Rezerwat Sochy- dewastacja czy rewitalizacja?

Image

Ostatnio na forum fanpage’u grupy Stalowa Wola Przyroda, mocno absorbującym uczestników dyskusji tematem, była sytuacja w dawnym rezerwacie topoli czarnej w Sochach. Mieszkańcy, którzy chętnie odwiedzają ten urokliwy i atrakcyjny pod kątem przyrodniczym zakątek, są przerażeni skalą wycinek, które w ostatnim czasie tam się odbywają.

- 2 lata temu złożyliśmy wniosek o przywrócenie rezerwatu przyrody w Sochach. To jeden z ostatnich ocalałych fragmentów łęgów topolowych w dolinie dolnego Sanu. Dziś odbieramy kolejne telefony w związku z bezprecedensową wycinką w Sochach. Mieszkańcy Soch, Rozwadowa, Stalowej Woli tracą właśnie najcenniejszą ostoję przyrody. O ile jednak różne zmiany są odwracalne, o tyle dewastacja najcenniejszych resztek przyrody jest nieodwracalna w perspektywie kilku pokoleń, a biorąc pod uwagę zmianę klimatu, prawdopodobnie w znacznie dłuższym czasie. Czego nie zniszczyły bieda, II wojny światowe i PRL, jest niszczone na naszych oczach- relacjonuje przyrodnik Piotr Bednarek z PTP.

Przypomnijmy, że 2 lata temu wniosek o przywrócenie ochrony rezerwatowej na terenie pozostałości łęgowego lasu złożyło stowarzyszenie Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki wspierane przez stowarzyszenie Nasze Miasto. O objęcie ochroną fragmentu starego lasu wnioskowali również w liście otwartym do prezydenta mieszkańcy Stalowej Woli w 2019 roku. Jednak w piśmie, które trafiło do stalowowolskiego magistratu Nadleśnictwo Rozwadów przedstawiało szereg argumentów przeciwko utworzeniu rezerwatu.

- W przypadku uznania wskazanych obszarów jako rezerwat, istniejący drzewostan będzie ulegać degradacji i procesom powodującym zmianę charakteru lasu na zadrzewienia i zakrzaczenia. Doprowadzi to do całkowitego zaniku topoli jako przedmiotu wcześniejszej ochrony, a także cennych gatunków lasotwórczych jak: dąb, jawor, klon i lipa, czyli utraty charakteru leśnego tego fragmentu lasu- argumentowało wówczas Nadleśnictwo Rozwadów.

Padł jednak inny pomysł ze strony nadleśnictwa. Mianowicie zaproponowano, wspólnie z Miastem Stalowa Wola, przeprowadzenie działań mających na celu ukierunkowanie ruchu turystycznego poprzez wykonanie ścieki edukacyjno- przyrodniczo- leśnej.

Zapytaliśmy stowarzyszenie Nasze Miasto, które monitorowało we wczesnych etapach przebieg procedowania wniosku o utworzenie rezerwatu, czy posiada jakąś wiedzę dotyczącą wycinek na tym obszarze.

- W ostatnich dniach zwróciliśmy się do Nadleśnictwa Rozwadów z wnioskiem złożonym w trybie UDIP. Pytamy w nim wprost o odbywające się obecnie oraz na przestrzeni ostatniego roku wycinki, o których tak szeroko informują mieszkańcy. Wśród tych wyciętych były podobno młode drzewka topoli czarnej. Być może nadleśniczy chce tam sadzić nowe drzewa, nie wierzę, że teren mógłby zostać przeznaczony do celów komercyjnych. Niemniej jednak trzeba poczekać na stanowisko nadleśnictwa. Wystosowaliśmy również wniosek do RDOŚ w Rzeszowie z zapytaniem o oficjalne stanowisko w sprawie wniosku złożonego przez PTP Wolne Rzeki. Być może też sam prezydent i magistrat mógłby odnieść się co do planów związanych z tym wyróżniającym się pod wieloma aspektami przyrodniczymi zakątkiem. Zdajemy sobie sprawę, że temat jest dość skomplikowany, ale może prezydent wyjdzie z jakąś alternatywą w celu zabezpieczenia terenu po dawnym rezerwacie, bo takie są oczekiwania mieszkańców względem władz miasta- komentuje prezes stowarzyszenia Nasze Miasto Łukasz Banasik.

Jedną z osób, której często w ostatnich dniach na Facebooku udostępniane są posty z filmami o Sochach jest pan Paweł Tokarz, który mocno związany jest z Rozwadowem. Pisze on na fanpage’u:

- To już nie istnieje. Wycinają Sochy, a miał być z powrotem rezerwat (…) Fragment Soch przed dewastacją, w swojej naturalnej szacie. Jest to urywek z filmu jaki zrobiłem do książki Ks. Jacka Łapińskiego „Stare Królestwo Czarnej Topoli. Dawny Rezerwat Sochy Stalowa Wola”. Jeśli Państwo chcą oglądnąć całość, to proszę pisać. Chętnie opublikuję.

Być może sprawa nie jest tak beznadziejna jak się wydaje. Ścieżka edukacyjna i lokalny szlak turystyczny z Soch w kierunku błoni nadsańskich pozwoliłyby w pewnym stopniu łączyć w przyszłości mieszkańcom spacery z poznawaniem przyrody. Warunkiem jest jednak objęcie tego terenu jakąkolwiek ochroną i zaprzestanie dalszych wycinek, ponieważ to już nie będzie ten sam las, jaki był pierwotnie w swojej naturze.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~patol stw

jeszcze duzy parking, plac zabaw i siłka. no i biedra. o, i juz LN bedzie moim idolem

~Stan

Szyszko wiecznie żywy

~son

Rezerwat tam był przed wojną. Unikalność miejsca dostrzeżono ze Lwowa, gdyż tam wtedy była stolica naszego województwa. Leśnicy chcą się wykazać, to niech się zajmą parkiem w Charzewicach. Czeka i czeka na uporządkowanie. Leśnicy traktują las jak pole marchewki. Zrobiłbym dla nich rezerwaty, niech tam sobie rżną i sadzą stosując płodozmian dowoli. Ale niech to będzie góra 10% naszych lasów.

~Adan

Tak ... tak, na pewno źli pisowcy którzy nie lubią drzew, nie wiedzieć czemu .. obudzili się nad ranem ... wzięli piły do ręki i pojechali całkiem bez sensu wyciąć z nienawiścią w oczach niczego nie podejrzewające zdrowe drzewa w byłym rezerwacie.
No jest w tym logika ..

~mara

Te z2zi, ciebie tez to dotyczy. Kto oczyszcza powietrze, którym oddychamy? Ty w ogóle nie oddychasz? Masz obieg zamknięty tlenu w swoim ciele? Chcesz mieć zdrowe dzieci? Myśleć przytomnie? Oddychaj głęboko czystym powietrzem. A to gwarantuje tylko …

~Z2ei

Nikogo to nie obchodzi. Tylko paru ekoterrorków

~Tom

Drodzy leśnicy, las jest od zawsze i stad jego mądrość życia jest potężna. Nie uczcie lasu jego istnienia, dajcie mu szansę.
Znajomy zapomniał na 20 lat, ze ma działkę. I wyrósł mu piękny lasek. Brzozy, orzechy, klony pięknie ku słonku sie pną. Unikalne Sochy też sobie dadzą radę. I w ogóle nie potrzebuja polityki, tylko świętego spokoju.

jusek

Beton,asfalt i kostka,aszka i jeszcze kamoli i gruzu nawieść!!!Lucyjusz -tak trzymać! I jeszcze jakiś pomnik by się przydał i kaplica.

~Troglodyci

Zieloni dzisiaj aktywizują na PiS.
Ile oni mają mandatów w koalicji z PO w Sejmie?

~Rydz

I co będzie grzybek, a Ła Ciemny Kąt!? I będzie asfaltowa alejka a Ła Ciemny Kąt? Asfaltuja se swoje obejścia szanowni leśnicy a od lasu wara!

~Rydz

I co będzie grzybek, a Ła Ciemny Kąt!? I będzie asfaltowa alejka a Ła Ciemny Kąt? Asfaltuja se swoje obejścia szanowni leśnicy a od lasu wara!

TylkoZKS

Ta władza chce wszędzie betonu. Zielenią się brzydzą, przyrody nienawidzą. Co za ludzie!

~jan

Bardzo dobrze , ze wycięto te chore drzewa bo od tych chorych wszystkie drzewa byśmy musieli tam wyciąć a tak przynajmniej 50 procent uratujemy ale jak ktoś nie ma zielonego pojęcia o ekologii to prymitywne pajacowanie tu na tym portalu wypisuje.

~Teresa

Co tu sie odj...ło w tych pieknych Sochach :(

~Xyz

Miastowi ze stalowej gdzieś działaczki muszą mieć na wypad na weekend po stresującym tygodniu pracy...
Taki proceder powinien być zabroniony a przekształcenie tego terenu nie powinno być wgl dopuszczone administracyjnie.

~stal

CDC przyznaje, że pandemia Covid była wynikiem niewłaściwego testu.
Po cichu, bez zainteresowania mediów, Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wycofało technologię PCR jako oficjalny test do wykrywania i identyfikacji SARS-CoV-2.
„Po 31 grudnia 2021 roku CDC wycofa wniosek do U.S. Food and Drug Administration (FDA) o tymczasowe zezwolenie (EUA) na stosowanie panelu diagnostycznego CDC 2019-Novel Coronavirus (2019-nCoV) Real-Time RT-PCR Diagnostic Panel, czyli testu wprowadzonego po raz pierwszy w lutym 2020 roku do wykrywania wyłącznie SARS-CoV-2.”
Lab Alert: Changes to CDC RT-PCR for SARS-CoV-2 Testing
CDC przyznaje, że test PCR nie jest w stanie odróżnić SARS-CoV-2 od wirusów grypy.

~Wers

Nadberezny z Zarzecznym zadowoleni? Będą nowe wille dla swoich ?

~Kokos

Teraz to wszystko kostką brukową wyłóżcie. Ja pie.dole jacy prymitywni barbarzyńcy...

~MottodlaElyty

Kudłaty drwal wyrżnie topole w Sochach bo wznowiony rezerwat uniemożliwiłby rozwój pobliskich trujących kuźni hutniczych Codogni zlokalizowanych przy ulicy nomen omen Topolowej. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę.

~Calypso

Znowu nasze kochane stowarzyszenie i jego ukochany prezes smiech2 smiech2
Lodówkę strach otworzyć...

~Stalowy

znowu wycinki, ludzie czy wy nie macie litości dla przyrody