Mamy 2 nowe pomniki przyrody

Image

Rada Miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę o ustanowieniu pomników przyrody. Jakie imiona zyskały piękne, wiekowe wierzby białe?

7 listopada 2019 roku do Urzędu Miasta Stalowej Woli wpłynęło pismo od Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego, skierowane przez Ernesta Rudnickiego z prośbą o nadanie drzewom statusu pomnika przyrody. Wniosek został przeanalizowany przez urząd pod kątem zasadności. Dwa drzewa znajdujące się na terenie zieleni osiedla Skarpa zostały wyznaczone do objęcia ochroną.

Projekt uchwały w tej sprawie trafił pod obrady Rady Miejskiej 31 sierpnia br.

Radni, jak również prezydent Lucjusz Nadbereżny, podziękowali za zaangażowanie grupie lokalnych miłośników przyrody i organizacjom pozarządowym, dzięki którym udało się objąć ochroną wiekowe drzewa. Prezydent zapowiedział również dalszą współpracę z mieszkańcami w obszarze ochrony terenów zielonych.

- Dziękuję naszym przyrodnikom- amatorom z naszego miasta. Pozwolę sobie niektórych wymienić z nazwiska przy tej okazji, podziękowania dla: pani Elżbiety Mat, pana Marka Sirego, pana Łukasza Banasika, pana Piotra Bednarka czy Jerzego Bednarowicza za zaangażowanie i konkretne działania w ramach ochrony przyrody. Z ich inicjatywy zostały przygotowane wnioski o ustanowienie pomników przyrody. Zostały one zaopatrzone w fachowe opisy- mówiła podczas sesji radna Renata Butryn.

Rada Miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę. Pomniki przyrody zyskały nazwę „Wierzba Flisaków” i „Wierzba Skarpianka”. Oba drzewa są z gatunku wierzby białej.

Z decyzji rajców cieszą się członkowie Stowarzyszenia Nasze Miasto. To właśnie na ich zaproszenie w 2019 roku do Stalowej Woli przyjechał Ernest Rudnicki z Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego. Wspólnie z członkami grupy Stalowa Wola Przyroda zostało wytypowanych 18 drzew.

- Dotychczas z listy zgłoszonych kandydatur ochroną pomnikową objęto w 2020 roku 4 topole zlokalizowane na błoniach nadsańskich oraz w roku 2021 jedną topolę kanadyjską i dąb szypułkowy zlokalizowany w Parku Charzewickim. Na początku 2022 roku do tego zacnego grona wyróżniających się pod względem przyrodniczym okazów dołączyły dwie wierzby białe, które ze względu na swoje cechy m.in. obwód na wysokości pierścienicy, pokrój, wysokość posiadają wysokie walory przyrodnicze, krajobrazowe, historyczne, kulturowe i społeczne. Stanowią również ważny element środowiska przyrodniczego i krajobrazu miasta- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.

Na liście oczekującej na kolejne uchwały pomnikowe znajdują się wyróżniające się w obrębie swoich gatunków okazy zlokalizowane na błoniach nadsańskich, w Parku Charzewickim czy na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie. Są to m.in. Dąb Szypułkowy, Daglezja Zielona, Sosna Wejmutka, Wiązy Szypułkowe, Topola Czarna i Topola Biała.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =