Miasto zamontuje nowe domki dla jerzyków

Image

Jerzyki to niewielkie ptaki, często mylone z jaskółkami, które żywią się owadami, a w tym znienawidzonymi przez nas komarami. Jeden jerzyk potrafi zjeść około 20 tys. owadów, dlatego wiele samorządów buduje dla nich budki lęgowe. Dobra wiadomość jest taka, że miasto już wkrótce w kilku miejscach zainstaluje budki dla tych sympatycznych kilerów krwiopijców.

Na łamach naszego portalu poruszaliśmy już sprawę budowy domków dla jerzyków. Stowarzyszenie Nasze Miasto wyszło z inicjatywą umiejscowienia ich na blokach mieszkalnych pod dachami, gdzie prowadzona była termomodernizacja. Miasto w ubiegłym roku skierowało wniosek w tej sprawie do spółdzielni. Ubiegano się o to, by budki pojawiły się w blokach: Jana Pawła 1, 3, 15 oraz Poniatowskiego 27, 29, Wałowa 1. Niestety spółdzielnia negatywnie odniosła się do tego pomysłu. W jej przekonaniu montaż budek na elewacjach spowoduje ich niszczenie, a tym samym tworzenie się mostków termicznych, co skutkuje przemarzaniem ścian. Sprawa budowy domków dla jerzyków nie została jednak zaniechana. Stowarzyszenie Nasze Miasto otrzymało pismo ze stalowowolskiego magistratu, z informacją, że podjęto decyzję o zamontowaniu budek lęgowych dla jerzyków w obrębie Urzędu Miasta, tj. przy: ulicy Kwiatkowskiego 1, Wolności nr 7 i nr 9 oraz na ulicy Skoczyńskiego.

Wytypowane lokalizacje znajdują się od strony wschodniej oraz północnej ścian budynków, aby chronić budki lęgowe przed ich nadmiernym nagrzaniem się. Mając na uwadze iż jerzyki są ptakami kolonijnymi, budki będą zawieszone po kilka na każdym bloku pod okapem na wysokości, powyżej drugiego piętra w miejscach możliwości podjęcia swobodnego lotu przez ptaki. Budki lęgowe zostaną zawieszone w drugiej połowie kwietnia 2022 r. – zwiększa to szansę, że budki zostaną zajęte przez jerzyki, które przylatują do naszego kraju na początku maja. Jeżeli zostaną powieszone znacznie wcześniej, istnieje ryzyko, iż zostaną zasiedlone przez inne gatunki ptaków- czytamy w piśmie.

Budki lęgowe dla jerzyków, które zostały zakupione przez miasto są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków w Białowieży oraz Pracownię Zoologii UR w Rzeszowie, zgodnie ze sztuką oraz zasadami obowiązującymi przy ich konstruowaniu, a także pod względem wysokiej jakości materiałów oraz bezpieczeństwa.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~kobo

Panie prezydencie Nadbereżny trzeba było być madrym przed szkodą a nie po szkodzie. Wystarczyło nie niszczyć podczas remontów bloków komunalnych czyli będących w administracji MZBM otworów niszowych w których gniazdują jerzyki. Teraz stara się pan być dobrym i próbuje wynagrodzić tym ptakom zniszczenie miejsc lęgowych. To jest bardzo niepoważne z pana strony i smutne zarazem. Jerzyk to taki ptak co nie potrafi chodzić więc to muszą być takie substytuty by mogły do nich wlecieć ale też by inne ptaki im tych budek nie zagospodarowały. Przed laty miasto stanowiło idealne miejsce lęgowe dla tych ptaków ale tzw. 'nowoczesność" zepchnęła je poza ten rejon. W okresie letnim słychać było śpiew tych sympatycznych lowców komarów.

~Zygmunt

zamontować tylko z głową umiech

~Dziadek

Ptasz⁷ki sobie poradzą i bez budek a wielu zastanawia sie nad włascicielami psow . Zdrozaly kary dla kierowcow a kiedy za psie pasztety beda placić ich własciciele.. Może wprowadzic kary typu prace na rzecz miasta takim wlascicielom.

~taka prawda

Śmieszy mnie bardzo jak hejterzy ujadają , że oni cokolwiek rozliczą. Tak rozliczycie w ośmiu kogokolwiek , hejterzy najpierw zorganizujcie choć jedną maskarada na którą przyjdzie choć 20 ludzi. Ale jak wszyscy mówią psy szczekają a karawana jedzie dalej.

~ekolog

Taka jest prawda powinniśmy jak najwięcej takich budek zamontować na wszystkich drzewach na BŁONIACH. A dlaczego tam bo nad SANEM najwięcej komary dokuczają mieszkańcom naszego miasta. Tam komary mają najlepsze warunki do rozmnażania się w milionach jeśli nie miliardach.

~psyche

paranoja jakas.... wszystko sie wycina i betonuje a potem sie stawia słupy z budkami.

~Ubek

Wybory rozliczamy w Sasinach,a budki Jerzykowe w Kudłatych.

~Marcin

no i pięknie, współpraca z NGO to dobry kierunek, a nie jak o...p..o..z..c.. ja t...o..t..a..l.. na tylko ferment

jusek

Jeżyki -OK.Pytanie -ile kosztuje taka budka z montażem?

~Gonzo

Przecież są pobudowane w mieście maszty z domkami np pod szkołą 12 jakoś całe lato nie było widać ani jednego po to bloki się ocieplalo za taką kasę żeby teraz dziury robić chore kto wpadł na taki genialny pomysł?

~Mały

Profile nie na temat chodzi o ptaszki takie małe a ty wyskakujesz z sensacją o szczepieniach w Austrii przykry jesteś i nie tylko wszędzie o tym piszesz chore

~Prolife

W czwartek wieczorem parlamentarzyści Rady Narodowej przegłosowali ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 dla osób dorosłych. Austria będzie więc pierwszym krajem UE, w którym szczepienia będą obowiązkowe. ​"To historyczna decyzja" - piszą austriackie media. Za brak szczepień grozić będą wysokie grzywny.

Czekamy na Polski rząd. Jerzyki mogą poczekac

~Ubek

A budka dla Super Jerzyka Kudłatego,na budynku aresztu karnego w Załężu.

art2deco

Będzie list pochwalny od Naszego Miasta?

~jasio

a bezdomni dalyj bezdomni

~mik

W pierwszej kolejności należałoby zadbać o te już istniejące.

~Mieszkaniec

Dbajmy o ptaki bo odlecą.

~Monika

No i świetnie, że prezydent otwiera się na przyrodnicze trendy, brawo