Czy masz odpowiedni telewizor? Od 23 maja zmiany dla Podkarpacia

Image

Od II kwartału 2022 r. w Polsce mamy sukcesywnie wprowadzany nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej - DVBT-2. Jeśli ktoś teraz kupuje nowy telewizor w sklepie, zapewne będzie on poprawnie odbierać treści nadawane w standardzie DVB-T2 z kodekiem HEVC, czyli będzie dostosowany do zmian. Wciąż jednak mamy w swoich domach odbiorniki, które wkrótce nie będą działać.

Nowy standard to nowy, lepszy dźwięk oraz obraz

Obecnym standardem telewizji naziemnej w Polsce jest telewizja cyfrowa DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) z kodowaniem obrazu MPEG- 4 (H.264/ AVC) i kodowaniem dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC-3). Telewizor pracujący w tym systemie (lub telewizor z odbiorem analogowym wyposażony w odbiornik „przystawkę STB” – tuner DVB-T) jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz znacznie lepszej jakości niż obraz telewizji analogowej, w tym nawet obraz wysokiej rozdzielczości (HD), a także dźwięk wielokanałowy.[/p]

Nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 ma na celu uzyskanie możliwości odbioru programów telewizyjnych o lepszej jakości niż dotychczas, przy oszczędniejszym wykorzystaniu dostępnych zasobów częstotliwości prowadzącym do pozyskania większej liczby programów telewizyjnych.

Sposób wdrożenia nowego standardu w Polsce

Podstawą zmian systemu telewizji naziemnej na nowy standard DVB-T2 HEVC (H.265/MPEG-H) jest Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 17 maja 2017 r. w sprawie wykorzystania zakresu częstotliwości 470-790 MHz w Unii Europejskiej (zwana Decyzją o zmianie przeznaczenia), na mocy której Państwa Członkowskie UE zostały zobowiązane do udostępnienia pasma 700 MHz (zakres 694-790 MHz) na potrzeby usług szerokopasmowych do 30 czerwca 2020 r., lub w uzasadnionych przypadkach najpóźniej do 30 czerwca 2022 r.

W decyzji tej wprowadzono wyjątek dotyczący obszarów, na których nie udało się zakończyć koordynacji transgranicznej z krajami znajdującymi się poza Unią Europejską. Na podstawie tej decyzji Ministerstwo Cyfryzacji, przy współpracy Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego, opracowało w 2018 r. (aktualizacja 2019 r.) Krajowy Plan Działań zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz w Polsce.

Kiedy dokładnie nastąpi zmiana?

Zmiana sposobu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, poprzez zamianę dotychczasowego systemu DVB-T na bardziej efektywny DVB-T2 z kodekiem HEVC, ma miejsce w całej Europie. W Polsce zmiana przeprowadzana jest w czterech etapach na poszczególnych obszarach:

• etap 1: od 28 marca 2022 r.

• etap 2: od 25 kwietnia 2022 r.

etap 3: od 23 maja 2022 r.

• etap 4: od 27 czerwca 2022 r.

Podkarpacie zaliczone zostało do etapu 3. Oznacza to, że już w przyszłym tygodniu nie będzie mozna oglądać telewizji, jeśli nie ma się odpowiedniego odbiornika.

Multipleks - paczki z programami telewizyjnymi

Programy telewizyjne przesyłane są w „paczkach” zwanych multipleksami. Multipleks (MUX) zajmuje przestrzeń jednej grupy częstotliwości zwanej kanałem telewizyjnym. W przeszłości, w ramach jednego kanału telewizyjnego mógł być transmitowany tylko jeden analogowy program telewizyjny. Z nadejściem ery telewizji cyfrowej w ramach tego samego kanału telewizyjnego przesyłany jest jednocześnie pakiet kilku programów telewizyjnych oraz pakiet usług dodatkowych takich jak ścieżki dźwiękowe, telegazeta, audiodeskrypcja dla osób niedowidzących, podpisy dla osób niedosłyszących elektroniczny przewodnik po programach, napisy ekranowe, automatyczne wyszukiwanie programów, ustawianie godziny włączenia i wyłączenia programu i wiele innych.

Obecnie w Polsce dostępne są programy telewizyjne zawarte w 5 multipleksach o numerach 1, 2, 3, 4 i 8, przy czym programy w multipleksie 4 są kodowane i dostępne za dodatkową opłatą po wyposażeniu odbiorników w odpowiedni dekoder zakupiony w autoryzowanym punkcie sprzedaży.

• Multipleks 1 to TTV, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka, TV Trwam, TVP ABC, Fokus TV, Stopklatka TV.

• Multipleks 2 to Polsat, Super Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6.

• Multipleks 3: TVP 1 HD, TVP 2 HD, TVP Info HD, TVP3 (Regionalna), TVP Historia, TVP Sport HD.

• Multipleks 4: Płatna oferta kanałów TV.

• Multipleks 8: TVP Kultura HD, TVP Rozrywka, Metro, Zoom TV, Nowa TV, Telewizja WP.

Przejściem na system DVB-T2 objęte są cztery z tych ogólnopolskich mulipleksów (1, 2, 3 i 4), które nadawane są w paśmie UHF (zakres 470 – 790 MHz). Na razie nieokreślony jest termin dostosowania do standardu DVB-T2 transmisji programów nadawanych w MUX 8 w paśmie VHF (zakres 174 – 230 MHz).

Zwolnienie pasma częstotliwości

Równolegle ze zmianą standardu nastąpi częściowa zmiana zakresu częstotliwości telewizyjnych dla MUX 1, 2, 3 i 4, mianowicie zwolnienie użytkowanych dotychczas częstotliwości w paśmie 700 MHz (zakres 694 – 790 MHz) i ograniczenie się do transmisji telewizyjnej w zakresie 470 – 694 MHz. Możliwe to będzie dzięki zmianie standardu kodowania sygnału telewizyjnego na bardziej oszczędny częstotliwościowo.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Ula A.

Nikt normalny nie ogląda TVP Info.

~Jurek

Ci co nie mają telewizora wiedzą że Republika Ługańska jest już prawie cała wyzwolona.

rozwadow123

A ja nie mam telewizora i dobrze mi z tym. Internet to podstawa czerpania wiedzy i rozrywki

~xxx

Już dawno wywaliłam telewizor i jestem szczęśliwa i wolna .

~wacek

a kto powiedział że mam telewizor tempi masoni ......ktoś was jeszcze ogląda?

~Sprawiedliwy

W końcu nie będę musiał płacić za abonament niech wyłączą i tak nikt nie ogląda tej propagandy same bzdury w tej telewizji .

e2rds

~Vox rationis, kwiczysz i kwiczysz, uważasz się za "głos rozsądku, a jesteś tylko "multum stercore"

~Vox rationis

e2rds Jak to dobrze, że przy pisaniu ty nie musisz gęby otwierać bo wszystko by zwiędło dookoła. Żegnam e2rds czytaj: "edwardzik2ruskidowódzcasaperów".

~Vox rationis

e2rds tup tup girami dzidzi. przed odlotem zmięknie hahaha

~Vox rationis

e2rds nie żryj tyle Pankuronium bo ci co nieco odleci hahahaha

e2rds

~Vox rationis vel "Vox stulti" vel "Shit labia" vel zasraniec, widzisz, te wszystkie nicki winieneś sobie przyswoić bo idealnie do ciebie pasują poza "vox rationis' bo z rozsądkiem to masz tyle wspólnego co świnia z gwiazdami. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

e2rds

~Vox rationis, widzisz zasrańcu, ale ja nie podpisuje się "głos rozsądku" tylko e2rds i to ty ty piszesz jak zasraniec, czyli "gówniane usta" inaczej "Shit labia" i do ciebie to pasuje.

~Vox rationis

e2rds Ty lepiej zmień swój nick na -Shit labia a najtrafniej -Plenus stercore.

e2rds

~Vox rationis zmień nicka na "Vox stulti" będzie właściwy dla ciebie kretynie.

~Vox rationis

Ooooooo e2rds bierz pól tego co bierzesz komentujesz nie pod tym artykułem co trzeba. Wróć na ziemię boś odleciał imbecylu.

e2rds

Oooo, "~Vox rationis" niby łaciński "głos rozsądku" wrócił, to już nabrałeś rozsądku, czy nadal głupi jesteś, bo po tym twoim wpisie to rozsądku nie widać, a raczej "Vox Stulti".

~No nie wiem

Jak na razie to sygnał jest tak wątły że zakłóca go włączony w drugim pokoju internet,CB-radio a nawet zapalarka przy kuchence gazowej,czy też telefon kom.,ogólnie porażka,jak będzie później nikt nie wie ale wydaje mi się że tylko gorzej! Totalna porażka za państwowe pieniądze.

~Eee

Skoro są takie pomysły to niech dadzą mamie,emerytce z małą emeryturą na nowy telewizor

~Allk

Hehe plawo masz rozumek jak ta krzywonos hehe i bolek do kompletu hehe

~PławoŻyje

Dobra Vox relations .....
Ale najpierw pedale zrób to ty....wyp.......j.cieciu.

~Vox rationis

~PławoŻyje Za namową swojej idolki, która śpiewała kup sobie blaszkę i pier.olnij się w czaszkę. Zrób to dobrze na ciebie podziała.

~Tomik

I cyk ,jeszcze abonamencik do kompletu.

~PławoŻyje

Dostajesz dekodera do obecnego telewizora i masz co najmniej 100 programów. Ale oglądasz tylko 99...dlaczego nie 100 bo ten ostatni to najbardziej reklamowany kanał w twoim telewizorze i w twoim nowym dekoderze.. .ten program nazywa się PRGAZUS.....mordy pisowskie chcą i tobie wiedzieć wsio.... a ty dla Pińcet lub trzysta lub dla jakiejkolwiek daoszki łykniesz to bez warunkowo durnowate polaczku.

~cst

Czy to jakaś podkładka pod te słynne ostatnio dopłaty do dekoderów?umiech

~XYZ

Multipleks 2 do wylonczenia!

~Max

Każdy normalny człowiek po ostatnich dwóch latach doświadczeń odpuści sobie telewizję, te wszystkie programy, bo niezależnie od stacji te same kłamstwa, propaganda, tandeta, ciągłe powtórki i para dokumenty dla ostatnich tępaków.
Teraz jest bardzo dobry moment, żeby pokazać gdzie ludzie mają ich przekazy i programy. A telewizor można zawsze wykorzystać jako monitor podłączając do niego laptopa, oglądać filmy lub inne rzeczy z dvd czy pendriva.

~zmijka49

nie mam telewizora i miala nie bede ..mam komputra i to mnie wystarczy

~Polak

nie mam i nigdy nie będę miał, inaczej zwariowałbym i chodzi w masce po ulicy przy 30 stopniach w cieniu.....