Rzeczoznawcy budowlani – kiedy warto zlecić im ekspertyzę?

Materiał zewnętrzny Image

Ekspertyzy budowlane są przez wielu inwestorów postrzegane jako zło konieczne. W wielu przypadkach są wymagane po to, aby możliwy był odbiór budynku lub żeby uzyskać określone certyfikacje. Jednak ekspertyza nie zawsze jest koniecznością z litery prawa: są przypadki, w których jej zamówienie to po prostu rozsądny, dobrowolny krok.

Skorzystaj z rzeczoznawcy przed przejęciem nieruchomości

Warto zacząć od często pomijanej możliwości. Przy zakupie budynku (lub objęciu go w dzierżawę – tytuł prawny w tym przypadku nie jest istotny) rzeczoznawcy budowlani od stekra.pl mogą dokonać oględzin, które potwierdzą zgodność z przedstawioną dokumentacją techniczną lub deklaracjami właściciela. Chodzi o to, aby dokonując inwestycji, zrobić to w pełni świadomie i na podstawie konkretnych danych. Dotyczy to zarówno starszych budynków, w których problemem są zmiany zmęczeniowe i starzenie się materiałów, ale też nowych nieruchomości, które niestety nie zawsze są wznoszone zgodnie ze sztuką czy nawet projektem dla nich przewidzianych. Ekspertyza budowlana w tym przypadku jest niezbędna, jeśli inwestor chce mieć pewność co do jakości.

Rzeczoznawca budowlany przy remontach

Fakt, że na rynku działa wiele nieuczciwych lub zwyczajnie nieprofesjonalnych firm budowlano-remontowych sprawia, że po ekspertyzę od rzeczoznawców budowlanych warto się udać właśnie po remoncie. Właściciele domów często zlecają dodatkowe badania na przykład po dociepleniu stropów. Problemem są tu często deklaracje wykonawców, którzy przypisują stosowanym przez siebie metodom zbyt wysoką skuteczność. Jeśli w rzeczywistości nie udaje się osiągnąć takiego wyniku, ekspertyza budowlana może stanowić podstawową przesłankę pozwalającą dochodzić zwrotu części lub całości poniesionych na remont kosztów. W różnym zakresie zleca się też opcjonalne ekspertyzy na przykład po modernizacji sieci energetycznej w budynku lub montażu choćby systemu przeciwpożarowego, jeśli jego stan wzbudza podejrzenia, że instalacja nie jest wykonana poprawnie.

Ekspertyzy rzeczoznawcy po wypadkach

W wielu przypadkach – na przykład po większości pożarów – przeprowadzenie ekspertyzy budowlanej jest koniecznością. W przypadku licznych usterek jednak taki obowiązek się nie pojawia, a zamówienie ekspertyzy jest zupełnie dobrowolne. Bardzo często jednak jest to nie tylko uzasadniony wydatek, ale wręcz działanie na dłuższą metę zmniejszające koszty eksploatacyjne. Rzeczoznawca może na przykład dokonać szczegółowej inspekcji instalacji wodno-kanalizacyjnej, jeśli w budynku dochodzi do regularnych zalań. Zamiast dokonywać co chwilę miejscowych napraw, zapewne bardziej opłaca się zlecić ekspertyzę, usunąć główną przyczynę usterek i nie wracać do tematu.

Rzeczoznawcy budowlani – zawsze, kiedy masz wątpliwości

Większość administratorów – nie wspominając już o użytkownikach budynków – nie jest ekspertami od budownictwa. Za każdym razem, kiedy jakaś kwestia związana z samą strukturą lub instalacjami towarzyszącymi, budzi uzasadnione wątpliwości, można skontaktować się z rzeczoznawcami budowlanymi, którzy ocenią, czy faktycznie w danej sprawie doszło do jakich nieprawidłowości, czy wszystko działa, jak trzeba, jest bezpieczne i zgodne ze sztuką.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =