Żądali podjęcia uchwały, by nikt nie był dyskryminowany z powodu braku szczepienia

Image

Radni powiatowi odrzucili żądanie podjęcia uchwały dotyczącej ochrony mieszkańców powiatu stalowowolskiego przed działaniami dyskryminującymi z powodu braku szczepień przeciwko COVID-19. Czy ktoś jest u nas gnębiony i czy taka uchwała miałaby w ogóle sens?

Taką petycję wystosowało Stowarzyszenie Inicjatywa Wolność z Rzeszowa. Wpłynęła ona do starostwa 26 listopada 2021 roku. Petycję przekazano do analizy Komisji skarg, wniosków i petycji. Ta po zapoznaniu się z nią i po szczegółowej analizie przygotowała projekt uchwały wraz z uzasadnieniem.

- Ustalono, że zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 11 lipca 2014 roku o petycjach przedmiotem petycji może być żądanie, w szczególności zmiany przepisów prawa, podjęcie rozstrzygnięcia lub innego działania w sprawie dotyczącej podmiotu wnoszącego petycję, życia zbiorowego lub wartości wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczących się w zakresie zadań i kompetencji adresata petycji - mówiła podczas sesji Rady Powiatu przewodnicząca Komisji skarg, wniosków i petycji Aldona Bielska- Kokosińska.

Tak w tym przypadku nie było. Domagano się, by Rada Powiatu podjęła uchwałę, w której znalazłyby się następujące zapisy: mieszkańcy nie będą poddawani żadnym działaniom dyskryminującym ze względu na presję medialną, polityczną i społeczną w kontekście tak zwanego Narodowego Programu Szczepień. Podjęcie decyzji o nieprzyjmowaniu dobrowolnych szczepień nie będzie stanowiło ograniczeń jakichkolwiek praw, w tym możliwości awansu rozwoju zawodowego, zawarcia umowy, zwłaszcza dotyczące stosunku pracy w instytucjach, jednostkach, spółkach, organizacjach społecznych, stowarzyszeniach i wszelkich innych podmiotach podległych powiatowi stalowowolskiemu, przeciwstawienie się jakimkolwiek próbom podziału mieszkańców powiatu na kategorię lepszą, zaszczepionych i gorszą, niezaszczepionych, niewprowadzanie zasad lub trybów korzystania z powiatowych obiektów lub urządzeń użyteczności publicznej uniemożliwiających korzystanie w tym obiektów przez mieszkańców, nie poddających się dobrowolnym zabiegom i procedurom medycznym.

- Należy zauważyć, iż Rada powiatu może podejmować uchwały na podstawie upoważnień wynikających z ustaw. Z przepisów tych jednak nie wynika, aby Rada ta posiadała jakiekolwiek kompetencje w przedmiocie ochrony mieszkańców przed działaniami dyskryminującymi ich w związku ze szczepieniami przeciwko SARS-CoV-2. Ponadto podkreślenia wymaga fakt, że w obowiązującym systemie prawnym niedozwolone jest wprowadzanie jakiejkolwiek cenzury lub ingerowanie przez organy władzy publicznej, w tym organy samorządu terytorialnego w wolność słowa wyrażoną chociażby przez media. Tym samym nieuprawnione jest podejmowanie przez Radę powiatu działań zmierzających do wywierania presji na media podległe instytucje, organizacje i stowarzyszenia lub inne podmioty na terenie powiatu, w tym w celu ochrony mieszkańców przed działaniami dyskryminującymi ich w związku ze szczepieniami przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Organy władzy publicznej winny przestrzegać z urzędu swojej właściwości rzeczowej i miejscowej, a tym samym rozpatrywać petycję w zakresie spraw będących w ich kompetencjach. Skoro żądanie zawarte w przesłanej do tutejszego organu petycji nie leży w zakresie zadań Rady Powiatu Stalowowolskiego, to nie może też być przedmiotem jej działań. Stąd też Rada powiatu Stalowowolskiego uznaje, że w obecnym stanie faktycznym i prawnym petycja nie zasługuje na uwzględnienie- powiedziała przewodnicząca Komisji skarg, wniosków i petycji Aldona Bilska- Kokosińska.

Uchwała została przegłosowana bez uwag.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =