Ranking „Perspektyw”. Które licea i technika najlepsze?

Image

Już po raz 24 miesięcznik "Perspektywy" opublikował Ogólnopolski ranking szkół średnich. Jak na tle podkarpackich techników i liceum wypadają stalowowolskie i niżańskie placówki?

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane z 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Najlepsze licea w Polsce

Pierwsze miejsce w rankingu wśród liceów ogólnokształcących w Polsce zajęło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie. Placówka od kilku lat regularnie jest w trójce najlepszych liceów w naszym kraju. Powody do zadowolenia mają również 4 licea z województwa podkarpackiego, które uplasowały się w pierwszej setce rankingu. A prym wśród nich wiedzie LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek, które znalazło się na 43 miejscu w Polsce.

Oto 10 najlepszych LO na Podkarpaciu:

1. LO im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie,

2. I Społeczne LO im. Hetmana Jana Tarnowskiego w Tarnobrzegu,

3. I LO z Oddz. Dwujęz. im. Mikołaja Kopernika w Krośnie,

4. II LO im. płk. Leopolda Lisa- Kuli w Rzeszowie,

5. I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Sanoku,

6. II LO im. Mikołaja Kopernika w Mielcu,

7. II LO im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy,

8. IX LO z Oddz. Dwujęz. im. św. Królowej Jadwigi w Rzeszowie,

9. I LO im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie,

10. I LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu.

Najwyższą pozycję w rankingu wśród stalowowolskich szkół zdobyło Samorządowe LO im. Cypriana Kamila Norwida, które znalazło się na miejscu 12 wśród podkarpackich liceów. Na 16 pozycji uplasowało się I LO im. Komisji Edukacji Narodowej. W zestawieniu podkarpackich liceów umieszczono również niżańską placówkę. Miejsce 45 zajmuje LO im. Stefana Czarnieckiego w Nisku.

Najlepsze technika w Polsce

Pierwsze miejsce wśród techników w Polsce zdobyło Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II (Kleszczów). Placówka pokonała warszawskie Technikum Mechatroniczne nr 1, które przez ostatnie lata zdobywało pierwszą lokatę. W pierwszej setce rankingu znalazło się aż 6 techników z podkarpacia. Najlepszy wynik osiągnęło dębickie Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego), które zajmuje 16 miejsce w rankingu głównym.

Oto 10 najlepszych techników na Podkarpaciu:

1. Technikum nr 2 (ZS nr 2 im. E. Kwiatkowskiego) w Dębicy,

2. Technikum nr 6 (ZSE) w Rzeszowie,

3. Technikum nr 4 z Oddz. Integracyjnymi w Jaśle,

4. Technikum nr 6 (ZSD- GiL im. A. Witkowskiego) w Jarosławiu,

5. Technikum nr 5 (ZSP nr 5) w Krośnie,

6. Technikum nr 1 (ZS nr 1 im. K. Adamieckiego) w Sanoku,

7. Technikum nr 2 (ZSL im. Bolesława Chrobrego) w Leżajsku,

8. Technikum nr 1 (ZSE im. bł. ks. R. Sitki) w Mielcu,

9. Technikum nr 2 im. Stefana Banacha w Jarosławiu,

10. Technikum nr 5 (ZSE im. M. Skłodowskiej- Curie) w Rzeszowie.

Najwyższą lokatę wśród stalowowolskich techników zdobyło Technikum nr 3 (Zespół Szkół nr 3), które znalazło się na 37 miejscu. Kilka oczek niżej, na 41 pozycji uplasowało się Technikum nr 1 (Zespół Szkół nr 1). 43 było Technikum nr 2 (Zespół Szkół nr 2). Listę stalowowolskich techników ujętych w rankingu zamyka na miejscu 59 Technikum nr 4. Na miejscu 63 znalazło się niżańskie technikum (Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Lady

Żadne współczesna szkoła tylko i wyłącznie ogłupia młodzież .

~mathew

...a na którym miejscu takie świetne liceum w Zaklikowie Panie dyrektorze Plennikowski?

~Ubek

MZK niech otworzy liceum dla elity PiS,oni nie potrzebują i nie boją się korków, mają autobusy.

~hero

Sprawa wygląda jasno: albo 50zł do ręki albo 70 na paragonik. Odpowiedź nasuwa się sama. Tyle w temacie.
I to żeby 50zł. 50zł to biorą albo łajzy albo studenci.

~olo

Kiedy ci "nauczyciele" korepetytorzy zaczną płacić podatki za pieniądze zarabiane na boku?

TylkoZKS

Ja swoją studniówkę miałem kiedyś, a teraz chcę wiedzieć, czy pod pretekstem wiruska omnikronka i dzięki podsycanej przez media panice zabierane są wspaniałe wspomnienia tym młodym ludziom. A co do tych rankingów, jeśli są miarodajne i trafnie oddają rzeczywistość, to aż żal patrzeć, co się stało z pozycją liceum na Staszica.

wyborca

Staszek zaczął się psuć jeszcze za moich czasów, kiedy zaczęli przyjmować, kogo popadnie. Potem dodali kolejny profil humanistyczny. Ewidentnie SLO przejmuje lepszych uczniów i dawna legenda upada.

Co do nauczycieli, to jest kilku z powołania, którzy nauczą i u których będziecie mieć dobre oceny. Niestety o większości tego się nie da powiedzieć. Na studiach ma wychodzić krzywa Gaussa. W liceum jak są jedynki z góry na dół i na koniec każdy ma 2, to normalne. Są kartkówki, których nie da się napisać. Są testy na poziomie rozszerzonym, gdzie się strzela. Faworyzowani są uczniowie, którzy w gimnazjum (dziś podstawówce) mieli lepszy poziom. Szkoła powinna uczyć, a nie być wyłącznie komisją egzaminacyjną. Na studiach będzie jeszcze gorzej. I nie trzeba korków. Potrzeba dobrej książki. Ewentualnie materiałów obrazo-muzycznych jeśli wolicie taką formę przyswajania wiedzy. Podręczniki, z których uczycie się na co dzień, nie zawsze jasno opisują zagadnienie. Nie bez powodu na studiach na pierwszym wykładzie dostaniecie spis literatury - bo z wykładów jak traficie na jakiegoś wykładowcę dziadka to nic nie zrozumiecie.

~Xyz

Do TylkoZKS - a co cię obchodzi czy są studniówki czy nie. Widocznie nie masz w tych szkołach nikogo znajomego skoro nie wiesz lub jesteś za stary, a skoro tak to po co ci takie info. Coś mi tu śmierdzi:/

~Zenek

Coś w tym jest. Staszek bez korków to zawodówka.
Dlatego są tacy którzy rezygnują z pracy tam tylko dla udzielania korków.
Ale co kto lubi.

~Absolwent

A i zapomniałem iż kadra uczy tylko na korepetycjach. Na lekcjach udaje że uczy i zwala wszystko na ucznia.Wiele osób przeżyło tam traumę.

~Absolwent

Staszic od jakiegoś czasu ogląda plecy SLO. Ale nic dziwnego jak mentalnie większość nauczycieli zatrzymała się w komunie. Róbcie tak dalej korki i celowe niedopuszczanie uczniów 3 aby nie zawalili statystyki. Największy obóz pracy gorszy od Superiora

~Gal

Wynik nie jest przypadkowy. Jak to odniesiemy do preferencji wyborczych, nawet tylko miast z Podkarpacia to się zgadza.

~Stalowa

Brawo Ekonomik

e2rds

~ekolog vel pseudointeligencie, ty jak zwykle głupa rżniesz, to teraz właśnie praca i stanowisko zależy od przynależności do PZPR.

~Kika

zdalne zmarazmowalo szkolnictwo, ale w dużej mierze nauczycieli. O tym się nie mówi ale jakość i podejście w szkołach od czasów pandemii schodzi na psy.

~Małgośka

Ranking LO powinien opierać się wyłącznie na liczbie abiturientow którzy dostali się na studia.
Z przyjemnością można by wtedy porównywać jakość kadry i zaangażowanie uczniów w osiągnięciu celu liceum. Powinni podawać również jakosc uczelni na które uczniowie sie dostali z uwzględnieniem podziału na Politechniki, Akademię i Uniwerki.

To co wartościowe zawsze ukryte.

~bethka

Ekonomik- gratulacje!!!

~Violetta

Ja swojego Bartłomieja wyślę do Oxfordu we Francji. Bo te nasze narodowe...

TylkoZKS

Mam inne pytanie - czy któreś ze stalowowolskich liceów organizuje studniówkę? Chciałbym się dowiedzieć zwłaszcza jak w LO im. KEN.

~Old

,,ekolog-''masz rację , że w pisie też takie zapisy są jak do pzpr trampolina do kariery

~ekolog

Co z tego , że uczeń skończy nawet najlepszą uczelnię wyższą jak po skończeniu szkoły idzie na rynek pracy a tam się liczy tylko kto kogo zna tak było zawsze a najbardziej w czasach komuny. Ilu ludzi się zmarnowało tylko dlatego , że nie chcieli się zapisać do PZPR. Chcecie przykładu to posłuchajcie co wygadują w TELEWIZJI NARODOWEJ politycy opozycji zaproszeni przez tą telewizję.

~kibic-

artykuł bardzo ,,delikatny'' powinien podawać pełne dane
SLO - podkarpacie 12 , w kraju 321
KEN - podkarpacie 16, w kraju 363
LO Nisko - podkarpacie 45, w kraju 807

wszystkie technika - podkarpacie miejsca j/w , w kraju 500+ brawa dla ZS nr 3 ( Ekonomik)

~Kuczek

W 1968 wysoko stało LO 44 St Wola. Zwłaszcza klasa b.

~leb

Oj rodzice, nie posyłacie swoich pociech uczących się w LO im. KEN na korepetycje.
Chyba, że nawet "korki" są źle prowadzone?

maria118

Słabo Stalowa Wola, kiedyś były lepsze lokaty w rankingach np. LO im. Staszica........co jest ???? do roboty...