Rezerwat Sochy- dewastacja czy rewitalizacja?

Image

Ostatnio na forum fanpage’u grupy Stalowa Wola Przyroda, mocno absorbującym uczestników dyskusji tematem, była sytuacja w dawnym rezerwacie topoli czarnej w Sochach. Mieszkańcy, którzy chętnie odwiedzają ten urokliwy i atrakcyjny pod kątem przyrodniczym zakątek, są przerażeni skalą wycinek, które w ostatnim czasie tam się odbywają.

- 2 lata temu złożyliśmy wniosek o przywrócenie rezerwatu przyrody w Sochach. To jeden z ostatnich ocalałych fragmentów łęgów topolowych w dolinie dolnego Sanu. Dziś odbieramy kolejne telefony w związku z bezprecedensową wycinką w Sochach. Mieszkańcy Soch, Rozwadowa, Stalowej Woli tracą właśnie najcenniejszą ostoję przyrody. O ile jednak różne zmiany są odwracalne, o tyle dewastacja najcenniejszych resztek przyrody jest nieodwracalna w perspektywie kilku pokoleń, a biorąc pod uwagę zmianę klimatu, prawdopodobnie w znacznie dłuższym czasie. Czego nie zniszczyły bieda, II wojny światowe i PRL, jest niszczone na naszych oczach- relacjonuje przyrodnik Piotr Bednarek z PTP.

Przypomnijmy, że 2 lata temu wniosek o przywrócenie ochrony rezerwatowej na terenie pozostałości łęgowego lasu złożyło stowarzyszenie Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki wspierane przez stowarzyszenie Nasze Miasto. O objęcie ochroną fragmentu starego lasu wnioskowali również w liście otwartym do prezydenta mieszkańcy Stalowej Woli w 2019 roku. Jednak w piśmie, które trafiło do stalowowolskiego magistratu Nadleśnictwo Rozwadów przedstawiało szereg argumentów przeciwko utworzeniu rezerwatu.

- W przypadku uznania wskazanych obszarów jako rezerwat, istniejący drzewostan będzie ulegać degradacji i procesom powodującym zmianę charakteru lasu na zadrzewienia i zakrzaczenia. Doprowadzi to do całkowitego zaniku topoli jako przedmiotu wcześniejszej ochrony, a także cennych gatunków lasotwórczych jak: dąb, jawor, klon i lipa, czyli utraty charakteru leśnego tego fragmentu lasu- argumentowało wówczas Nadleśnictwo Rozwadów.

Padł jednak inny pomysł ze strony nadleśnictwa. Mianowicie zaproponowano, wspólnie z Miastem Stalowa Wola, przeprowadzenie działań mających na celu ukierunkowanie ruchu turystycznego poprzez wykonanie ścieki edukacyjno- przyrodniczo- leśnej.

Zapytaliśmy stowarzyszenie Nasze Miasto, które monitorowało we wczesnych etapach przebieg procedowania wniosku o utworzenie rezerwatu, czy posiada jakąś wiedzę dotyczącą wycinek na tym obszarze.

- W ostatnich dniach zwróciliśmy się do Nadleśnictwa Rozwadów z wnioskiem złożonym w trybie UDIP. Pytamy w nim wprost o odbywające się obecnie oraz na przestrzeni ostatniego roku wycinki, o których tak szeroko informują mieszkańcy. Wśród tych wyciętych były podobno młode drzewka topoli czarnej. Być może nadleśniczy chce tam sadzić nowe drzewa, nie wierzę, że teren mógłby zostać przeznaczony do celów komercyjnych. Niemniej jednak trzeba poczekać na stanowisko nadleśnictwa. Wystosowaliśmy również wniosek do RDOŚ w Rzeszowie z zapytaniem o oficjalne stanowisko w sprawie wniosku złożonego przez PTP Wolne Rzeki. Być może też sam prezydent i magistrat mógłby odnieść się co do planów związanych z tym wyróżniającym się pod wieloma aspektami przyrodniczymi zakątkiem. Zdajemy sobie sprawę, że temat jest dość skomplikowany, ale może prezydent wyjdzie z jakąś alternatywą w celu zabezpieczenia terenu po dawnym rezerwacie, bo takie są oczekiwania mieszkańców względem władz miasta- komentuje prezes stowarzyszenia Nasze Miasto Łukasz Banasik.

Jedną z osób, której często w ostatnich dniach na Facebooku udostępniane są posty z filmami o Sochach jest pan Paweł Tokarz, który mocno związany jest z Rozwadowem. Pisze on na fanpage’u:

- To już nie istnieje. Wycinają Sochy, a miał być z powrotem rezerwat (…) Fragment Soch przed dewastacją, w swojej naturalnej szacie. Jest to urywek z filmu jaki zrobiłem do książki Ks. Jacka Łapińskiego „Stare Królestwo Czarnej Topoli. Dawny Rezerwat Sochy Stalowa Wola”. Jeśli Państwo chcą oglądnąć całość, to proszę pisać. Chętnie opublikuję.

Być może sprawa nie jest tak beznadziejna jak się wydaje. Ścieżka edukacyjna i lokalny szlak turystyczny z Soch w kierunku błoni nadsańskich pozwoliłyby w pewnym stopniu łączyć w przyszłości mieszkańcom spacery z poznawaniem przyrody. Warunkiem jest jednak objęcie tego terenu jakąkolwiek ochroną i zaprzestanie dalszych wycinek, ponieważ to już nie będzie ten sam las, jaki był pierwotnie w swojej naturze.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~ekolog

do ekolog. - Weż toporek, idź do lasu i tym toporkiem oznacz drzewa które następna wichura złamie. A potem gajowy z piłą wytnie te drzewa co by na zmarnowanie i tak poszły i sprzeda do kronobyla na płytę meblową.

e2rds

~wiemy vel pseudointeligencie, no ty to dużo sadzisz, już ponad 100 nicków na forum, nie licząc nicków zasrańców i obleśnych.

~wiemy

To stowarzyszenie nie ich miasto do tej pory w ciągu 7 lat zasadzili jeden patyk który po miesiącu usechł. Tacy to obrońcy przyrody w naszym mieście.

TylkoZKS

Wy wycinacie drzewa, my wytniemy pis.

~Kolo

Brakuje latarni,kostki i monitoringu.

~Marcin

niech stowarzyszenie lepiej zapyta ile wycięli łącznie tych topoli białych. jacy to leśnicy jak karczują dla zysku

~Szeryf

Pisiorom przeszkadza wszystko co ma wartość

e2rds

~gajowy Marucha, kto tylko chce to go wyrucha.

~gajowy

Przyjdzie wiosna to i w czynie społecznym nasz znany tu emeryto-ekolog-przyrodnik weżmie sie z towarzyszami za sadzenie drzewek. On to umie od zarania gdyż jeszcze jako nastolatek sadził las z rodzicami. To typowy człowiek lasu,pasjonat przyrody i miłośnik zwierzat (poza polowaniami gdzie chętnie je...pozbawia..ycia) Darz bór towarzyszu ano jak da to i trza brać i wcale nie odmawiacie. Czołem towarzysze.

~drwal

Z tego co mi wiadomo, na miejsce tych starych drzew, jeszcze w tym roku pojawią sie nowe.
Przestańcie pier***ić głupoty i dajcie Nadleśnictwu i Zakładom Usług Leśnych spokojnie pracować.
Przecież tam nie ma jednej wyciętej topoli czarnej, same białe.

~ekolog

Zeszłej nocy w niektórych częściach POLSKI wiatr wiał z szybkością 350 kilometrów na godzinę. Jest to rekord w historii POLSKI.

~ekolog

Po ostatnich wichurach nad polskim morzem zostały tysiące drzew powyrywanych razem z korzeniami. Walające się po plażach drzewa to straszny widok dla mieszkańców POLSKI. A można było wcześniej te wszystkie drzewa powycinać i sprzedać za godne pieniądze. Teraz te drzewa nadają się tylko na opał. Prze idi..tyczne działania pseudo ekologów POLACY ponoszą miliardowe straty.

~ekolog

Właśnie wróciłem z NIEMIEC i AUSTRII i muszę powiedzieć każdemu , że tam lasów nigdzie nie ma. A drzew w miastach to tyle mają co kot napłakał a w POLSCE to mamy dzięki leśnictwom najwięcej drzew w EUROPIE. Bo leśnictwo prowadzi bardzo mądrą politykę gospodarczą z lasami . W miejsce wyciętych drzew już w następnym roku zasadzają nowe drzewka i za 25 lat te drzewka znowu są wycinane. Dzięki temu mamy takie przepiękne lasy których nam zazdroszczą wszyscy na świecie. Bardzo dobrze , że PILCHÓW zdecydował się na wycinkę co niektórych drzew na SOCHACH bo w razie pożaru wszystkie te drzewa poszły by z dymem. Wszyscy wiedzą , że te drzewa na SOCHACH należą do PILCHOWA i to oni decydują co z tymi drzewami zrobić. STALOWA WOLA to ma tyle do gadania o tych chorych drzewach co nic. Byłem tam w zeszłym roku i zastanawiałem się dlaczego przynajmniej połowa tych drzew nie jest jeszcze wycięta bo te drzewa tam umierały.

~Twój login

Rezerwat topoli czarnej funkcjonował do chwili, gdy owe topole przewróciły się ze starości. Pozostałe 4 chronione są w formie pomników przyrody. Topole czarne w Sochach od lat nie owocują, te opisane siewki to topola biała, lub osika. W Sochach rosną dęby, buki, jawory, jesiony, są, bo zostały w poprzednich latach posadzone przez leśników. Bez tego mieli byśmy do czynienia z drzewostanem topoli białej i osiki, a w dole zakrzaczeniami derenia świdwy, bzu czarnego itp.

~Zalas

Jak się nazywa ktoś kto wchodzi do naszego domu i kradnie nasze rzeczy?

~Quark

rewitalizacja=sprzedaż drewna do Chin.Proste

~Metal

Cytat ze strony rządowej:,,Lasy Państwowe to dobro wspólne wszystkich Polaków. Od niemal 95 lat Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe dba o polskie lasy z należytą pieczołowitością. Polski system zarządzania lasami może być światowym przykładem prowadzenia właściwej i zrównoważonej gospodarki leśnej".Co zatem z polityką informacyjną o wycinkach.Ten las jest tak samo moj jak i Pana P.Prezydencie!!!!

~Zygi3

Jaka rewitalizacja?Sprzedaz drewna do Chin.Stalowa nie jest pierwsza....

~Marcin

Nowy ład...ma byc po nowemu ładnie betonowo.Panie prezydencie czekamy na Pana wyjaśnienia.

~Mrco

Prezydent do wymiany.Nie chodzi o to ze z PiS.Chodzi o to ze zrobil z miasta swoj własny kraj,w których robi co chce,jak chce i kiedy chce.

~Metal

Żadnej świętości....nawet rezerwat potrafią zniszczyć.Czy te drzewa sa chore?Dlatego wycieli taką połać rezerwatu?czyzby drzewo zarażało sasiadnie i tak dalej?Coś tu śmierdzi.Dlavzego nie wycięto pojedynczych drzew w różnych częściach rezerwatu?

~Sasin

Byłem specjalnie zobaczyć i aż łza się kreci Lucek na to pozwolił????

~Adan

No na pewno wszystko było robione w sekrecie i nikt nic nie wie. LN jutro zaskoczony wygłosi orędzie do ludzi, że nic nie wiedział że na Sochach wycinają suche i chore drzewa. Toż to szok !

~Aneta

Na fanpage Nasze Miasto wrzucili filmiki, ciekawe co na to magistrat i radni

maszynista

Drzewo to kasa ,więc tną i sprzedają .A jak zniszcyli drzewa na ulicy Popioeluszki.To co mają wstrzymywac niszczenie Soch jak to wszystko ma Nadleśnictwo.

~Iga

PiS wszystko lubi zniszczyć to zieleń i lasy ma chronić?

~Alojzy

- Specjaliści mówią że ludzie będą zadowoleni z wyciętych chorych i uschłych drzew.
- Ludzie mówią że raczej nie będą zadowoleni z wycinki drzew/
- No ale ludzie nie są specjalistami.

~Zygmunt

wszystko za aprobatą prezydenta Stalowej Woli L.N.i wszechmocnej Rady Miasta z S.S. na czele

~Xmen

Betonowa Wola!!!!! Dość już tego! Kiedy się ciemniaki opamiętają? Dyktatura ciemniaków! Jak za Gomułki. Polska jest tylko wasza.

~mama

to kiedy budowa w tym miejscu Biedronki? masakra. alejki będą asfaltowe?