Jak wybrać smycz dla psa?

Materiał zewnętrzny Image

Uwielbiamy spacery z naszymi czworonożnymi kompanami. Gdy widzimy ich merdające ogony, aż ciepło robi się na sercu. Jednym z podstawowych elementów każdego spaceru jest smycz. Mamy do wyboru mnóstwo smycz. Różnią się długością, materiałem, kolorami. Być może wydaje nam się, że wybór smyczy nie ma najmniejszego znaczenia, że smycz to po prostu smycz. Warto jednak przed jej zakupem rozważyć kilka przykładowych modeli, dzięki temu nasz spacer z psem może wiele zyskać.

Na co warto zwrócić uwagę?

Najważniejsza będzie tutaj odpowiedź na pytanie do czego potrzebna mi smycz? Czy chodzimy z naszym psem po mieście, gdzie jest dużo ludzi? A może częściej wybieramy się do spokojnego parku? Jak wyglądają nasze spacery? Może niedawno adoptowaliśmy psa ze schroniska i dopiero uczymy go posłuszeństwa? Czy nasz psiak to mały szczeniaczek czy może wielki olbrzym? Jeśli będziemy wiedzieć do czego potrzebujemy smyczy, wybór najlepszej będzie o wiele prostszy. Nie ma też konieczności ograniczać się tylko do jednej smyczy, warto w domu mieć klika rodzajów na różne okazje. Smycz powinna spełniać kilka istotnych warunków. Najważniejszym jest bezpieczeństwo nasze, naszego psa i otoczenia. Po drugie pies powinien mieć możliwość swobodnej eksploracji terenu, wąchania, załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych itd. Choć kwestie estetyczne mogą być dla nas bardzo ważne to pamiętajmy, że najładniejsza smycz wcale nie musi być bezpieczna. Zatem zostawmy kwestie wyglądu na sam koniec. Wybór dobrych smyczy jest tak szeroki, że bez problemu znajdziemy coś dla siebie i swojego psiego przyjaciela.

Obrazek

Rodzaje smyczy

Z biegiem czasu powstaje coraz więcej różnych modeli, ale nadal możemy wyróżnić kilka podstawowych. Możemy je znaleźć praktycznie w każdym sklepie zoologicznym. Smycz miejska – są krótkie, dzięki czemu nie plączą się pod nogami. Najczęściej mają od 1,5 metra do 2 metrów. Zapewniają dużą kontrolę nad tym co robi pies, ale nie zapewniają mu swobodnego dostępu do otoczenia. Zbyt dużo spacerów na takich smyczach może kończyć się ciągnięciem i szarpaniem. Aczkolwiek w przestrzeni miejskiej, gdzie jest dużo ludzi i aut oraz różnych niebezpieczeństw sprawdzają się bardzo dobrze.

Smycz przepinana – jak sama nazwa wskazuje umożliwia nam zmianę długości. Ma to swoje zalety. Możemy taką smycz wykorzystać zarówno w mieście jak i w parku. W zależności od sytuacji nasz pies będzie albo pod większą kontrolą albo będzie mieć więcej swobody. Smycze treningowe, długie linki - tutaj mamy do wyboru od 5 do 20 metrów. Najbardziej optymalne są zazwyczaj smycze do 10 metrów, aczkolwiek w pracy na dużych otwartych przestrzeniach nawet te dłuższe rozmiary okażą się przydatne. W przestrzeni miejskiej mogą one sprawiać więcej problemów niż pożytku. Natomiast idealnie nadają się do treningu posłuszeństwa czy tropienia. Smycze automatyczne – tzw. Flexi. To wygodna opcja dla właściciela, ale niekoniecznie dla każdego psa. Utrudniają komunikacje z psem i mogą przyczyniać się do kłopotów z ciągnięciem, ponieważ pies nigdy nie wie jaką długość ma smycz. Mimo tego można o nich pomyśleć przy ułożonych, spokojnych, starszych psach, które dobrze potrafią chodzić na luźnej smyczy.

Obrazek

Smycze do kupienia w sklepie zoologicznym online E-Pazur

Wybór idealnej smyczy

Podsumowując w każdym przypadku trzeba dobierać smycz indywidualnie. Warto pamiętać także o tym, że smycze mogą różnić się szerokością i karabińczykami. Szerokość taśmy i rozmiar karabińczyka dobiera się w zależności od wielkości psa. Dobry karabińczyk będzie solidnie wykonany i zapewni naszemu psu bezpieczeństwo. Dzięki wybraniu dobrej smyczy możemy umilić sobie spacery z naszym psiakiem i mieć z nich jeszcze więcej radości.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =