Czy kredyt i kolejne długi są nieuchronne?

Image

W piątek 21.01. br. radny Miasta Stalowa Wola Damian Marczak, wraz z radnym sejmiku województwa podkarpackiego Andrzejem Szlęzakiem, spotkali się z dziennikarzami na konferencji prasowej. Mówili o niedokalkulowaniu budżetu miasta. Radni przewidują, że wzięcie kolejnego kredytu jest nieuchronne.

Niedoszacowany budżet miasta „klejony na ślinę”

Radny Damian Marczak przypomniał, że 30 grudnia 2021 roku, po długich dyskusjach, przyjęty został budżet miasta na ten rok.

- Przede wszystkim zwróciłem uwagę na jedną, zasadniczą rzecz, a mianowicie dochody własne oraz koszty budżetu miasta Stalowej Woli w tym momencie są na takim poziomie, że wolnych środków w budżecie mamy około 3%. Trzeba pamiętać, że jest to budżet, który jest budżetem bardzo niedoszacowanym. O ile budżet z roku 2021 był sklejony na gumę do żucia, bo miał być to budżet zrównoważony, a okazało się, że trzeba zaciągnąć 28 mln nowego kredytu, to ten budżet na rok 2022 wydaje się być sklejony na ślinę, przede wszystkim z powodu niedoszacowania kosztów energii oraz inflacji, która została założona w tym budżecie- mówił radny Marczak.

I jak przyznał, w ostatnich latach dochody miasta znacząco wzrosły, z około 200 do 316 mln zł w tym roku. Zwrócił on też uwagę, że koszty stałe miasta jeszcze bardziej poszły w górę.

- Jeżeli chodzi o budżet, który był prowadzony jeszcze przez Andrzeja Szlęzaka, to wolne środki w tym budżecie wynosiły około 15% całości budżetu. W tym momencie biorąc pod uwagę to, że ten budżet jest niedoszacowany, jest to około 3%. Jeżeli uwzględnimy te wszystkie koszty wzrostu wynagrodzenia, koszty wzrostu energii, to wtedy okaże się, że tak naprawdę dochody własne nie pokrywają kosztów stałych miasta, a więc miasto zacznie się cofać- mówił radny Marczak.

Stalowa Wola niebezpiecznie się zadłuża

W przekonaniu byłego prezydenta Andrzeja Szlęzaka, zarówno budżet sejmiku województwa podkarpackiego, jak i budżet miasta, były projektowane w oderwaniu od realiów ekonomicznych, aktualnie istniejących w Polsce i w regionie.

- Po pierwsze, przyjęto, że inflacja będzie tam gdzieś około 3%. Już dzisiaj ta inflacja jest dwucyfrowa i poza tymi czynnikami rządowymi mało kto tego nie przyznaje. Inflacja rośnie. Jeżeli ktoś zaplanował inwestycję, która ma kosztować, powiedzmy sobie 10 mln zł, a inflacja wynosi powiedzmy sobie 10%, to jemu już na wejściu brakuje 1 mln zł. To jest milion złotych i to nie jest mała kwota i nie wiadomo czy na tej kwocie się zatrzyma. Po drugie, co mnie bardzo smuci, Stalowa Wola się w sposób bardzo niebezpiecznie zadłuża. Stopy procentowe wzrosły, czyli rosną koszty obsługi zadłużenia. Jeżeli tych wielkości się nie przewiduje, jeżeli tych wielkości się nie bierze pod uwagę, no to ten budżet to jest w zasadzie fikcja- mówił Andrzej Szlęzak.

Damian Marczak wyjaśnił, że prezydent miasta ma możliwość zaciągnięcia kredytu obrotowego w wysokości 95 mln zł. Dodał, że w budżecie na 2022 roku odsetki od zaciągniętych wcześniej kredytów wynoszą 4,6 mln zł, a według jego wyliczeń, przez inflację mogą wzrosnąć do nawet 18 mln zł. Obecnie zadłużenie miasta wynosi 224 mln zł. Radny Marczak jest przekonany, że ten dług jeszcze wzrośnie.

- Odsetki były liczone według tych kosztów na 30 listopada, więc już wiemy, że te wyliczenia są nieaktualne. Kolejną rzeczą są wzrosty kosztów energii, wzrosty wynagrodzeń, które będą konieczne. Te trzy czynniki powodują, że ta cała nadwyżka, która jest przewidziana w tym budżecie, zostanie przez koszty zjedzona- mówił Damian Marczak.

Andrzej Szlęzak zwrócił uwagę na to, że ze względu na drastyczne podwyżki w jednostkach podległych miastu, takie instytucje jak domy kultury, biblioteki, będą otrzymywały wyższe rachunki, które miasto będzie musiało pokryć z własnej kieszeni.

Wysokie opłaty za media mocno uderzą po kieszeni przedsiębiorców

Damian Marczak również poruszył sprawę podwyżek cen prądu i gazu, z którymi nie radzą sobie lokalni przedsiębiorcy.

- Już mamy sygnały takie, że niektórzy przedsiębiorcy z terenu Stalowej Woli np. zamykają na czas zimy swoje działalności, bo ich po prostu nie stać na ogrzanie lokalu i jest to sprawa, która jest sprawą bardzo poważną i będzie coraz bardziej odczuwalna nie tylko dla mieszkańców, którzy będą mieli mniejszą bazę usług, ale tak samo dla samego budżetu miasta, no bo przedsiębiorcy, którzy nie prowadzą działalności, nie płacą po prostu podatków- mówił radny Marczak.

Przytoczył też trudną sytuację przedsiębiorców, którzy zastanawiają się czy by nie przerobić pieców grzewczych gazowych na olej opałowy, by zaoszczędzić. Dla środowiska byłoby to katastrofalne w skutkach.

Nowy COP i mała lekcja historii

Radny Marczak przypomniał wystąpienie prezydenta, które miało miejsce podczas sesji budżetowej. Jego najważniejszym punktem była strefa gospodarcza i tereny inwestycyjne. Padły wówczas słowa dotyczące nowej historii, nowego Centralnego Okręgu Przemysłowego.

- Fakt jest taki, że nowe tereny inwestycyjne najprawdopodobniej będą, bo to jeszcze nie jest kwestia do końca rozstrzygnięta. Oby tak się stało. Zapewne nie jest to nowy COP. Nie ma żadnych przedsiębiorców, którzy wejdą tutaj z nowymi technologiami. Nie ma póki co informacji o takich przedsiębiorcach, którzy spowodowaliby faktyczny skok technologiczny. Mamy jedynie firmę, która będzie wykonywała podzespoły do baterii, do akumulatorów. Nie będzie żadnego skoku technologicznego- mówił Damian Marczak.

Podobnie uważa były prezydent, z wykształcenia historyk.

- Śmieszy mnie po prostu to gadanie o drugim COP-ie. Nie wiem czy to wynik nieuctwa, czy to wynik jakiegoś takiego opacznego rozumienia tych różnych idei, które się wokół Stalowej Woli gromadziły. Nie będzie drugiego COP-u, bo to były zupełnie inne warunki, zupełne inna sytuacja- mówił Andrzej Szlęzak.

Były prezydent Stalowej Woli wspomniał również o inicjatywie związanej z postawieniem pomnika Józefa Piłsudskiego.

- Jakby ktoś miał trochę wiedzy historycznej, to powinien wiedzieć, że jakby Józef Piłsudski trochę dłużej pożył, to by Stalowej Woli nie było, ponieważ Józef Piłsudski nie widział w ogóle u władzy Eugeniusza Kwiatkowskiego. Dopóki Piłsudski żył i miał wpływ na rządzenie Polską, to Kwiatkowski był odsunięty. Dopiero śmierć Piłsudskiego spowodowała, że Kwiatkowski znalazł się w kręgach rządowych i mógł realizować te projekty, łącznie z budową Stalowej Woli. Trzeba być nieźle głupim, żeby stawiać pomnik komuś, dzięki komu jakby trochę dłużej pożył, Stalowej Woli by nie było- mówił radny sejmiku województwa podkarpackiego.

Flagowy bubel?

Radny Damian Marczak zwrócił też uwagę na kilka flagowych inwestycji zrealizowanych przez prezydenta Lucjusza Nadbereżnego, które przynoszą miastu straty.

- Hala owocowo- warzywna, która kosztowała ponad 10 mln zł, w tym momencie przynosi tylko i wyłącznie straty. Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej, wybudowane za niespełna 60 mln zł, generuje nam w tym momencie tylko i wyłącznie koszty. Mamy Centrum Usług Wspólnych, które jak nam obiecywano, będzie dawało jakieś korzyści, a z roku na rok ma coraz większy budżet i nie tylko przetargi nie są przeprowadzane sprawniej, ale tych oszczędności w ogóle w budżecie nie widać i cały czas zatrudniane są tam nowe osoby- mówił radny Marczak.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~Syn erdeesa cicho zasrańcu, pampersa na pysk i cicho.

~Syn erdeesa

Tato nie ma dla ciebie ratunku!trzeba cię zamknąć

~Darek

Jestem znowu erdees i co głupio ci.Co do dzieci to zdaje się że twój syn się tu wypowiada i próbuje cię zabrać na oddział zamknięty.Więc zajmij się najpierw sobą staruszku.

e2rds

~Darek bo taki zasraniec gotów się poświecić by udowodnić że nie jest zasrańcem. Ty takie bajki to możesz swoim dzieciom opowiadać, ale taki zasraniec, h.ena cmentarna i kanalia nie powinna mieć dzieci bo jak toto takie jest, to jakie dzieci wychowa, strach pomyśleć.

~Darek

Jest po godzinie 15 a ja piszę do ciebie erdees napletku .Ja nie pracuje w urzędzie hehe

e2rds

~Darek, ponoszą cię nerwy i odsłaniasz się, cyt:" Słuchaj erdees każdy wie ", widzisz, użycie słów "każdy wie" to typowe dla pseudointeligenta ponad 100 nicków i pasuje czas wpisu w godzinach urzędowania, zasrańcu odkryłeś się i zaczęło śmierdzieć pseudointeligentem i teraz każdy wie.

e2rds

~Darek, widzisz, uzyskałeś tytuł na forum h.eny cmentarnej i kanalii bo czepiłeś się przodków. Ja nie śmiał bym napisać kto ciebie zrobił i nie dorobił, bo nie znałem twoich rodziców, ale mniemam, że mogli to być porządni ludzie, tylko ich owoc zszedł do rynsztoka i stał się zasrańcem, h.eną cmentarną i kanalią w jednym. A, że tym jesteś to dajesz przykłady na forum i to po takim zasrańcu, hi.nie cmentarnej i kanalii w jednym pozostanie w annałach internetu na bardzo długi okres czasu, po twojej zasranej śmierci jeszcze, gratuluję zasrańcu.

~Darek

Słuchaj erdees każdy wie że zasraniec cie zrobił i nie dorobil.Ty nigdy nie masz czasu a piszesz cały czas hahah

e2rds

~Darek, pewnie, bardzo dobrze sypiasz, chyba wtedy jak łeb zalejesz i nie kontaktujesz, a tak to czemu ryja do mnie otwierasz zamiast pisać na temat artykułu, bo moje wpisy dla ciebie, choc nie pisze do ~Darek działają jak czerwona płachta na byka. Ciebie targa taka "nerwa" ze z przyjemnością byś mi dołożył nawet fizycznie, bo intelektualnie to jesteś bardzo głupi i nie potrafisz, zżera cię "nerwa", ale jak ma się nasr.ne w głowie zamiast rozumu to tak jest. Pozdrawiam zasrańca, bo nie mam czasu na pisanie, jak coś wypocisz, to może odpisze później, choc to zadna przyjemność pisać do zasrańca,a raczej odpowiadać na zaczepki zasrańca.

~Darek

Ja bardzo dobrze sypiam w przeciwieństwie do ciebie dziadu.Po głowie to ty dostajesz od każdego świniaku hehe

~Siarka

A to spali w grudniu w trakcie sesji rady miasta jak był budżet uchwalany ? Czy dopiero informacja mózg odnalazła ?

e2rds

~Darek, widzisz, ja zasrańcu jestem bardzo spokojny, to ciebie nerwy noszą, bo ile razy zaczepisz dziadka to tyle razy po tym łbie pustym oberwiesz, o przepraszam, ale to nie pusty łeb, bo w tym łbie masz nasr,ne, to faktycznie, gdyby był busty to można by coś mądrego tam włożyć, ale żadne mądrości w gó.nach nie będą się taplać. Tak że pozdrawiam i życzę miłego dnia i nocnych koszmarów i znów spania nie będzie. Zmęczony co nie bądź będziesz jutro zasrańcu.

~Darek

Nie podniecaj się erdees

~***** Szlalom

"Szlalom" - co to za głupawy nick ?
Po takim "panu" jak Szrek mój dziadek na konia wsiadał ...
hi hi hi ....

e2rds

~Darek, a co mnie to zasrańcu obchodzi, podpis jest ~Darek, wiec zarejestruj nicka i pod takim pisz, a tak to jesteś nie jakiś tam ~Darek, ale zasraniec, a tą uwagę " Ty nawet nie wiesz erdees z kim i o czym piszesz" to zasrańcu ja tego nie piszę pod nickiem ~Darek, a tylko kopiuję wcześniejsze wpisy, to po pierwsze.
Po drugie zasrańcu, to nie ja ciebie zaczepiam, tylko ty mnie, więc nie kwicz knurze i nie pisz do mnie. A tymi różnymi ludźmi to ty jesteś zboczeńcu, tylko pod wieloma nickami i nie obchodzi mnie kto na twoje konto pisze, a czy ja się przewietrzę, czy nie to tobie zasrańcu nic do tego. Pozdrawiam zasrańca.

~Darek

Ty nawet nie wiesz erdees z kim i o czym piszesz bo to nie ja pisałem geniuszu.Wyjdź zza tego komputera i przewietrz się. Różni ludzie piszą .

~Dedereporte

Tyle lat minęło, a jak się Szlezak pokaże to szczury jęczą smiech2

~Prośba

Panowie... Dosyć!

~Darek

Erdees królu internetu masz jakieś inne życie poza pisaniem komentarzy?

~OBYWATEL

To Szlęzak skąd jest? Z PiS , PSL , KO czy "Skutecznych"Liroya? Człowiek cyniczny z niego wychodzi przez te polityczne harce. A Marczak to kiedyś jego zaufany specjalista od koszykówki. Czy takim osobom można zaufać? ŻEBY BYŁO JASNE - JESZCZE MNIEJ UFAM PiS -owcom.

~Ananon

Andrzej Chorągiewka i Damian Maruda umiech

~Szlalom

Ubolewam że w moim kochanym mieście bytuje tyłu chorych po.ebów jak ***** PO. Śmiecia to ty w lustrze szukaj skaucie. Panu prezydentowi Szlezakowi to ty nawet sznurówek zawiązywać niegodzien robaczku umiech

~Paprodziad

Jeden bajkopisatrz większy od drugiego. Marczak ma wielkie ambicje na przyszłego prezydenta Stalowej Woli, a jeśli rzeczywiście wystartuje w przyszłych wyborach - to dostanie baty większe od Szymonika. Tyle w temacie.

e2rds

~Syn erdeesa cicho zasrańcu, pampersa na pysk i cicho, może być używany.

~***** PO

Łooo ...... szrek się przypomniał że gdzieś tam istnieje.
Szrek, ty kmiocie, chciałeś sadzić powstańców warszawskich. Kim ty jesteś śmieciu?!
Z ciebie taki historyk jak z koziej d**y trąbka....

~Syn erdeesa

Tato uspokój się ,pakuj się jedziesz do Jarosławia na oddział zamknięty

e2rds

~Absztyfikant, a wiesz czym się różni osraniec, od zasrańca, ano tym, że osraniec może się umyć i być czysty, a zasrańcem zostaje się do końca swoich dni, haha świński amant, zalotnik, kochaś~Absztyfikant.

e2rds

~Absztyfikant, zasrańcu, wystarczy to coś napisał (A ja chcę Erdeeska), ja dalej mogłem zasrańcu dopisać wszystko co chce, jesteś głąb intelektualny, albo raczej ~Absztyfikant (amant, kochaś, zalotnik) tego przychówku kierdy(a wiesz czym się chwalił kierda, że miał knura zarodowego i jego walory ~Absztyfikanta) zachwalał. Pozdrawiam.
Ale będę miał ubaw za każdym razem ~Absztyfikant z ciebie.

Stalówek123

A wracając do tematu budowy planowanych osiedli.Kto tam będzie mieszkał?Ludzie wola kupić działkę i postawić 100-120 metrowy dom w Pilchowie,Agatówce,Obojnej i okolicach i ponieść podobne koszty.

~Swoj

Marczak błazenada,tyle w temacie