Na co zwracać uwagę wybierając rusztowanie?

Materiał zewnętrzny Image

Prace na wysokościach obarczone są dużym ryzykiem, dlatego niesamowicie istotna w tym przypadku jest gwarancja bezpieczeństwa i jakości. Przy użyciu rusztowań jakiekolwiek prace budowlano-remontowe przebiegają zdecydowanie sprawniej, ale także bezpieczniej. Przed ich zakupem warto jednak ustalić jakie wymagania powinny spełniać.

Typ wykonywanych prac

Rusztowania mogą być wykorzystywane do różnego rodzaju prac. Począwszy od budowy domu, pracy związanej z czyszczeniem elewacji, kończąc na drobnych pracach remontowych w trudno dostępnych miejscach. Rodzaj czynności budowlanych w znacznym stopniu determinuje wybór konstrukcji. Warto pamiętać, że niektóre doskonale sprawdzą się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Są również takie, które posłużą wyłącznie do użytku zewnętrznego. Obecnie na rynku można znaleźć szereg różnych typów konstrukcji, do różnego typu zadań. Wśród najpopularniejszych znajdują się:

Rusztowania modułowe – składają się przede wszystkim ze stojaków oraz poprzecznic. Dzięki połączeniom w stałych punktach umożliwiają przyłączanie kolejnych elementów. Tego typu rusztowania znajdują zastosowanie w przemyśle oraz przy budowie wystaw czy scen koncertowych.

Rusztowania jezdne (ruchome) – umożliwiają bezproblemowe przesuwanie w stanie zmontowanym, dlatego idealnie nadają się do prac renowacyjnych, które nie zabierają zbyt wiele czasu.

Rusztowania stojakowe – opierają się na podporach (stojakach), które pozwalają na utrzymanie sporych ciężarów, dlatego będą dobrze sprawowały się przy pracach remontowo-wykończeniowych.

Dokumenty i certyfikaty

Wybór rusztowania powinien być uzależniony przede wszystkim od dokumentacji technicznej. Tylko solidny sprzęt, który spełnia wszelkie normy bezpieczeństwa, powinien znaleźć się w kręgu Twoich zainteresowań. Dokonując zakupu, należy upewnić się, czy rusztowanie posiada pełną instrukcję montażu i demontażu oraz, czy zawiera wszelkie niezbędne informacje na temat parametrów technicznych produktu. W wyczerpującej dokumentacji obligatoryjnym elementem jest kompletny wykaz części konstrukcji oraz jej akcesoriów. Nadmienić należy także, że obecnie w Polsce rusztowania muszą spełniać normy bezpieczeństwa PN-M-49000. Certyfikacja i znak jakości to niejako potwierdzenie klasy produktu, ale przede wszystkim gwarancja jego bezpieczeństwa. Poza dokumentacją warto też zastanowić się nad maksymalnym obciążeniem, jakiemu rusztowanie będzie poddawane.

Zaufany producent

Przy wyborze rusztowań warto także zasięgnąć porady specjalistów. Nie każdy ma bowiem świadomość, jak odpowiedni wybór konstrukcji rzutuje na przyszłość, a przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo pracy. Dodatkowo to, co może wydawać Ci się dobrym produktem, niekoniecznie będzie miało zastosowanie przy pracach wykonywanych w Twojej firmie. Jak już wspominaliśmy, prace wysokościowe należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych, dlatego decydując się na zakup rusztowania, warto kierować się wyłącznie do zaufanych producentów.

Szukasz zaufanego producenta rusztowań? Odwiedź stronę: https://www.rusztowania-krause.dmn.pl/ i poznaj prawdziwy wymiar bezpiecznych prac na wysokościach.

Planujesz remont domu i marzysz o jego niepowtarzalnym wyglądzie? Zyskasz go dzięki desce elewacyjnej Tabulo dostępnej na stronie kosbud.com.pl

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =