Spadek zużycia węgla kamiennego na Podkarpaciu

Image

W ostatnich latach systematycznie maleje zużycie węgla kamiennego w województwie podkarpackim. Szczególnie jest to widoczne w przypadku elektrowni i elektrociepłowni. Wzrasta natomiast zużycie gazu ziemnego.

Węgiel kamienny

Jak podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie w 2020 roku na Podkarpaciu ogólne zużycie węgla kamiennego wyniosło 935 tys. ton. Najwięcej węgla zużył sektor drobnych odbiorców – 575 tys. ton, w tym gospodarstwa domowe 486 tys. ton. Elektrownie i elektrociepłownie zużyły 162 tys. ton węgla kamiennego.

Zużycie węgla kamiennego w województwie podkarpackim w 2020 roku, w porównaniu z 2019 rokiem, zmalało o 194 tys. ton. O ile w sektorze drobnych odbiorców zużycie węgla pozostawało na zbliżonym poziomie, o tyle elektrownie i elektrociepłownie zyżyły go mniej o 185 tys. ton.

Gaz ziemny

Ogólne zużycie gazu ziemnego w województwie podkarpackim w 2020 roku wyniosło 43,3 tys. TJ (teradżuli). Rok wcześniej największe zużycie gazu odnotował sektor drobnych odbiorców. Natomiast w 2020 roku największym odbiorcą gazu ziemnego były już elektrownie i elektrociepłownie – 18,3 tys. TJ. Sektor drobnych odbiorców zużył 14,3 tys. TJ, w tym gospodarstwa domowe 9,4 tys. TJ.

Zużycie gazu ziemnego na Podkarpaciu w 2020 roku, w porównaniu z rokiem poprzednim, wzrosło o 6,0 tys. TJ. Elektrownie i elektrociepłownie zużyły więcej gazu ziemnego o 7,2 tys. TJ. W pozostałych sektorach zużycie było różne, często mniejsze niż w 2019 roku, jak chociażby w sektorze drobnych odbiorców, w którym zużycie gazu zmniejszyło się o 1 tys. TJ.

Energia elektryczna

W 2020 roku na Podkarpaciu zużyto 5,4 GWh (gigawatogodzin). Największym odbiorcą energii elektrycznej był sektor drobnych odbiorców – 2,9 tys. GWh, w tym gospodarstwa domowe 1,2 tys. GWh. Przemysł i budownictwo zużyły 2,1 tys. GWh.

W 2020 roku, w porównaniu z poprzednim rokiem, zużycie energii elektrycznej na Podkarpaciu zmniejszyło się o 148 GWh.

Urząd Statystyczny w Rzeszowie

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~max

zużycie węgla spadło bo sztucznie ograniczono jego podaż a popyt jest ogromny... no i ceny wywindowane bo a jakże, przecież nikt węgla z kopalni nie chciał kupować... zryty kraj, propaganda nie statystyki

~Rick Ar do

Nie ma mrozu.

~Damian

Ekonomia działa ale u właścicieli prywatnych. Każdy umie liczyć. Będziecie za węglem tęsknić jak w 2024r. Uwolnią ceny gazu.

~Ergonauta

Ruski gaz najbardziej smakuje Zielonym z Niemiec.

~Zaucha

Piniędzy nie mom.

drobny81

~J 23; w 2021 Chiny mieli ograniczone wydobycie i importowali węgiel m.in. z Polski, dlatego ok czerwca tak ceny węgla podskoczyły. Dopiero pod koniec roku zaczęli wydobywać w ruchu przypominającym 4-ro brygadówkę. Ceny spadły.
Teraz importują głównie drzewo.
NIECH NAPISZĄ O ILE SPADŁ EXPORT DRZEWA !!!!!

Spis powszechny zrobili aby mieć informację ile mogą z ludzi zedrzeć aby z głodu nie padli.

Banda złodziei.

~J 23

Chiny w 2021 roku wydobyły ponad 4 mld ton węgla, Polska około 50 mln ton. Polska w cały rok wydobyła tyle węgla ile Chiny w 4,5 dnia.