Bezczynność prezydenta – wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego

Image

NSA w wyroku z 24 listopada 2021 r. uchylił korzystny dla prezydenta miasta Lucjusza Nadbereżnego wyrok WSA oddalający skargę w sprawie bezczynności procedowania wniosku UDIP stowarzyszenia Nasze Miasto, w którym zwrócono się o podanie wysokości kosztów koncertu zorganizowanego wspólnie z Telewizją Polską w 2019 roku. Jest to pierwsza wygrana stowarzyszenia przed NSA i ma symboliczny wymiar odnośnie jawności życia publicznego.

Sprawa dotyczyła wniosku stowarzyszenia z grudnia 2019 roku. W odpowiedzi na powyższy wniosek 21 lutego 2020 r. prezydent miasta Stalowa Wola udostępnił stowarzyszeniu kopię faktur związanych z organizacją ww. przedsięwzięcia. Następnie stowarzyszenie w dniu 25 lutego 2020 wniosło skargę na bezczynność prezydenta do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. Dlaczego? Ponieważ ten po prawie 2 miesiącach (standardowo termin to 14 dni) udzielił tylko częściowej odpowiedzi, bez tej dotyczącej umowy z TVP. Organ zaniechał realizacji tej części wniosku, a decyzję administracyjną wydał dopiero kilka miesięcy później. Należy równie zwrócić uwagę na fakt, ze sama skarga stowarzyszenia wpłynęła do Sądu dopiero 21 maja 2020 roku. Mamy więc tutaj do czynienia z szeregiem zaniechań administracyjnych. Niemniej jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił w tej kwestii skargę stowarzyszenia (II SAB/Rz 28/20), a w związku z tym Nasze Miasto wniosło o kasację wyroku do NSA (III OSK 4363/21). Sprawa zakończyła się ostatecznie korzystnym orzeczeniem dla stowarzyszenia.

NSA przyznał rację stowarzyszeniu

Naczelny Sąd Administracyjny w listopadzie br. uchylił decyzję rzeszowskiego sądu i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. Ponadto zasądził od prezydenta na rzecz stowarzyszenia zwrot kosztów postepowania kasacyjnego w kwocie 577 złotych.

- Na wstępie podkreślę, że w chwili obecnej nie ma kłopotów z realizacją naszych wniosków przez prezydenta i wszystko odbywa się terminowo z zachowaniem prawa. W tej sprawie doszło do szeregu zaniechań już ponad rok temu, zarówno po stronie organu, jak i WSA w Rzeszowie, który nie powinien wydać takiej wadliwej decyzji. Nie ma to większego wpływu na dalsze postepowanie odnośnie samej decyzji odmownej w sprawie kosztów, ale grunt, że NSA co do meritum podzielił nasze zarzuty i nakazał sądowi prawidłowe ustalenie stanu faktycznego. Uważam, że należało sprawę doprowadzić do końca- mówi Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.

SKO utrzymało decyzję odmowną, pomimo trzykrotnego uchylenia

Na tym jednak nie koniec. Równolegle do skargi na bezczynność przez ponad 1,5 roku toczyło się postępowanie w tej sprawie przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym w Tarnobrzegu. Decyzja odmowna prezydenta podlega odrębnej kontroli sądowo-administracyjnej. Ostatecznie decyzja odmowna prezydenta została utrzymana, a następnie zaskarżona przez stowarzyszenie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie. W zaskarżanej decyzji w Tarnobrzegu z 9 listopada 2021 r. SKO uznało, że prezydent prawidłowo posłużył się art. 5 ust. 2 UDIP, odmawiając przekazania informacji z uwagi na tajemnicę przedsiębiorcy.

- Intencją Stowarzyszenia nie było uzyskanie informacji o płatnościach na rzecz TVP S.A., ale ogólnie poniesionych wydatków w związku z organizacją wskazanego wydarzenia. Organ I instancji, prezydent miasta Stalowej Woli, czterokrotnie odmawiał udostępnienia informacji publicznej (decyzje z 13 maja 2020 r., 5 października 2020 r., 8 lutego 2021 r. oraz 31 maja 2021 r.). SKO w Tarnobrzegu trzykrotnie uchylało zaskarżone decyzje i przekazywało sprawę do ponownego rozpatrzenia, a za czwartym razem decyzje prezydenta utrzymało, pomimo, że decyzja nie różni się w zakresie stanu faktycznego i prawnego od dotychczasowych rozstrzygnięć, które spotkały się z wcześniejszą reakcją procesową SKO w Tarnobrzegu– komentuje prezes stowarzyszenia.

Teraz sprawą dotyczącą zarówno bezczynności, jak i zaskarżonej decyzji zajmie się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie. Od koncertu minęło już ponad 2 lata, jednak zastosowane zapisy w umowie pomiędzy gminą Stalowa Wola a Telewizją Publiczną nie zezwalają na ujawnienie kosztów przedsięwzięcia. Jak ustaliło stowarzyszenie, na podstawie wniosków kontrolnych kosztów tych imprez, łącznie w 2018 i 2019 roku koszt nie przekroczył 700 tys. zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
e2rds

~Heee, cicho zasrańcu, masz prawo leżeć i śmierdzieć

~Sewek

To początek,ale dobry początek,płezydenta miasta czeka w najbliższym czasie duża niespodzianka.

~Heeee

Naplecie zgniły erdeesowski wypad smierdzielu

e2rds

~Heee, cicho zasrańcu, masz prawo leżeć i śmierdzieć

~Heee

Milcz zawszony dziadu erdeesowski

e2rds

~Heeee cicho zasrańcu.

~Heeee

Erdeesowski napletku zamilcz

~taka prawda

Co tola, przemieniłeś się w nieprawda lemingu. O czym ty chcesz dyskutować ja komentuję całą prawdę.

~nieprawda

Nie zniżę się do twojego poziomu chamstwa nie mniej zalecę ci w tym czasie... lewatywę! To ulży ci z pewności.a tak swoją drogą to powinieneś nauczyć się czytać ze zrozumieniem. Tyle wystarczy!

~tola

Bardzo podoba mi się wpis komentarza w wydaniu osoby podpisującej się 'jan". Cwaniactwo pana LN przerosło go tuż po objęciu funkcji prezydenta. Najpierw pamiętamy jak zaklinał rzeczywistość, że będzie sługą mieszkańców, będzie wsłuchiwał się w ich głosy, będzie na każde zawołanie wyborcy... i jeszcze wiele innych niewiele znaczących słów wypowiedział ale życie dowiodło zgoła co innego. Z tego "pokornego sługi" wyszedł po jakimś czasie arogant, tupeciarz, ale przede wszystkim uwielbiający samego siebie narcyz. Czy nie jest to arogancją władcy, że będąc dysponentem publicznych pieniędzy nie liczy się z ich wydawaniem a przed opinią publiczną skrywa wydatki podpierając się "tajemnicą handlową"? Czy nie jest to arogancja by informacji o wydatkach z budżetu obywatel musiał szukać na drodze postępowania sądu administracyjnego? Pytanie zasadnicze kto i kiedy tak zmanierował pana LN, który w niczym nie przypomina tego za którego się mienił na początku I kadencji? Czy utrzymywanie zażyłych kontaktów z najwyższymi przedstawicielami władzy daje mu przepustkę do lekceważenia prawa i obywateli? Dlaczego nie konsultuje się ze społeczeństwem w sprawie jego(społeczeństwa) zadłużania? Przecież to jest dług który będzie spłacał każdy z nas z wyłączeniem zaciągającego. Jest jeszcze wiele pytań ale czy warto je stawiać, bowiem czy można liczyć na otrzymanie sensownych odpowiedzi?Nie takiego wybieraliśmy jakiego teraz mamy!

~jaja

jak to kolesie z pisu mysla ze moga robic co tylko chca

~UBEK

Szacunek dla prezydenta tak,dla szkodnika może być tylko Załęże.
I Będzie.

~cycek

to najgorszy prezydent Stalowej Woli taka jest prawda

~Żal

Spokojnie. Powtórzę, że to kwestia czasu.

~Liljana

Niestety nie od prezydenta zasądził, a od miasta, bo w naszym kraju za łamanie prawa przez urzędników płaci podatnik. Dlatego bezprawie króluje. Ciekawe, że SKO w którejś sprawie uznało zapisy o tajności wynagrodzenia TVP jako abuzywne. Zwłaszcza, że to tv publiczna i jej dochody i wydatki winny być jawne.

~Żal

Super Stowarzyszenie. pREZYDENT odpowie. Za wszystko. Jeszcze pisowcy czują się bezkarni - ale koniec nastąpi. Trybunał Stanu, niezależne sądy. To ich czeka. Dzisiaj mówią: "albo rządzimy, albo siedzimy". I mają rację. Kwestia czasu.

~ekolog

To najlepszy PAN PREZYDENT L. NADBEREŻNY w dziejach naszego miasta. Już ma w kieszeni wygrane następne wybory na prezydenta naszego miasta.

~Stalowy

Do ~eryk, a Ty trolu narobiłeś najwięcej, tłuczesz piane w internecie pod anonimowym nickiem he he bohater lokalny jezyk

~eryk

te cale stowarzyszenia szukaja tylko rozglosu - bicie piany, heppeningi a gdy posadzili kilka drzewek pod szkoła narobili tyle szumu zdjecia wywiady to czyste parcie na szklo

~Eweline

nie obrażajcie prezydenta, trochę szacunku. jawność jest ważna, ale szacunek do innych też. to się tyczy was wszystkich

~mieszkaniec

to największy prezydent - nierób w historii naszego miasta, typowy pozer.....

~jan

... w działalności samorządu obowiązuje USTAWA O ZAMÓWIENIACH PUBLICZNYCH, i z tego powodu wszystkie umowy zawarte z podmiotami wykonującymi zadania na rzecz gminy SĄ JAWNE, problemy zaczynają się gdy dwóch pisowskich KRĘTACZY dogada się między sobą i wtedy taki stan nazywają oni TAJEMNICĄ PAŃSTWOWĄ albo TAJEMNICĄ HANDLOWĄ, człowiek uczciwy nie musi wstydzić się ile zarobił i ile wydał.... jest takie przysłowie NA ZŁODZIEJU CZAPKA GORE ....

~gty

Kiedy go wreszcie posadzicie do pierdla?Bo tam jego miejsce jest

~Anna

To nie pierwszy a na pewno nie ostatni wyrok dla Pięknego Lucjusza.

~eryk

i co i nic lewackie stowarzyszenia szukaja sensacji niech sadza drzewa do tego sie nadaja

~jasio

no ta jaki jest wyrok bo 2 razy czytalem i dalej nic nie wiadomo , wyglonda ze pisal to ktus co nie umi czytac

~Jaf

Prezydent wydał pieniądze swoje czy podatników? Jeśli podatników to ma obowiązek podać kwotę. Jeśli nie podaje to jest podejrzane? Dlaczego nie chce powiedzieć ile zapłacił z naszej kasy! Co to ma być prywatny folwark! Panie Lucek jak się wydało kasę to psim obowiązkiem jest się z tego rozliczyć i pokazuje się rachunek bez gadania i proszenia. Co to ma być? Bananowa republika z jakimś samozwańczym królem?

~Bodi

Brawo stowarzyszenie nasze miasto.
Działajcie tak dalej.
Będą kupować gazety. Będą zamykać telewizje. Ale niech wiedzą że nie są bezkarni. Ich czas się kończy a ludzie pomału przekonują do tej władzy.
Tak trzymajcie.

~Edi

Pis upadnie jak komuna, program bieda+, beda bony na prąd potem na jedzenie i bankructwo państwa, ale pare lat zleci a nasze dzieci i wnuki będą spłacać długi, ot glupi naród nie wyciąga wniosków z historii

e2rds

Te 200 mln długu wzrośnie wraz ze wzrostem stóp procentowych i nadal będzie rosło jeszcze bardziej w przyszłym roku. Stalowa Wola dzięki fanaberiom pryncypała będzie miała ciepełko finansowe.