Budowanie kompetencji technologicznych priorytetem dla IWAMET

Materiał zewnętrzny Image

Klimat strefy gospodarczej w Stalowej Woli sprzyja nie tylko inwestycjom, ale też innowacyjnym rozwiązaniom. Firma IWAMET, dostarczająca usługi do lotnictwa, wojska czy sektora automotive, jest najlepszym przykładem jak wykorzystać ten potencjał. Spółka jako pierwsza odlewnia w Polsce zakupiła i uruchomiła tu nowoczesną i wysokowydajną drukarkę form piaskowych, wykorzystywaną do druku, jak i produkcji odlewów, w szczególności prototypów. A to nie jedyna technologia, z której słynie ta podkarpacka firma.

IWAMET jest miejscem, gdzie równie ważne są komfort i bezpieczeństwo pracowników jak i wysoka jakość produktów. Nieustannie wprowadzane są tu usprawnienia w procesach produkcyjnych i obsłudze. To, w połączeniu z blisko dwudziestoletnim doświadczeniem firmy pomaga poprawiać jakość pracy. Wszystkie nowe rozwiązania i innowacje mają ułatwiać pracownikom wykonywanie ich codziennych obowiązków.

Nowoczesna i precyzyjna odlewnia aluminium

IWAMET to przede wszystkim precyzyjna odlewnia aluminium. W przestrzeni technologicznej w Stalowej Woli realizowane są odlewy niskociśnieniowe o wysokich wymaganiach jakościowych i maksymalnych gabarytach 1300mm oraz wadze 60kg, produkowane na maszynach niskociśnieniowych. Do odlewania wykorzystuje się tu formy stalowe i formy piaskowe. W wielu projektach IWAMET stosowane są rdzenie piaskowe pełne lub skorupowe, które umieszczane są w formie stalowej. Tego typu technologia jest stosowana w celu uzyskania wyższej gęstości odlewu, szybszego wypełniania formy odlewniczej i większej wydajności niż konwencjonalne odlewanie grawitacyjne w kokili.

Dzięki nowoczesnej drukarce form piaskowych możliwe jest drukowanie form piaskowych oraz rdzeni piaskowych w technologii 3D. To najszybsza i najlepsza forma prototypowania form i rdzeni piaskowych dostępna w kraju.

Spółka realizuje też odlewy kokilowe odlewane grawitacyjnie. W procesie produkcji sterowanie otwieraniem kokili i wypychaniem odlewu odbywa się za pomocą kokilarek hydraulicznych. Z kolei przy odlewach piaskowych detale produkowane są przy użyciu bez skrzynkowych form piaskowych.

Obróbka mechaniczna o zegarmistrzowskiej precyzji

W firmie dostarcza się również wysokiej jakości usługi z zakresu obróbki mechanicznej. Mowa tu o wsparciu klientów w obszarze projektowania wyrobu – od kompletnej konstrukcji po pomoc w ustalaniu baz obróbkowych, naddatków technologicznych i punktów mocowania. Wykonuje się części na podstawie dokumentacji Klienta, świadczenia usług kooperacyjnych w zakresie obróbki mechanicznej (obróbka skrawaniem, elektrodrążenie) oraz badań i pomiarów, konstrukcji oprzyrządowania obróbczego i odlewniczego, przyrządów montażowych, kontrolnych i sprawdzianów.

Na samej technologii nie kończy się jednak misja firmy. Dokładność, to coś na co zwraca się w Stalowej Woli szczególną uwagę. Stosowana przez spółkę technologia zapewnia dokładność wymiarową w zakresie +/-0,01 mm (frezowanie CNC), +/- 0,02 mm (toczenie CNC), +/-0,002 mm (szlifowanie, drążenie i wycinanie drutowe).

Usługi inżynieryjne, projektowe i R&D

Firma posiada w Stalowej Woli nowoczesne i profesjonalne Biuro Technologiczno-Konstrukcyjne, którego zadaniem jest projektowanie detali, odlewów, form i narzędzi. Działalność obejmuje także opracowywanie technologii i udzielanie pomocy technicznej wykonania wyrobów u klienta.

W zależności od rodzaju przekazanego rysunku lub konceptu, używa się tu różnych programów CAD/CAM np. (Catia, ProEngineer, Unigraphics, SolidWorks, Autocad). Projektowane są formy do odlewów ciśnieniowych, grawitacyjnych oraz na podstawie rysunków oraz modeli 3D przekazanych przez klientów. W procesach projektowych używane bywają też programy 3D Flow do symulacji wypełnienia komory formy.

Procesy specjalne

IWAMET dostarcza także szereg usług w ramach tzw. procesów specjalnych. Wśród nich znajduje się między innymi tomografia komputerowa (DDA, DDA+CT) z zatwierdzeniem NADCAP. Kolejnym jest skanowanie 3D odlewów na no CREON. Firma realizuje też obróbkę cieplną odlewów z zatwierdzeniem NADCAP.

Bardzo ciekawą usługą są badania nieniszczące. To badania penetracyjne na elementach produkowanych w firmie dla sektorów takich jak: wojskowy, lotniczy, medyczny, czy motoryzacyjny.

Badania PT są wykonywane przy użyciu penetrantów fluorescencyjnych z zastosowaniem czułości 2 i 3. Linia badań penetracyjnych daje możliwość prowadzenia badań dla detali o średnicy do 0.9 m.

Inną z aktywności spółki są usługi spawania. Głownie chodzi tu o stopy aluminium. Firma posiada protokół kwalifikowania WPQR wg PN-EN ISO 15614-4 technologii spawania wykańczającego metodą TIG (141) odlewów ze stopu aluminium ALSi7Mg. Spawacze z kolei posiadają kwalifikacje wg EN ISO 9606-2.

Otwarci na nowe

IWAMET współpracując z sektorami „wrażliwymi” takimi jak lotnictwo, automotive, wojsko i obronność, energetyka, czy wreszcie branża medyczna, musi na co dzień stawać na wysokości zadania, i dbać o najwyższą, wyśrubowaną do perfekcji jakość usług.

Tak wysoki poziom usług, jak i produktów zapewniony jest głównie przez wyspecjalizowaną kadrę inżynierską, systematycznie zbierającą doświadczenie od 2003 roku. Niektórych może zainteresować też fakt, że firma jest otwarta na nowe grupy pracowników i kształcenie młodych pokoleń. Dodatkowo, na stanowiskach produkcyjnych gwarantowane jest pełne przeszkolenie oraz wdrożenie do pracy nawet niedoświadczonych kandydatów.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona