekt, oby się zrealizował umiech

~Ken

Zobaczcie sobie na Facebooku aborygena jak się przebrał kudłaty w sweterek niby wojskowy i chce się upodobnić do Zelenskiego.Ty lepiej kudłaty weź grabki,łopatkę i do piaskownicy idź z dziećmi.Możesz ewentualnie kupić rewolwer na kapiszony

~Erdeeskowa

Czemu wszyscy tak z tego e2rds się śmieją?

e2rds

~Mieszkaniec, cicho zasrańcu, nie kwicz jak cie wypuścili z oddziału zamkniętego to nie kwicz, bo znów cię tak zamkną.

~Mieszkaniec

Erdeesik czubie twoje miejsce jest na oddziale zamkniętym

JoeMs

..! phii , a może póki co to wreszcie naprawili byście zegar na "metalowcu"

e2rds

~ekolog, ale kretynem jak ty nie jestem, a wiedzy to moje gó.no ma więcej w smrodzie niż ty w całym pustym kretyńskim łbie, z reszto, to widać po twoich wpisach na forum. O czym zasrańcu jest ten artykuł, a o czym ty zasrańcu piszesz, tak jak i ten knur śmierdzący ~Mieszkaniec.

e2rds

~ekolog ty jeż lepiej nie kwicz zasrańcu, bo widzę, że mnie to zaczepia zasraniec ~ekolog i zasraniec, przepraszam knur, takie śmierdzące gó.no ~Mieszkaniec. To z ciebie ty koty drą ile wlezie zasrańcu niby ~ekolog.

e2rds

~Mieszkaniec, nie wiesz gdzie jetem i lepiej gdybyś nie wiedział, ale powiem ci. Właśnie wstałem z muszli i spuściłem wodę, bo uwaliłem śmierdzące takie coś, wyglądało na ~Mieszkaniec, niech popłynie tam koło VIVO.

~Mieszkaniec

Erdesik czubku gdzie jesteś

~ekolog

Do e2rds, uspokój się dziadku i nie rób z siebie największego idi..ty w naszym mieście. Wszyscy mieszkańcy plują ci na twarz a ty udajesz , że deszcz pada. Jeszcze nigdy nic mądrego nie wypociłeś bo jesteś typowym nieukiem.

~ekolog

To będzie najpiękniejszy plac w całej POLSCE , już nie mogę się doczekać.

e2rds

~Mieszkaniec, widzę, że koryto puste i kwiczysz.

~Mieszkaniec

Erdeesik gada sam ze sobą czubek jednym słowem

~lola

Moim zdaniem w mieście mamy wszystko, no prawie wszystko więc nim sięgną decydenci po wieżę to może ciut wcześniej przydałaby się skocznia narciarska taka ze średnich. Mamy fantastycznie funkcjonujące i promujące na cały kraj PCPN, mamy miasto emerytów i rencistów to tylko nam średniej krokwi brakuje i wieży. Panie Sobieraj jest pan marszałkiem rady miejskiej, w pana rękach jest decyzja a panu Nadbereżnemu pan tylko zleci wykonanie tego dzieła. Proste jak budowa cepa.

e2rds

~Mieszkaniec, dostałeś do koryta, to zeżryj, możesz przewrócić koryto i spać, a nie kwiczeć.

~Mieszkaniec

Erdeesik psychicznie chory dziad

e2rds

~Mieszkaniec, a ty knurek kwiczący na forum.

~Mieszkaniec

Nemesis i erdeesik to dwa gejuski