Stalowowolska biblioteka wysoko w ogólnopolskim rankingu

Image

Miejska Biblioteka Publiczna im Melchiora Wańkowicza została dostrzeżona w tegorocznym Rankingu Bibliotek, jaki opublikował dziennik „Rzeczypospolita” wspólnie z Instytutem Książki. Wśród 150 najlepszych placówek bibliotecznych w kraju, stalowowolska placówka jest na 38. miejscu. Najlepszą podkarpacką książnicą jest ta z Boguchwały. W całej Polsce funkcjonuje 7782 biblioteki.

To już 11. taki ranking dziennika i Instytutu Książki. Jak gazeta oceniała biblioteki? Wysłała ankiety do wszystkich bibliotek z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miast. Ankieta zawierała kilkadziesiąt pytań. – Oceniano m.in. powierzchnię biblioteki i jej filii w przeliczeniu na 1000 mieszkańców oraz średnie zatrudnienie w placówce. Uwzględniliśmy czas pracy biblioteki, księgozbiór w przeliczeniu na 200 mieszkańców, wielkość tego księgozbioru nabytego w ostatnich 10 latach, jako procent całego zbioru i zakupione nowe książki – wyjaśniają organizatorzy rankingu.

Punkty przyznano za dostępne tytuły prasowe, dostęp do nowych mediów oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Można było je uzyskać za działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne czy literackie. Ważne było także to czy biblioteka na swoją działalność czy imprezy, jakie organizuje, pozyskuje dotacje i środki z zewnątrz.

– Dla bibliotek najgorszy był czas, kiedy w ubiegłym roku zostały całkowicie zamknięte i pozbawione możliwości bezpośredniego kontaktu z Czytelnikami. Sytuację ratowały wtedy nowe technologie. Trzeba przyznać, że stalowowolska biblioteka szybko dostosowała się do tych realiów i część oferty przeniosła do świata wirtualnego. Cyfryzacja nie podważa sensu istnienia biblioteki w tradycyjnej formie, ale jak się okazało zaoferowała dodatkowe narzędzia służące promocji czytelnictwa. Wielu Czytelników woli jednak bezpośredni kontakt i cieszymy się, że wracają oni do biblioteki. Nie tylko po ciekawą książkę, ale na spotkania literackie czy warsztaty. Cieszy także kontakt z najmłodszymi – przedszkolakami czy uczniami szkół podstawowych, którzy na powrót korzystają z bibliotecznych zajęć, choć jeszcze nie w takim stopniu, jak było to wcześniej. Mam nadzieję, że rok 2022 będzie wyglądał tak jak rok 2019, choć jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność – mówi Ewa Biały dyrektor stalowowolskiej biblioteki.

Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki cieszy stan czytelnictwa. W 2020 roku zanotowaliśmy w Polsce wzrost o 3%. – Gdyby popatrzeć na oś czasu to czytelnictwo w przeciągu ostatnich 4 lat wzrosło o 5%. Pozyskaliśmy czytelników dzięki kampanii „Mała książka – wielki człowiek” prowadzonej przez Instytut Książki. Jednym z jej elementów jest to, że rodzic lub opiekun zapisujący dziecko do biblioteki dostaje dla niego wyprawkę czytelniczą z książką – mówi Dariusz Jaworski. Taki program funkcjonuje również w stalowowolskiej książnicy. Gratisową wyprawkę dostanie każdy maluch do 6. roku życia zapisujący się do biblioteki.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Tequila

W czasie pomarańczowej rewolucji putin dzwoni do sztabu Juszczenki i mówi, umożliwimy wam przejęcie władzy, ale musicie nam dać Lwów i Kijów.
W sztabie lekka konsternacja, po chwili odpowiadają:
- Ok, damy wam kijów, ale lwów musicie sobie sami nałapać.

~Half Pint

Dlaczego aktualny premier Polski jest kawalerem ?
- Bo prezydent RP zabral mu najladniejsza Polke.

~Boudica

Całkowite dno!
Miernota, ale ujdzie...
Jest ok, bez rewelacji.
Dobre!
Bardzo dobre!
Absolutna rewelacja!
Do prezydenta Rosji przyszedł fryzjer. Strzyże go i zagaduje, w każdym zdaniu wymieniając słowo "Czeczenia". Putin najpierw próbuje ignorować gadanie, ale wkrótce staje się ono nieznośne. - Panie, jesteś pan z Czeczenii? Masz tam kogoś bliskiego? Coś pana wiąże z Czeczenią? - pyta zdenerwowany.
- Absolutnie nie - grzecznie odpowiada fryzjer.
- To dlaczego w kółko mówisz pan o Czeczenii?
- Bo za każdym razem, gdy wymawiam słowo "Czeczenia", włosy stają panu dęba, a to bardzo ułatwia strzyżenie...

~Burmistrz

Widać ubytek czytelników i osób korzystających z biblioteki,ale jest to powiązane ze dramatycznym spadkiem ludności w mieście jak również brakiem studentów i oczywiście rozwojem i popularnością internetu,co najbliższą przyszłość niezbyt kolorowo rysuje.
Ale to wszystko PiSowi i Kudlatemu pasuje,ciemny lud wszystko kupi.
Mądrzejsza część mieszkańców Stalowej Woli ucieka i będzie zmykać w popłochu przed wizjonerem tego miasta, prawdę mówiąc już prawie miasteczka.
Amen Bracia i Siostry.

~Abc

Biblioteka naprawdę na poziomie, chluba dla miasta bez względu na to kto wybudował, każdy mieszkaniec powinien się nią szczycić, cieszyć i jak najwięcej korzystać

~`123

obecny postawił drzewko solarne którego nie ma

~`123

wybudował porządny prezydent a chwali się nieudacznik prezydent czyli Nadberezny!!!!!!

~lipa

Mnie interesuje nie tylko czytelnictwo i rankingi ale czy wytłumaczyć połączenie biblioteki z domem kultury? W mieście widać rozdzielczość tych instytucji bo takie są przepisy, ale w sąsiednich Zaleszanach od kilku lat dyrektor miejscowego GOK-u jest szefem bibliotek. Czy to jest normalne by jeden człowiek odpowiadał za kulturę i czytelnictwo jednocześnie? Na podstawie jakiego przepisu dokonano fuzji tych dwu różnych jednostek budżetowych? Może znajdzie się jedna osoba funkcyjna, która dokona "analizy" tego pomysłu który nie służy dobrze jednej jak i drugiej jednostce? Jak długo można tolerować taki stan?

~Kaja

~gty mylisz dwie różne sprawy. Ty piszesz o budynku, a artykuł jest o działalności, czyli ludziach. W innej lokalizacji też byłaby prowadzona taka działalność.

~gty

Napiszcie kto wybudowal biblioteke ,i komu sie ona nie podobala?Kto sie teraz biblioteka chwali?