Rezerwat Sochy- dewastacja czy rewitalizacja?

Image

Ostatnio na forum fanpage’u grupy Stalowa Wola Przyroda, mocno absorbującym uczestników dyskusji tematem, była sytuacja w dawnym rezerwacie topoli czarnej w Sochach. Mieszkańcy, którzy chętnie odwiedzają ten urokliwy i atrakcyjny pod kątem przyrodniczym zakątek, są przerażeni skalą wycinek, które w ostatnim czasie tam się odbywają.

- 2 lata temu złożyliśmy wniosek o przywrócenie rezerwatu przyrody w Sochach. To jeden z ostatnich ocalałych fragmentów łęgów topolowych w dolinie dolnego Sanu. Dziś odbieramy kolejne telefony w związku z bezprecedensową wycinką w Sochach. Mieszkańcy Soch, Rozwadowa, Stalowej Woli tracą właśnie najcenniejszą ostoję przyrody. O ile jednak różne zmiany są odwracalne, o tyle dewastacja najcenniejszych resztek przyrody jest nieodwracalna w perspektywie kilku pokoleń, a biorąc pod uwagę zmianę klimatu, prawdopodobnie w znacznie dłuższym czasie. Czego nie zniszczyły bieda, II wojny światowe i PRL, jest niszczone na naszych oczach- relacjonuje przyrodnik Piotr Bednarek z PTP.

Przypomnijmy, że 2 lata temu wniosek o przywrócenie ochrony rezerwatowej na terenie pozostałości łęgowego lasu złożyło stowarzyszenie Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki wspierane przez stowarzyszenie Nasze Miasto. O objęcie ochroną fragmentu starego lasu wnioskowali również w liście otwartym do prezydenta mieszkańcy Stalowej Woli w 2019 roku. Jednak w piśmie, które trafiło do stalowowolskiego magistratu Nadleśnictwo Rozwadów przedstawiało szereg argumentów przeciwko utworzeniu rezerwatu.

- W przypadku uznania wskazanych obszarów jako rezerwat, istniejący drzewostan będzie ulegać degradacji i procesom powodującym zmianę charakteru lasu na zadrzewienia i zakrzaczenia. Doprowadzi to do całkowitego zaniku topoli jako przedmiotu wcześniejszej ochrony, a także cennych gatunków lasotwórczych jak: dąb, jawor, klon i lipa, czyli utraty charakteru leśnego tego fragmentu lasu- argumentowało wówczas Nadleśnictwo Rozwadów.

Padł jednak inny pomysł ze strony nadleśnictwa. Mianowicie zaproponowano, wspólnie z Miastem Stalowa Wola, przeprowadzenie działań mających na celu ukierunkowanie ruchu turystycznego poprzez wykonanie ścieki edukacyjno- przyrodniczo- leśnej.

Zapytaliśmy stowarzyszenie Nasze Miasto, które monitorowało we wczesnych etapach przebieg procedowania wniosku o utworzenie rezerwatu, czy posiada jakąś wiedzę dotyczącą wycinek na tym obszarze.

- W ostatnich dniach zwróciliśmy się do Nadleśnictwa Rozwadów z wnioskiem złożonym w trybie UDIP. Pytamy w nim wprost o odbywające się obecnie oraz na przestrzeni ostatniego roku wycinki, o których tak szeroko informują mieszkańcy. Wśród tych wyciętych były podobno młode drzewka topoli czarnej. Być może nadleśniczy chce tam sadzić nowe drzewa, nie wierzę, że teren mógłby zostać przeznaczony do celów komercyjnych. Niemniej jednak trzeba poczekać na stanowisko nadleśnictwa. Wystosowaliśmy również wniosek do RDOŚ w Rzeszowie z zapytaniem o oficjalne stanowisko w sprawie wniosku złożonego przez PTP Wolne Rzeki. Być może też sam prezydent i magistrat mógłby odnieść się co do planów związanych z tym wyróżniającym się pod wieloma aspektami przyrodniczymi zakątkiem. Zdajemy sobie sprawę, że temat jest dość skomplikowany, ale może prezydent wyjdzie z jakąś alternatywą w celu zabezpieczenia terenu po dawnym rezerwacie, bo takie są oczekiwania mieszkańców względem władz miasta- komentuje prezes stowarzyszenia Nasze Miasto Łukasz Banasik.

Jedną z osób, której często w ostatnich dniach na Facebooku udostępniane są posty z filmami o Sochach jest pan Paweł Tokarz, który mocno związany jest z Rozwadowem. Pisze on na fanpage’u:

- To już nie istnieje. Wycinają Sochy, a miał być z powrotem rezerwat (…) Fragment Soch przed dewastacją, w swojej naturalnej szacie. Jest to urywek z filmu jaki zrobiłem do książki Ks. Jacka Łapińskiego „Stare Królestwo Czarnej Topoli. Dawny Rezerwat Sochy Stalowa Wola”. Jeśli Państwo chcą oglądnąć całość, to proszę pisać. Chętnie opublikuję.

Być może sprawa nie jest tak beznadziejna jak się wydaje. Ścieżka edukacyjna i lokalny szlak turystyczny z Soch w kierunku błoni nadsańskich pozwoliłyby w pewnym stopniu łączyć w przyszłości mieszkańcom spacery z poznawaniem przyrody. Warunkiem jest jednak objęcie tego terenu jakąkolwiek ochroną i zaprzestanie dalszych wycinek, ponieważ to już nie będzie ten sam las, jaki był pierwotnie w swojej naturze.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~siwy

czy władza tak nie lubi lasu? widzi tylko kasę?

~do maszynista

Na górce ma. Pierwsza droga w lewo od skrzyżowania. Przynajmniej taka sprawiedliwość, że jak wymyślił remonty blokujące centrum, to mu teraz ludzie śmigają pod chałupą. Głupek grzał się tematem, że całe miasto będzie placem budowy.

~Liljana

Nadleśnictwo stwierdziło, że uznanie wniosku o utworzenie rezerwatu spowoduje degradację istniejącej zieleni. Wyrżnięcie zieleni w pień zdecydowanie zapobiegnie degradacji. Ta władza pluje nam w twarz. Który z pisuiurów zamarzył sobie drewniane mebelki? A może sprzedacie na trzonki do łopat Niemcom, żeby mieć na socjale? Nie pierwszy raz przecież. Tartak na Rudzie śle drewno do Niemiec masowo... Nasza puszcza na niemieckie trzonki :(

~Sprawiedliwy

Kiedyś był poruszany taki temat że za wycięte drzewo pis odkupi winy za 2 wojne światową u żydów ciekawe jest to że nikt w to nie wierzył a to się dzieje na naszych oczach wycinają u nas co się tylko da ciekawe kto zgarnię kasę za te wszystkie wyciete drzewa czyżbyśmy spłacali długi za które nie jestesmy odpowiedzialni

maszynista

Do dawno -A może ......... tak tnie drzewa żeby było widać jego podświetloną ledami fasadę domu który nie dawno wyremontował? Mozesz podac gdzie to jest .

~Paweł

Miałem drzewo przed domem. Wyciąłem drzewo i nic sie nie zmieniło odnośnie temperatury. A nie zmieniło. Teraz mam fajniej jaśniej w domu.

~www2

Zobaczymy w lecie jak będą zachwyceni mieszkańcy Popiełuszki z plaży przed oknami, gorącego asfaltu i blasku słońca! Oj przydadzą się klimatyzatory!

~Amber

Tak samo płakaliście za topolami na Popiełuszki. Ostatnio tam przejeżdżałem. Droga super ! Otoczenie zyskało na wyglądzie. Odświeżone, przejrzyście, bezpiecznie. A wycięcie kilku starych topol wątpię że coś zmieniło, chyba tylko w głowach neofobów.

~Jacek

Niszczyciele."Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie 
zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” Słowa powiedziane przez Marszałka Józefa Piłsudskiego wypowiedziane tak dawno,jakże aktualne i dziś.

~www

Wszędzie te swoje łapy wsadzą. Nic się nie ostoi. Jesteście jak plaga szarańczy! Tylko piłować, rżnąć, niszczyć i kraść!

~Luzek

Sami tu specjaliści dendrolodzy i biolodzy widzę. Może zamiast pracy w superiorze przeniesiecie się do pracy na waszym poziomie ?

~Dawno

A może Lucjusz tak tnie drzewa żeby było widać jego podświetloną ledami fasadę domu który nie dawno wyremontował?

~Anna

Dewastacja na każdym kroku, mózgi potraciły zwoje,rezerwat to rezerwat,bez względu na jakość drzewostanu.

maszynista

Drzewa w Sochach zaczeli wycinac przy drodze w zimie 2021 ,ale te co teraz wycieli juz wtedy byly zaznaczone na pomaranczowo.

~www2

Jak się Nadleśnictwo zorientowało, że może powstać rezerwat, to wyrżnęło wszystko, bo potem już by się nie dało. Jakby nikt tematu nie ruszał las by stał jeszcze, a tak, to pozamiatane! To nie żadna konserwacja, tylko wycinka do zera.

~EDI

NIE NISZCZYĆ ZIELENI !!! KTO ZIELEŃ
SZANUJE TO ZDROWĄ POLSKĘ BUDUJE.!!!
DRZEWA TO NASZE PŁUCA !!! WARA WAM OD
NICH .
NIE CZYŃCIE ESTETYKI W IMIĘ
NISZCZENIA PRZYRODY--> CZYTAJ ZDROWIA
I ŻYCIA MIESZKAŃCÓW!!! TO ZWYKŁY KICZ
I FANABERIA!!!WIĘCEJ DRZEW I ZIELENI TO JEST
PRAWDZIWE PIĘKNO!!!!! .TO DZIAŁANIE DLA LUDZI DBAŁOŚĆ O ICH
ŻYCIE I ZDROWIE NIE ASFALT I BETON!!!
NIE RÓBMY SIĘ BETONOWI W MYŚLENIU I
DZIAŁANIU NIE OTACZAJMY SIĘ NIM,BO
BETON AŻ KAPIE I SIĘ WYLEWA Z GŁÓW I
DOSŁOWNIE NA DROGI PARKINGI SKWERY!!!
DOKĄD ZMIERZACIE ,ZMIERZAMY???
KARMA CZEKA NAPEWNO POWRÓCI!!!
CZAS MIŁOSIERDZIA SIĘ KOŃCZY ZACZĄŁ
SIĘ CZAS SPRAWIEDLIWOŚĆI!!!!
PRZYRODA ODBIERZE CO JEJ ZABRANO!!!
MONITORUJCIE I PUBLIKUJCIE POZIOM
ZANIECZYSZCZENIA W MIEŚCIE I MÓWCIE
JAK JEST NAPRAWDĘ MAMY OBOWIĄZEK TO
WIEDZIEĆ JAK JESTEŚMY TRUCI !!!
JAK TAK DALEJ PÓJDZIE MIASTO SIĘ
WYLUDNI LUDZIE MŁODZI WYJADĄ STARZY
POUMIERAJĄ !!!DOŚĆ TRUCIA I WYCINEK
LASÓW ZAGŁĄBIA ALUMINIUM I MIEDZI!!!
I JESZCZE JEDNO NIE WZORUJCIE SIĘ
PRZY TYM
NA TRUCICIELU POLSKI I POLAKÓW
MIERNOCIE MIERNOT TRZAŚNIĘTYM
RAFAŁKU!!!

~vols

Ludzie o co ten problem ,stare obrośnięte dzikim winem walące się drzewa jak wyczyszczą to wyrosną nowe . Widać na zdjęciach w jakim stanie te piękne topole .

~STOP WYCINCE

Przecież liczy się kasa i nawet zdrowe drzewa wycinają ,i są to drzewa na osobno odkładane i szybko zabierane .O uszkodzeniach drogi ciężkim sprzętem już nie wspomnę ,droga lata temu została wyremontowana a już zaczyna być znacznie zniszczona. Zapraszam wszystkich co by mogli zobaczyć tą dewastacje, dbajmy o drzewa bo wystarczająco dużo zostało ściętych.

~Borys

Banda

~konduktor

Maszynisto, zanim coś napiszesz, to najpierw przeczytaj. I to nie na forum. Zbyt trudne? Natura 2000 skutecznie broni natury. Czasem może być bezradna, wobec naszej wrodzonej przebiegłości. Ale to raczej powód do wstydu, niż do zachłystywanie się rzekomym sprytem.

drobny81

Wszystko tną. To nie leśnicy, tylko kolesie co boją się o stołki. W środę bocznica w Nisku była cała załadowana sosną którą ładowali na wagony potem do portu i za ocean. Tak oto dbają o Nasz las.
Chwalą się podczas debat o systemie ETS, że Polska produkuje więcej tlenu niż emituje CO2. Jednak patrząc na ZDEWASTOWANY DRZEWOSTAN LEŚNY chyba już tak nie jest.
Specjalnie zostawiają część lasów przy drodze żeby ludzie nie sapali a w środku......... PUSTKA!!!!
Idźcie w głąb lasu to zobaczycie...
Jeszcze jak teraz wytną 1000ha....
Zaczniemy się rozglądać za koncentratorami tlenu.

Zdrowia

maszynista

Moze to byl program Natura 2000 i tam żeby dostać dofinansowanie na nowe nasadzenia to trzeba najpierw wyciąć stare drzewa.Natura 2000 szkodliwy program unijny.

~blimp

Jak na, zdaje się, wykształconych leśników - poglądy na temat tworzenia się naturalnych ekosystemów maja cokolwiek nie z tej planety. Skoro ostoja czarnej topoli powstała bez pomocy nadleśnictwa, to prawdopodobnie znakomicie bez tej pomocy by sobie poradziła dalej.

TylkoZKS

Wyborcza porażka pana prezydenta prof. Andrzeja Szlęzaka w 2014 roku była największą tragedią, jaka spotkała nasze miasto.

Kutcha

No to prezydent nas wykiwał. Niedługo każda ścieżka w lesie będzie pokryta asfaltem.

~Kongo

Klimat się zmienia, jest coraz cieplejszy. Może leśnicy w rezerwatach wezmą się za uprawę bambusa? Skoro drewno tak bardzo potrzebne????

~Dimal

Drewno teraz drogie, więc...

~Cin cin

Hahaszka na dyżurze????. Gaz ze wschodu wiadomo kto załatwił - Obrotowi????. Pełno ich teraz skamlących u żłobu. A nuź widelec… nie było nas był las… sekta leśników do rezerwatu. Jesteście całkiem nieciekawą anomalią.

~Hahaszki

Dzialacze partii Zielonych załatwili nam tani gaz z Rosji i super program Fit for 55 z EU. Wstydu nie macie.

Naprawdę zrobiliście nam juz tak dobrze ( a najlepiej Niemcom doprowadzajac do zgnicia naszej Puszczy ) że szczerze dziękujemy za propagande zatroskania o życie ciemnego ludu.

Nie przytulajcie nas więcej :-) wystarczy bajek.

~Stalowiak

Kiedyś na "ciemny kąt " to była wyprawa rodziną rowerami na cały dzień ,teraz asfalcik żeby się elita nie przemeczala,proponuje panie Aborygenie jeszcze komunikację miejską ,może to podniesie budżet MZK, zawsze parę groszy do przodu to możliwość ogłoszenia sukcesu !!!