Mamy 2 nowe pomniki przyrody

Image

Rada Miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę o ustanowieniu pomników przyrody. Jakie imiona zyskały piękne, wiekowe wierzby białe?

7 listopada 2019 roku do Urzędu Miasta Stalowej Woli wpłynęło pismo od Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, skierowane przez Ernesta Rudnickiego z prośbą o nadanie drzewom statusu pomnika przyrody. Wniosek został przeanalizowany przez urząd pod kątem zasadności. Dwa drzewa znajdujące się na terenie zieleni osiedla Skarpa zostały wyznaczone do objęcia ochroną.

Projekt uchwały w tej sprawie trafił pod obrady Rady Miejskiej 31 sierpnia br.

Radni, jak również prezydent Lucjusz Nadbereżny, podziękowali za zaangażowanie grupie lokalnych miłośników przyrody i organizacjom pozarządowym, dzięki którym udało się objąć ochroną wiekowe drzewa. Prezydent zapowiedział również dalszą współpracę z mieszkańcami w obszarze ochrony terenów zielonych.

- Dziękuję naszym przyrodnikom- amatorom z naszego miasta. Pozwolę sobie niektórych wymienić z nazwiska przy tej okazji, podziękowania dla: pani Elżbiety Mat, pana Marka Sirego, pana Łukasza Banasika, pana Piotra Bednarka czy Jerzego Bednarowicza za zaangażowanie i konkretne działania w ramach ochrony przyrody. Z ich inicjatywy zostały przygotowane wnioski o ustanowienie pomników przyrody. Zostały one zaopatrzone w fachowe opisy- mówiła podczas sesji radna Renata Butryn.

Rada Miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę. Pomniki przyrody zyskały nazwę „Wierzba Flisaków” i „Wierzba Skarpianka”. Oba drzewa są z gatunku wierzby białej.

Z decyzji rajców cieszą się członkowie Stowarzyszenia Nasze Miasto. To właśnie na ich zaproszenie w 2019 roku do Stalowej Woli przyjechał Ernest Rudnicki z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Wspólnie z członkami grupy Stalowa Wola Przyroda zostało wytypowanych 18 drzew.

- Dotychczas z listy zgłoszonych kandydatur ochroną pomnikową objęto w 2020 roku 4 topole zlokalizowane na błoniach nadsańskich oraz w roku 2021 jedną topolę kanadyjską i dąb szypułkowy zlokalizowany w Parku Charzewickim. Na początku 2022 roku do tego zacnego grona wyróżniających się pod względem przyrodniczym okazów dołączyły dwie wierzby białe, które ze względu na swoje cechy m.in. obwód na wysokości pierścienicy, pokrój, wysokość posiadają wysokie walory przyrodnicze, krajobrazowe, historyczne, kulturowe i społeczne. Stanowią również ważny element środowiska przyrodniczego i krajobrazu miasta- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.

Na liście oczekującej na kolejne uchwały pomnikowe znajdują się wyróżniające się w obrębie swoich gatunków okazy zlokalizowane na błoniach nadsańskich, w Parku Charzewickim czy na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie. Są to m.in. Dąb Szypułkowy, Daglezja Zielona, Sosna Wejmutka, Wiązy Szypułkowe, Topola Czarna i Topola Biała.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~no comment2, ty zasrańcu to co najwyżej jak otworzysz ryj to możesz kozę cmoknąć pod ogon, tylko ryj umyj by pod ogonem jakowegoś świństwa nie zostawić, bo kozy szkoda zasrańcu.
Ale ten ryj cię drażni jak coś napiszę i dobrze, ma jeszcze boleć i być wykrzywiony z nerwów.

e2rds

~gajowy marucha, znów ktoś cię wyruchał, że we łbie ci się przewraca.

~No nie wiem

Nie będzie nawet gdzie się wysikać ,!

~Logik

A czym będą te wierzby oddychać jak przestaniemy palić węglem?

~rychu

koza chyba tobie do psychiatryka

~Koza

Słychać wycie, znakomicie umiech d.py pękają jedna po drugiej smiech2

~rychu

dzbany siedzą w blokach i pomniki robią ze spruchnialej wierzby

~rychu

niektorzy to naprawde nadają się do psychiatryka za te pomniki

~rychu

ale to pomniki zerżnąc to na drzewo tym ludziom to naprawde wali w dekiel ja takie pomniki to na drzewo zerżnolem piła motorową na zimę

~no comment2

gajowy...koza to wydoiła erdeesa i dochodzi do siebie......sie przeliczył...one to mogą...nie musza miec do tego mytych cyc..ów.

art2deco

Zbiórki na okazy przyrody i zbiórki na szpitale przez organizacje przypartyjne. Kiedyś pomysły były inne, bo nie było takiego dobrobytu? Zbierali w Kasach Chorych dla Ciemnego Ludu Roszczeniowego, jak to mawia Regres.

~Cietrzew

a prezydent nie chciałby wyciąć?

~jasio

chwastamizieloni to sie zajmujom ale przeciwko wojnie i zabujanu dieckow to majom daleko

~gajowy

Stojacy dziadek emeryt erdees z kozą na tle jednej z tych okazałych wierzb to by była kwintysencja żywego pomnika przyrody naszego miasta.

~ekolog

Te wypociny pod moim komentarzem to obraza mojej wysokiej inteligencji.

~Rozwadów

W Stalowej Woli wszystkie drzewa i krzewy powinny być uznane za pomniki przyrody, aby taki Nadberezny nie dawał zgody na wycinki miejskie. Jakby nie opozycja i ekolodzy lokalni w naszym Rozwadowie byłaby betonoza. Wystarczy zobaczyć jaki wybrali projekt A później po protestach zmieniali go.

~JASIO

JUŻ NAJWYŻSZY CZAS OCHRONIĆ PUSZCZE SANDOMIERSKĄ I LAS NIE BĘDZIE TOLERANCJI DLA NISZCENIA PRZYRODY KOLEJNEGO TRUCICIELA KGHM OBOK ZAGŁĄBIA ALUMINOWEGO !!!
BO KARMA NADCHODZI NIEUBŁAGANA ZNISZCZY PLUGASTWO I ZNISZCZY SZATANA!!!

~złomiarz

To kiedy je zetną ?

~mieszkaniec

Brawa dla przyrodników amatorów. Fajnie, że otrzymali podziękowania.My mieszkańcy też Wam dziękujemy. Przypilnujcie sprawy wycinki na Sochach.

~Stalowy

elegancko

~Ził

Słychać trzask pękających d.p u pisowców którzy jak powszechnie wiadomo nienawidzą przyrody. Ile to kubików drewna wyłączone z handlu?