Nowy trend w marketingu - eko gadżety

Materiał zewnętrzny Image

Ekologia to temat, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Świadomość znaczenia troski o środowisko staje się w społeczeństwie coraz większa. Efekty tego zjawiska widać również w marketingu. Jednym z nich jest pojawienie się eko gadżetów, które cieszą się ogromnym wzięciem. Przybliżamy nieco kwestię tego, jakie gadżety można nazwać ekologicznymi oraz czy warto się na nie zdecydować.

Czym są eko gadżety?

Najprościej eko gadżety możemy zdefiniować jako przedmioty promocyjne przyjazne środowisku. Na czym polega ta przyjazność? Otóż za eko mogą zostać uznane tylko te gadżety, których wytwarzanie i użytkowanie nie ma najmniejszego negatywnego wpływu na środowisko. Na ekologiczność produktów składają się 3 czynniki:

specyfika materiałów,

sposób produkcji,

proces pakowania.

Materiały konstrukcyjne produktów ekologicznych odgrywają kluczową rolę. Najczęściej są to po prostu materiały naturalne, które można poddać recyklingowi. Te dwa warunki muszą być spełnione, aby dany gadżet rzeczywiście nie wywierał nawet najmniejszego negatywnego wpływu na środowisku. Idąc dalej, trzeba zadbać również o właściwy sposób produkcji, neutralny wobec środowiska. Nie może tutaj dochodzić do emisji szkodliwych gazów czy użytkowania niebezpiecznych substancji. Podobnie podczas procesu pakowania. Na tym etapie ważne są również wykorzystywane materiały. Czy opakowanie jest neutralne wobec środowiska? Co z wypełniaczami opakowania?

Oryginalne eko gadżety

Wiemy już, jakie warunki muszą spełniać gadżety ekologiczne. Jednak jakie to są konkretnie przedmioty? Być może niektórym kojarzą się tylko z najprostszymi gadżetami, typu torba lub deska do kuchni. Oczywiście również takie przedmioty wykorzystuje się w promocji. Często ich skuteczność marketingowa jest zaskakująco wysoka. Zwłaszcza w przypadku toreb i innych przedmiotów użytkowanych przez klientów w przestrzeni publicznej, w której promują oni w ten sposób markę. Niemniej jednak eko gadżety to również o wiele bardziej skomplikowane przedmioty. Dzisiaj to także m.in.:

powerbanki ładowane energią słoneczną,

pendrivy z kartonu,

głośniki bezprzewodowe z włókien słomy pszenicznej,

ładowarki bezprzewodowe z bambusa.

Dlaczego gadżety ekologiczne to dobry wybór?

Na rynku dostępnych jest wiele gadżetów promocyjnych. Dlaczego wybierać właśnie te ekologiczne? Powodów jest co najmniej kilka:

docenienie ze strony odbiorców,

postrzeganie firmy jako postępowej,

realny, pozytywny wpływ na środowisko.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, świadomość społeczna w kwestii zagrożeń środowiskowych znacząco rośnie. Tym samym firmy wdrażające działania proekologiczne są doceniane przez odbiorców. Co więcej, klienci postrzegają je jako postępowe i innowacyjne, co zwykle okazuje się jednoznacznie pozytywne. Należy także zauważyć, że korzystanie z gadżetów eko to faktycznie działanie na korzyść środowiska. Po pierwsze gadżety ekologiczne zastępują inne przedmioty, powstające ze szkodą dla środowiska. Po drugie poprzez użytkowanie tego rodzaju gadżetów firma promuje zachowania proekologiczne.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =