Dla jednych budżet na ślinę, dla innych najlepszy w historii

Image

Zaraz po konferencji prasowej był odzew. Emocje są spore, bo każdy ma swoje racje. Co się nam spina, a co nam się rozpięło? Tutaj można by prowadzić dyskusje akademickie przez długie tygodnie. Póki co, budżet jest ułożony, przyklepany i przegłosowany, ale rozmowy na jego temat jak widać trwają. O tym kto ma w tym całym sporze rację, nie będziemy nikogo przekonywać, bo sami to sobie ocenicie i sami wyciągniecie wnioski.

Konferencję prasową zorganizował radny Damian Marczak. Zaprosił na nią byłego prezydenta Stalowej Woli, obecnego, aktywnego radnego sejmiku województwa Andrzeja Szlęzaka. Artykuł odnoszący się do tego wydarzenia można przeczytać TUTAJ.

Radni mówili o budżecie Stalowej Woli, o tym, że jest niedoszacowany i nieskrojony według obecnych realiów. Mowa była też o zadłużaniu miasta, kredytach, również obrotowym, odsetkach i inwestycjach miasta, które nie przynoszą zysków.

Pokłosiem spotkania Marczaka i Szlęzaka z dziennikarzami była odpowiedź prezydenta Lucjusza Nadbereżnego wygłoszona jeszcze tego samego dnia.

- Nie pada żaden zarzut, podobnie jak w całej dyskusji budżetowej, która była dość długa i tutaj nie wiem, czy to jakieś przebudzenie poświąteczne, ale dość późne, bo mamy prawie koniec stycznia, a budżet był uchwalany na koniec grudnia. Nic się nie zmieniło w sytuacji budżetu, żadne niepokojące sytuacje, które miałyby negować ten budżet się nie wydarzyły. Jeżeli chodzi o budżet miasta, on jest zaprojektowany i przedstawiony bardzo dobrze, pod względem szacowania już wzrostów cen, które my mogliśmy już obserwować na materiałach budowlanych, na wykonawstwie już w tamtym roku i przygotowując szacunki do zadań inwestycyjnych były brane pod uwagę wzrosty cen. Budżet również zakłada w swoich zadaniach pewne rezerwy, również Radzie Miasta były przedstawiane w zadaniach inwestycyjnych- mówił prezydent Stalowej Woli.

Odpowiedź dotyczyła także kredytu obrotowego, który jest innym kredytem niż ten powszechnie znany.

- Jeżeli ktoś myli te dwa pojęcia i uważa, że zadłużenie miasta będzie wynosiło 300 mln zł, to mam nadzieję, że powiedział to pan radny Damian Marczak, a nie pan prezydent, który przez 12 lat pracował na budżecie i powinien doskonale znać warunki jego funkcjonowania, chociaż pan radny powinien też już znać podstawowe elementy konstrukcji budżetu, dlatego, że kredyt obrotowy w samej nazwie i konstrukcji wymaga tego, żeby był on wyzerowany na koniec roku budżetowego i nie ma możliwości zaliczenia tego do długu publicznego, nie wlicza się on do zadłużenia miasta- wyjaśnił prezydent.

I przypomniał, że tę konstrukcję dokładnie tłumaczył na sesji. W ramach kredytu obrotowego będą zakupione nieruchomości służące strategicznemu zadaniu, przed jakim stoi Stalowa Wola (park inwestycyjny). Po ich sprzedaży miasto szybko odzyska pieniądze, a teraz, póki co, Stalowa Wola potrzebuje płynności finansowej, by móc zrealizować swój plan. Nie jest to więc ukryte zadłużenie miasta, bo nie będzie się ciągnąć nie wiadomo ile. Oskarżenia radnego prezydent uznał więc za niepoważne. Na kupno wspomnianych nieruchomości pójdzie 140 mln zł. Jak przypomniał włodarz miasta, na plecach samorządu wciąż są ogromne inwestycje takie jak budowa tunelu (Przemysłowa/ Okulickiego), żłobko- przedszkola, rewitalizacja Rozwadowa. Tych zadań wydatki na rzecz zakupu gruntów nie mogą zahamować.

- Przypomnę, że w każdym budżecie, również w tym, którym zarządzał poprzedni prezydent, budżet obrotowy wynosił pomiędzy 25 a 30 mln zł i zawsze był wpisywany w konstrukcję budżetu. Tutaj faktycznie jest większy, ale tylko i wyłącznie ze względu na te duże operacje majątkowe, które budują Strategiczny Park Inwestycyjny- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent zaapelował do wszystkich, którzy „chcą dobrze życzyć Stalowej Woli i pracować dla Stalowej Woli”, żeby nie budowali fałszywej atmosfery wobec SPI, co nie będzie sprzyjało rozwojowi i przybywaniu tu inwestorów. Jeśli ktoś nie chce pomagać, powinien wstrzymać się z przeszkadzaniem- uważa włodarz miasta.

Radny Damian Marczak odniósł się na fb do wypowiedzi prezydenta krótko:

Lucjusz Nadbereżny nie odróżnia kosztów obsługi długu od zadłużenia miasta. Niestety to prezydent Stalowej Woli:(

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Szeryf

Zaraz, zaraz to ja wezmę sobie kredyt obrotowy ze Zdzichą i też nie będę miał zadłużenia ? Nie będę musiał ani go spłacić ani za niego płacić (odsetek). No Panie Prezydencie, faktycznie wprowadziliście jako PIS w Polsce dobrobyt.

e2rds

~taka prawda vel ~ekolog vel pseudointeligent, oto wasze przepowiednie i życzenia, cyt:
10 Kwietnia 2020 15:19:26~mądry
Do emeryta a nie mówiłem ci , że wybory na prezydenta POLSKI będą korespondencyjne ale ty jak głupek to prześmiewałeś. Ten się śmeje co ostatni się śmieje, znasz to mądre przysłowie polskie?
4 Sierpnia 2021 22:38:56 Wódz
Mikroprocesory mają być konstruowane

11 Grudnia 2020 12:33:40~INTELIGENT
Dom pilne, obyś się nie pomylił bo TRUMP dalej będzie prezydentem USA. Masz to zagwarantowane jak pies budę.

11 Marca 2021 13:25:46~takaprawda
Do erds, emerycie naucz się czytać ze zrozumieniem bo wyraźnie jest napisane , że ta nasza piękna obwodnica na całej długości będzie mieć drogi serwisowe. A z tymi serwisówkami będzie 4 pasmowa tylko komu ja to tłumaczę? Żaden idiota nigdy mądrze nie potrafi myśleć.
Więcej nie muszę pisać. Pozdrawiam.

~ekolog

Do mieszaniec, kiedy przy korycie siedział SZREK to STALOWA WOLA była takim grajdołkiem , ciemnogrodem z której śmiała się cała POLSKA. Dziś cała POLSKA naszemu miastu zazdrości bo my się obecnie najlepiej rozwijamy z wszystkich miast polskich.

~taka prawda

Do mieszaniec, STALOWA WOLA to była umierającym miastem przez 12 lat za poprzednika PANA PREZYDENTA L, NADBEREŻNEGO. Wiem , że wam się hejterzy marzy aby nasz obecny prezydent wystartował na senatora i odszedł do WARSZAWY ale na 100 procent tak się nie stanie bo wszyscy mieszkańcy naszego miasta walczą o to aby obecny prezydent rządził do prawie 2030 roku. Nie pozwolimy nigdzie na razie odejść naszemu kochanemu prezydentowi bo nie wiadomo do czego nasze miasto doprowadziłby jego następca.[nawet człowiek z PIS].

~Mieszkanoec

Lucek ubierz lepiej czapkę świętego Mikołaja,wstaw na Facebooku (co prawda szkoda dzieci do tych zdjęc)
,bo do czego innego się nie nadajesz. Nawet chłopie napisać nie można ,bo retuszujeaz swój pokaźny nos na zdjęciu profilowym.
Ale może spróbuj,chociaż spróbij być facetem i zostaw tą umierającą i wyludniającą się.przy tobie Stalowa Wolę

~***** ***

A tak swoją drogą coraz mniej pisiorów na forum. Zostali już tylko sami ortodoksi. Mądrze kolega Logino napisał - zwolennicy pisu to ci którzy żyją z socjalu (czyli z pracy innych - pasożyty po prostu) lub rozwinę - tzw. pisokatolicy - oni boskość swojego pana rozciągają również na pis.

Zaorali wszystko - koniec ich jest bliski - myślę, że za chwilę znów będę mógł wywiesić białoczerwoną flagę...

~***** ***

Koleś zbereźny nasrał sobie i swojej rodzinie na życiorysy. 5 minut chwały, a smród zostanie. No chyba, że ich wszystkich powieszą.

~wieś

Do przemek, ten radny nie ma nawet szans na sołtysa w PYSZNICY bo nikt tam na jego ciemnotę nie zagłosuje.

~Przemek

Pomysłu na miasto Marczak mieć nie może.
Smerf Maruda ma jedynie krytykę, a marzy ten goguś z SPS tylko o jednym o władzy prezydenta.
No i o tym żeby inni za niego robili.
Tylko że się kompletnie nie nadaje na to stanowisko.

~mrównica

Co roku słyszę, że najlepszy. To może być lepszy od tego, który był najlepszy?
Coraz mniej zrozumiały jest ten bełkot LN.

~Logino

zeby pochwalac pis , trzeba miec na reke max 2tys i wyksztalcenie podstawowe. nie ma co sie klocic z takimi.

e2rds

~Ynteligent, pisz zasrańcu na temat i nie kwicz bo i tak ci nic nie pomoże, gó.na maja swoje miejsce koło VIVO, a ty nim jesteś.

~album

Damianek, daj sobie spokój.
Stać cię tylko na narzekanie, lanserskie konferencyjki i wieczne pretensje.
Nadbereżny jeździ po stolicy, załatwia miliony dla miasta, a od takich jak ty ma tylko kłody pod nogi rzucane.
Wstydziłbyś się Marczak.

~Gif

żałosne kwiki opozycyjnych trolli.
tylko na to ich stać pewnie Marczak sam część hejtu wpisał.

~Dobra rada

Panie prezydencie proszę Marczakowi niczego nie tłumaczyć. Szkoda czasu, nie zrozumie.

~Ynteligent

Jak nie klękasz jak klękasz i bierzesz w dziub pytona ty niewierny gamoniu

~Ubek

Nadbereźny zniszczyłeś ,spierdo..łeś wszystko co mogłeś, cała władza PiS w Polsce, Adrian,Mateuszek,Jaruś,Beatka,i reszta hołoty,Wojewoda,Marszałek a ty co, kim się otaczasz, czy już dorosłeś,facet prawie 8 lat twoich zabawek w piaskownicy,czy nie rozumiesz jakie szkody uczyniłeś, myślisz ,że Koreańczyk uratuje sprawę,Twojej ekipy za jakiś czas już nie będzie i jak zareagujesz,zmienisz retorykę szybciej niż myślisz.
No Mercy.

e2rds

~Ynteligent, widzisz zasrańcu, ja od dawna nie klękam, a brać to biorę z przyjemnością takiego zasrańca jak ty za łeb, wrzucam do muszli, bo gó.no tam ma swoje miejsce i spuszczam wodę. Gó.no piszące na forum co zwie się ~Ynteligent to tylko gó.no we łbie nasr.ne to czy można coś się po takim spodziewać coś mądrego oprócz zaczepem. Kolejny do listy zasrańców jako 36 jest ~Ynteligent, gratuluję.
Jak mienisz się zasrańcu ~Ynteligent, to może cos byś na temat artykułu napisał, a nie zasrywał forum zaczepkami.

art2deco

"Jeśli ktoś nie chce pomagać, powinien powstrzymać się od przeszkadzania" --- nie wytrzymają.

~Nauczyciel

NIE KOMPROMITUJ SIĘ JESZCZE BARDZIEJ !! ŚCIĄGNIJ TA SZMATĘ Z RYJA !! NIE WIESZ, ŻE WIRUS PRZECHODZI SWOBODNIE NAWET PRZEZ OCZY ? NIE WIESZ , ŻE OTWORY W MASKACH NAWET NAJLEPSZYCH SĄ TYSIĄC RAZY WIĘKSZE OD WIRUSA ? NIE WIESZ PAJACU ZWANY PREZYDENTEM MIASTA , ŻE NOSZENBIE SZMAT I ZAKRYWANIE DOPŁYWU POWIETRZA ORAZ ODPŁYWU CO2 Z ORAGANIZMU BARDZO SZKODZI ZDROWIU ?? TO JEST WIEDZA PODSTAWOWA A TY JESTEŚ PREZYDENTEM !! JAKI DAJESZ PRZYKŁAD ?? KOMPLETNEGO DEB.LA ?? OPAMIETAJ SIĘ I PRZESTAŃ OŚMIESZAĆ !!!

~Ynteligent

Hej erdees ty lubisz klękać i brać hehee

TylkoZKS

Za wszystkie porażki Nadbereżnego odpowiedzialni są inni. Nigdy On sam, bo On i jego Partia są nieomylni.
Przykładowo, za spadek Stali Stalowa Wola obarczył On na Twitterze winą kibiców i radnych opozycji. Sam nie widział winy w sobie i partyjnych kolegach, bo tak jak wspomniałem partia pis jest wspaniała i nieomylna. Gdyby nie kibice i radni opozycji, Stal byłaby już mistrzem Polski!

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, w przysłowiu głodny chwyta się kamienia, tonący brzytwy, a ty bezsilny biedaku próbujesz Pysznicy, jakie to upadłe, aż tak nisko w argumentach upadłeś, przynajmniej usiądź, albo klęknij, ale upaść.

~Żal

I tylko dzieci żal. Bardzo.

~andrzej

do art2deco , a jakie osiągnięcia posiada uf Marczak? żebym się odniósł do takowych.

~Ktoś

Przyjdą czasy kiedy nadberezny wyprowadzi się do kolegi dudy i wtedy st Wola bedzie normalnym miastem nie pisowskim , oby to było jak najszybciej

art2deco

Które z osiągnieć Marczaka mógłbyś skrytykować?

TylkoZKS

Krytykujemy bo mamy prawo. To jest właśnie demokracja. Lócek nie obrażaj się!

art2deco

Lokalny TVN

~Jacek

Marczak idż ty lepiej zajmij się ledami