Czy kredyt i kolejne długi są nieuchronne?

Image

W piątek 21.01. br. radny Miasta Stalowa Wola Damian Marczak, wraz z radnym sejmiku województwa podkarpackiego Andrzejem Szlęzakiem, spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Mówili o niedokalkulowaniu budżetu miasta. Radni przewidują, że wzięcie kolejnego kredytu jest nieuchronne.

Niedoszacowany budżet miasta „klejony na ślinę”

Radny Damian Marczak przypomniał, że 30 grudnia 2021 roku, po długich dyskusjach, przyjęty został budżet miasta na ten rok.

- Przede wszystkim zwróciłem uwagę na jedną, zasadniczą rzecz, a mianowicie dochody własne oraz koszty budżetu miasta Stalowej Woli w tym momencie są na takim poziomie, że wolnych środków w budżecie mamy około 3%. Trzeba pamiętać, że jest to budżet, który jest budżetem bardzo niedoszacowanym. O ile budżet z roku 2021 był sklejony na gumę do żucia, bo miał być to budżet zrównoważony, a okazało się, że trzeba zaciągnąć 28 mln nowego kredytu, to ten budżet na rok 2022 wydaje się być sklejony na ślinę, przede wszystkim z powodu niedoszacowania kosztów energii oraz inflacji, która została założona w tym budżecie- mówił radny Marczak.

I jak przyznał, w ostatnich latach dochody miasta znacząco wzrosły, z około 200 do 316 mln zł w tym roku. Zwrócił on też uwagę, że koszty stałe miasta jeszcze bardziej poszły w górę.

- Jeżeli chodzi o budżet, który był prowadzony jeszcze przez Andrzeja Szlęzaka, to wolne środki w tym budżecie wynosiły około 15% całości budżetu. W tym momencie biorąc pod uwagę to, że ten budżet jest niedoszacowany, jest to około 3%. Jeżeli uwzględnimy te wszystkie koszty wzrostu wynagrodzenia, koszty wzrostu energii, to wtedy okaże się, że tak naprawdę dochody własne nie pokrywają kosztów stałych miasta, a więc miasto zacznie się cofać- mówił radny Marczak.

Stalowa Wola niebezpiecznie się zadłuża

W przekonaniu byłego prezydenta Andrzeja Szlęzaka, zarówno budżet sejmiku województwa podkarpackiego, jak i budżet miasta, były projektowane w oderwaniu od realiów ekonomicznych, aktualnie istniejących w Polsce i w regionie.

- Po pierwsze, przyjęto, że inflacja będzie tam gdzieś około 3%. Już dzisiaj ta inflacja jest dwucyfrowa i poza tymi czynnikami rządowymi mało kto tego nie przyznaje. Inflacja rośnie. Jeżeli ktoś zaplanował inwestycję, która ma kosztować, powiedzmy sobie 10 mln zł, a inflacja wynosi powiedzmy sobie 10%, to jemu już na wejściu brakuje 1 mln zł. To jest milion złotych i to nie jest mała kwota i nie wiadomo czy na tej kwocie się zatrzyma. Po drugie, co mnie bardzo smuci, Stalowa Wola się w sposób bardzo niebezpiecznie zadłuża. Stopy procentowe wzrosły, czyli rosną koszty obsługi zadłużenia. Jeżeli tych wielkości się nie przewiduje, jeżeli tych wielkości się nie bierze pod uwagę, no to ten budżet to jest w zasadzie fikcja- mówił Andrzej Szlęzak.

Damian Marczak wyjaśnił, że prezydent miasta ma możliwość zaciągnięcia kredytu obrotowego w wysokości 95 mln zł. Dodał, że w budżecie na 2022 roku odsetki od zaciągniętych wcześniej kredytów wynoszą 4,6 mln zł, a według jego wyliczeń, przez inflację mogą wzrosnąć do nawet 18 mln zł. Obecnie zadłużenie miasta wynosi 224 mln zł. Radny Marczak jest przekonany, że ten dług jeszcze wzrośnie.

- Odsetki były liczone według tych kosztów na 30 listopada, więc już wiemy, że te wyliczenia są nieaktualne. Kolejną rzeczą są wzrosty kosztów energii, wzrosty wynagrodzeń, które będą konieczne. Te trzy czynniki powodują, że ta cała nadwyżka, która jest przewidziana w tym budżecie, zostanie przez koszty zjedzona- mówił Damian Marczak.

Andrzej Szlęzak zwrócił uwagę na to, że ze względu na drastyczne podwyżki w jednostkach podległych miastu, takie instytucje jak domy kultury, biblioteki, będą otrzymywały wyższe rachunki, które miasto będzie musiało pokryć z własnej kieszeni.

Wysokie opłaty za media mocno uderzą po kieszeni przedsiębiorców

Damian Marczak również poruszył sprawę podwyżek cen prądu i gazu, z którymi nie radzą sobie lokalni przedsiębiorcy.

- Już mamy sygnały takie, że niektórzy przedsiębiorcy z terenu Stalowej Woli np. zamykają na czas zimy swoje działalności, bo ich po prostu nie stać na ogrzanie lokalu i jest to sprawa, która jest sprawą bardzo poważną i będzie coraz bardziej odczuwalna nie tylko dla mieszkańców, którzy będą mieli mniejszą bazę usług, ale tak samo dla samego budżetu miasta, no bo przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą działalności, nie płacą po prostu podatków- mówił radny Marczak.

Przytoczył też trudną sytuację przedsiębiorców, którzy zastanawiają się czy by nie przerobić pieców grzewczych gazowych na olej opałowy, by zaoszczędzić. Dla środowiska byłoby to katastrofalne w skutkach.

Nowy COP i mała lekcja historii

Radny Marczak przypomniał wystąpienie prezydenta, które miało miejsce podczas sesji budżetowej. Jego najważniejszym punktem była strefa gospodarcza i tereny inwestycyjne. Padły wówczas słowa dotyczące nowej historii, nowego Centralnego Okręgu Przemysłowego.

- Fakt jest taki, że nowe tereny inwestycyjne najprawdopodobniej będą, bo to jeszcze nie jest kwestia do końca rozstrzygnięta. Oby tak się stało. Zapewne nie jest to nowy COP. Nie ma żadnych przedsiębiorców, którzy wejdą tutaj z nowymi technologiami. Nie ma póki co informacji o takich przedsiębiorcach, którzy spowodowaliby faktyczny skok technologiczny. Mamy jedynie firmę, która będzie wykonywała podzespoły do baterii, do akumulatorów. Nie będzie żadnego skoku technologicznego- mówił Damian Marczak.

Podobnie uważa były prezydent, z wykształcenia historyk.

- Śmieszy mnie po prostu to gadanie o drugim COP-ie. Nie wiem czy to wynik nieuctwa, czy to wynik jakiegoś takiego opacznego rozumienia tych różnych idei, które się wokół Stalowej Woli gromadziły. Nie będzie drugiego COP-u, bo to były zupełnie inne warunki, zupełne inna sytuacja- mówił Andrzej Szlęzak.

Były prezydent Stalowej Woli wspomniał również o inicjatywie związanej z postawieniem pomnika Józefa Piłsudskiego.

- Jakby ktoś miał trochę wiedzy historycznej, to powinien wiedzieć, że jakby Józef Piłsudski trochę dłużej pożył, to by Stalowej Woli nie było, ponieważ Józef Piłsudski nie widział w ogóle u władzy Eugeniusza Kwiatkowskiego. Dopóki Piłsudski żył i miał wpływ na rządzenie Polską, to Kwiatkowski był odsunięty. Dopiero śmierć Piłsudskiego spowodowała, że Kwiatkowski znalazł się w kręgach rządowych i mógł realizować te projekty, łącznie z budową Stalowej Woli. Trzeba być nieźle głupim, żeby stawiać pomnik komuś, dzięki komu jakby trochę dłużej pożył, Stalowej Woli by nie było- mówił radny sejmiku województwa podkarpackiego.

Flagowy bubel?

Radny Damian Marczak zwrócił też uwagę na kilka flagowych inwestycji zrealizowanych przez prezydenta Lucjusza Nadbereżnego, które przynoszą miastu straty.

- Hala owocowo- warzywna, która kosztowała ponad 10 mln zł, w tym momencie przynosi tylko i wyłącznie straty. Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej, wybudowane za niespełna 60 mln zł, generuje nam w tym momencie tylko i wyłącznie koszty. Mamy Centrum Usług Wspólnych, które jak nam obiecywano, będzie dawało jakieś korzyści, a z roku na rok ma coraz większy budżet i nie tylko przetargi nie są przeprowadzane sprawniej, ale tych oszczędności w ogóle w budżecie nie widać i cały czas zatrudniane są tam nowe osoby- mówił radny Marczak.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Chudy

Ten gruby to najgorszy prezydent jaki był.

wyborca

***** Ruskich i Putina!

wyborca

Miało być lambo, a wybiło szambo.

TylkoZKS

Wolę ławki Szlęzaka za 100 tysięcy niż kilkanaście tysięcy miesięcznie dla Citki za Nadbereżnego. Bo z ławek jest użytek aż do dziś, a z Citki żadnego nie było i nie będzie.

TylkoZKS

Gdyby Szlęzak miał takie plecy w Warszawie i wsparcie centralnych władz jak obecny prezydent, Stalowa Wola była by zdecydowanym numerem 2 na Podkarpaciu, któremu bliżej do Rzeszowa niż do Mielca czy Przemyśla. Teraz jesteśmy ludnościowo 4 siłą Podkarpacia, ale Tarnobrzeg, Krosno i Dębica będą się zbliżać do nas. Tam nie tracą po 1300 mieszkańców na rok.

TylkoZKS

Andrzej Szlęzak: wolne wyludnianie się miasta, kompensowane przez wzrost okolicznych gmin, zadłużenie 70 milionów, rozwój gospodarczy, inwestycje mieszkaniowe, szacunek dla zieleni, dbałość o komfort życia mieszkańców, Stal Stalowa Wola w 1 lidze.

Lucjusz Nadbereżny: dramat demograficzny w mieście i poza nim, zadłużenie ponad 200 milionów, obiecane os. Leśna, Parkowe, Ogrodowe, osiedle w Charzewicach z czego nic nie powstało i nie powstanie, masowa wycinka drzew, niszczenie zieleni, Stal Stalowa Wola w 3 lidze bez perspektyw na awans, zaproszenie Citki do współpracy w klubie piłkarskim, lans w TVPiS.

Wnioski zostawiam wam.

~Naganiacze

Spokojnie, Marczak ze Szrekiem ograniczą podatki i biznes obozowy znowu rozkwitnie ale wszyscy wyjadą z miasta bo płace wrócą do słusznie minionej "normy".

Nadejdzie ponowna fala dynamicznego rozwoju z przyspieszonym wyludnianiem miasta od takiego rozwoju. Jedni wyjadą do miast bez długów a drudzy do swoich podmiejskich rezydencji.

My to wszystko już przeżyliśmy.

wyborca

Módlcie się o wzrosty.

wyborca

Rosja chce zakazać kryptowalut. Bitcoin w ciągu doby zaliczył zjazd z 43000 dolarów do 35000 dolarów. I to jest tragedia.

e2rds

~hwwd, bo nie lubię takiego draństwa jakie ty tu uprawiasz, pisz pod tym właściwym nickiem, wtedy będę inaczej cię traktował, wiesz o czym pisze i żebyś nie rżnął kolejny raz głupa. Adwersarz nie musi pisać po mojej myśli, ale niech pisze prawdę i ja nie będę miał żadnych argumentów by to podważyć, szczególnie nie lubię oślizłych wazeliniarzy. Pozdrawiam.

~hwwd

Swiat byłby nudny gdyby panowała pełna zgoda i wszyscy mysleli podobie(a możliwe że byłaby to idylla?) Ale jest niemożliwei dlatego szanujmy sie a nie wyzywajmy. Tu jednak jednoznacznie widać ja ty e2r nie możesz znieść jak twój adwersarz pisze nie po twej myśli , natychmiast go niszczysz swoja teoria badz chamskimi epitetami.Zstanawiam sie czemu nie zostałeś politykiem, mając o sobie takie mniemanie??? A może to tylko mrzonki????? twój wytwór wyobrażni???

e2rds

Myślę, ze gorszą ohydą (ohyda pisze się przez samo "h") jest zachwycanie się miernością i wychwalanie tego. Z ułudy nie ma korzyści, są tylko ciągłe wydatki, ułuda wtedy ma rację bytu, gdy pozyskuje się na nią środki. Kasę podatnika należy szanować i spożytkować ją na dobre cele, a nie na ułudę i tym w rozumowaniu różnimy się.

~szczupły

Ciekawe co z tym milionem na koszykowkę ,który zaginął dawno temu.Marczak powiedz coś otym.

~arriss

Dobrali się. Jeden drugiego zrobił w trąbę. Jeden wziął ponad bańkę na koszykówkę od drugiego i została liga amatorów. Dziwnym trafem o tym nie wspominają.

~Ubek

Szlęzak chamie wracaj,lepszy twardy facet z jajami niż Kudłata Panienka.

~Zimny

Gryzipiórki z urzędu na prośbę pudla dobrowolnie obniżą sobie pensje i budżet się domknie.

~Polon

Jeden buc spotkał się z drugim bucem. Tyle w temacie.

~DWA DWA

Przedziwne zdania padły na tym spotkaniu.
Aż się boję o los Stalowej Woli, kiedy zabraknie Nadbereżnego.
Chcieć to za mało. Nadbereżny jak widać może.
A ci?

~Grigorij

Czy może mi opisać ktoś kim są ci Panowie i dlaczego sieją taki zamęt?

~dziadek

Po raz kolejny brak argumentow zamieniasz na atak chamstwem i ublizaniem. To tylko swiadczy o twojej miernocie intelektualnej.Nie sil sie z odpisywaniem bo pograzysz sie kompletnie.Tak to jest jak nie ma sie programu,pomyslu a tylko negacje i to bardzo natretną...ochyda.

~Ben

Summa summarum - były prezydent miał wizje, obecny nadal je ma.
"ksiadz pana wini pan ksiedza a Nam zewsząd nędza. A miał być dobrobyt.

~Adan

Brak słów. Szkoda sobie głowy zawracać marudą.

e2rds

~Syn erdeesa, cicho zasrańcu, pampersa na pysk, może być używany i śpij.

~Syn erdeesa

Tato jesteś za bardzo agresywny nie panujesz nad sobą.Szpitap zamknięty cię może uratuje

e2rds

~endek, czepiasz się 100 tys zł za 7 ławek które do dzisiaj stoją i nie wymagają żadnych remontów i poprawek, a co powiesz na to, cyt. z budżetu Stalowej Woli za 2021 rok:
"Utworzenie Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej w Stalowej Woli- 3 922 718,00", centrum miało przynosić zyski.
W budżecie na 2022 rok nie mogę znaleźć ile na to PCPN, myślę, że celowo ukryto.

e2rds

~dziadek, no rozczarowujesz mnie ~dziadek, cyt:" A czym wy chcecie zatrzymac tu W Stalowej młodych czy aby przyszli obcy????", no myślę, że z twojego rozumowania to wystarczą parki rozrywki, młodzi będą zachwyceni, Szkoda tylko, że wnuczek nie nałozył ci dzisiaj więcej mądrości do głowy.

e2rds

~Syn erdeesa, cicho zasrańcu, pampersa na pysk, może być używany i śpij.

~Syn erdeesa

Tato dzwonię do Jarosławia żeby ci sale szykowali dla czubków

~dziadek

NASZE pieniadze nie czyjeś...to taka acz wielka różnica .Nikt nam nie daje za darmo ...czy unia czy rząd czy bank. A czym wy chcecie zatrzymac tu W Stalowej młodych czy aby przyszli obcy???? czym marudzeniem???? albo że piniendzy nie ma i nie będzie???? To kiedyś zaprocentuje . Nie od razu Kraków zbudowali. A ten pan 12 lat rządził i wiemy i znamy jego osiągniecia. A teraz kto mu pomoże z kim takim trzyma że aż takie achy czy ochy?????

~endek

kilka ławeczek w parku za 100 000 niech ten shrek nie wypowiada sie o gospodarności bo juz swoje zrobił to zwykły kameleon polityczny był w pis , psl , po , ogłaszł sie endekiem itd itp