Cała zieleń w jednym worku?

Image

Do tej pory w mieście, co tu dużo mówić, dbanie o roślinność było nieco chaotyczne, bo coś się wycięło, coś uleczyło, a coś posadziło. Ta dbałość odbywała się na zasadzie fragmentarycznej. Pojawiała się głównie tam, gdzie trzeba było zareagować, uleczyć lub w miejscu jakiejś rewitalizacji. Prezydent uznał, że tak dalej być nie może, że zagadnienie zieleni miejskiej to sprawa na tyle ważna, a i skomplikowana, że powinna być usystematyzowana, a wiedza o niej zgromadzona w jednym miejscu. Czas więc na strategiczne opracowanie Systemu Zieleni Miejskiej. Po co to, na co to i dlaczego to takie ważne?

Stalowowolanie mają hopla na punkcie drzew, roślinności i terenów zielonych. Nie raz były burze i sypały się gromy gdy chciano wyciąć jakieś drzewo, gdy zamiast łąki postanowiono wybrukować teren. Zieleń to tlen, chłód latem, to mniej zanieczyszczeń. Jako Polacy doszliśmy do tego wniosku całkiem niedawno i co tu dużo mówić, robimy się bardziej świadomym narodem. Czasy się zmieniły. Pora więc na pewne radykalne ruchy. Takie miasto jak Stalowa Wola też powinno mieć opracowany system, który pozwoli szybko i kompleksowo zapanować nad zielenią. Powstanie więc konkretna ekspertyza istniejącego systemu przyrodniczego na terenie gminy i opracowany zostanie Systemu Zieleni Miejskiej.

- Te dokumenty to nie są zwykłe opracowania. To jest dokument o charakterze studium czy miejscowego planu zagospodarowania, tutaj mamy studium dotyczące zieleni, coś co określi nam wszystkie płaszczyzny działania na terytorium miasta- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Inwentaryzacja jest konieczna, by skończyły się spory choćby z przyrodnikami. Wówczas te rozmowy będą mogły być merytoryczne i oparte na dokumentach sporządzonych przez fachowców.

- Miasto nigdy nie miało strategicznych, planistycznych dokumentów dotyczących zieleni miejskiej, tylko wszystkie działania są podejmowane w sposób doraźny, naprawczy, bez popatrzenia na plan dotyczący leczenia drzew, sadzenia nowych drzew, zastępowalności- mówi prezydent.

I przyznaje, że w Stalowej Woli w minionych latach dochodziło do błędów projektowych. Opracowanie Systemu Zieleni Miejskiej będzie wymagało nakładów ogromnej pracy. Inwentaryzacja zapewne potrwa jakiś czas, a do sporządzenia OSZ trzeba będzie zaangażować ekspertów, osoby znające się na zieleni, konsultantów, którzy będą musieli wyjść w teren i zebrać dane, a później je opisać.

Na wykonanie tych opracowań w budżecie Stalowej Woli zarezerwowano łącznie 96 tys. zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

Witam stałego zasrańca~Czesia knura.
~Czesiu nie kwicz knurze, do chlewika i cisza bo żreć nie dostaniesz.

~Czesiu

Ssij erdees

e2rds

~Czesiu, widzę, że knur pracę zaczął, ryj, ryj, ja kasą nie gardzę, musisz jeszcze ryć, tylko nie kwicz.

e2rds

~Czesiu nie kwicz knurze, do chlewika i cisza bo żreć nie dostaniesz.

~Czesiu

Erdeesik bo łańcuch zaraz skróce a żreć to ty nie dostaniesz świniaku

e2rds

~Czesiu, ty masz tak maleńki móżdżek, wielkości tego orzeszka, że tyle tylko cie stać napisać, to przecież prosi ma więcej rozumu, no u ciebie jako knurowi to testosteron mózg wypalił.

e2rds

~Czesiu nie kwicz knurze, do chlewika i cisza bo żreć nie dostaniesz. No widzisz, świniaczek to taka zdrobniała figlarna nazwa, ale wieprz niekastrowany, czyli knur, to już bym tego nie powiedział. Pozdrawiam.

~Czesiu

Ty nie myjesz napletka erdees i masz małego orzeszka hehe wszyscy na osiedlu wokół narzekają na ciebie świniaczku

e2rds

~Czesiu, a wiesz co to knur, to niekastrowany samiec świni domowej, tzw rozpłodowy. Ciebie bardzo interesują napletki, ty masz ich trzy, dwa na oczach i jeden pod nosem, byś zasłaniał ryja jak ryjesz w błocie. Pozdrawiam.

e2rds

~Czesiu nie kwicz knurze, do chlewika i cisza bo żreć nie dostaniesz.

~Czesiu

Nie podniecaj się erdees

e2rds

~Czesiu nie kwicz knurze, do chlewika i cisza bo żreć nie dostaniesz.

~Czesiu

Erdeesik nikt nie chce dorównać takiemu świniakowi jak ty bo się nie da być takim idiotą heheh.Tobie się wydaje tylko że jesteś kimś a tak naprawdę byłeś -jestes-bedziesz nikim.

e2rds

~Czesiu~Czesiu, zwróć uwagę na jedno twoje zdanie zasrańcu, cyt:"bo wiele osób pisze do ciebie i ma cię dość napletku." widzisz niemyślący zasrańcu co piszesz, to znaczy, że to te zasrańce denerwują się razem z tobą i mają mnie dość, ja wami bawię się jak kot myszą, za głupi jesteście by mi dorównać w myśleniu i to was denerwuje i dobrze, tak ma być.

e2rds

~Czesiu, zasrańcu to ciesz się nawet knurku kwiczeć możesz wolno ci i kwicz, tylko pracuj, bo ja już niedługo potrzebuję na 13 wiec musisz ryć i możesz przy tym kwiczeć. Mylisz się, nie pisze wiele osób, co najwyżej 3 zasrańców jak pseudointeligentowi nadepnę na ogon, a kwiczący knur to jeden. Pozdrawiam i życzę miłej nocy, zagrzeb się w barłóg i kwicz na dobranoc.Oj ~Czesiu~Czesiu zasrańcu jakiś ty głupiutki, ale knurki maja tylko jedną rzecz do spełnienia, to tyle rozumu starczy.

~Czesiu

To ciebie nerwy zżerają siedzisz tu cały czas desperacie i myślisz że piszę do ciebie jedna osoba a tu zonk bo wiele osób pisze do ciebie i ma cię dość napletku.

e2rds

~Czesiu, a, nie będę sobie gó.nem rak brudził, wole już jak będziesz kwiczał bez wiązania, a poza tym knur to knur, musi się tak zachowywać, to ma w naturze. Niech się twój kierda tobą zajmie. Hahaha, paralityki, ciekawe określenia wymyślasz, widzę że nerwy cie zżerają i nie myślisz, raczej paralityk to nie potrafił by pisać, to nie to samo co głąb zasraniec, co nie potrafi myśleć, ale dobrze jest, kwicz, kwicz dalej knurku. Tylko bez nerwów.

~Czesiu

Chodź erdees i mnie uwiąż paralityku

e2rds

~Czesiu, wiesz co robiono świni, albo knurowi bu nie rył, w ryja dawało się takiego kolczyka z drutu, więc uważaj, bo za tego kolczyka uwiążę cię daleko od koryta i albo ryja rozerwiesz, albo padniesz z głody, ale knura to nie szkoda.

e2rds

~Czesiu nie kwicz knurze, do chlewika i cisza bo żreć nie dostaniesz.

~ekolog

Czy nie za dużo tej zieleni wszędzie w naszym mieście?

~jasio

co to jena tym zdjeciu tak dziwnie powykrecsne jakby sie jakos zielony na umysle bawil sie zapalkami

~Czesiu

Cicho erdees bo ci łańcuch zaraz skróce

e2rds

~Czesiu, to kwiknięcie knura przed północą to była ta "nerwa w majackim zwidzie", by tylko kwiknąć i paść w barłóg.

e2rds

~Czesiu nie kwicz knurze, do chlewika i cisza bo żreć nie dostaniesz.

~mandatek

wybraliście to macie.... ale właściwie nie było żadnego wyboru. i tu jest tragedia tego miasta. taka swojska wersja filmu 'głupi i głupszy'

~Andzi

A czym tu zarządzać???Kolejna ciepła posadka sie szykuje.A w miescie asfalt beton i kostka

~Czesiu

Ssij ty erdeesowski napletku niemyty od zeszłej zimy

~Metal

Co za hipokryzja z ust Prezydenta....no coz.Jedyne błędy popełnił wlasnie P.Prezydent swoimi decyzjami.najpierw zdewastował zieleń a teraz wyjdzie na bohatera ,ktory posadzi kilka krzaków.Szkoda słów.Niech sie uczy od zachodnich burmistrzów,merów,prezydentow miast na czym polega rewitalizacja.W Europie jest powrót do zazieleniania miast,natomiast P.Prez.kocha beton i kostką.....Ale tyle juz o tym napisano i wszystko jak grochem o ścianę....Czekamy na patyki na wiosne

~Burmistrz

Tak słabo zarządzanej zieleni i tak marnie sprzątającej ekipy Miasto nie miało w historii swojej.
MZK to jest PZPR 21 wieku.