Jawność - Mieszkańcy mają prawo do informacji

Image

Nie prowadzą wojen, nie kłócą się i nie mają w zwyczaju działać chaotycznie. Przy pomocy przepisów prawa chcą tylko wiedzieć, czy instytucje i urzędy pracują uczciwie i z zachowaniem zasad nie marnując publicznych pieniędzy. Bo każdy obywatel tego kraju ma przecież prawo wiedzieć.

W Bibliotece Miejskiej w Stalowej Woli odbyło się spotkanie z przedstawicielką Sieci Obywatelskiej - Watchdog Polska, ekspertką prawną Paulą Kłucińską. Jego organizatorem było stowarzyszenie „Nasze Miasto”, które w grudniu obchodzi 4- lecie swojej działalności. Przez ten czas członkowie stowarzyszenia walczyli o jawność i transparentność samorządu oraz instytucji publicznych. Ponadto prowadzili też działalność w obszarach z zakresu ochrony zasobów przyrody i edukacji.

4 lata w pigułce

Stowarzyszenie „Nasze Miasto” przez 4 lata swojej działalności złożyło: 90 wniosków o udostępnienie informacji publicznej m.in. do Urzędu Miasta Stalowa Wola, spółek miejskich, spółek Skarbu Państwa, 23 wnioski do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz 18 wniosków o nadanie statutu pomników przyrody drzewom w Stalowej Woli (6 uwzględniono).

- W ciągu 4 lat złożyliśmy około 100 wniosków w trybie UDIP, które nierzadko kończyły się odmową lub nawet brakiem odpowiedzi, stąd nasza duża aktywność w sądach administracyjnych m.in. w sprawie nagród urzędników, kosztów fabryki maseczek, przekazania danych ze spisu wyborców w ramach wyborów kopertowych czy nieopłaconych przez gminę not księgowych MZK, a efekty są takie, że np. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym orzeczono 7 bezczynności, w tym uchylenie decyzji. W 2 sprawach stwierdzono rażące naruszenie prawa oraz nałożono 4 grzywny za nieprzekazanie skargi do sądu. Obecnie 4 sprawy czekają na rozstrzygnięcie w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Ponadto nasza skarga na prezydenta miasta została uznana za zasadną przez Radę Miasta- mówi Agata Linek- Jaroszak, wiceprezes stowarzyszenia.

Jak przyznaje prezes stowarzyszenia „Nasze Miasto” Łukasz Banasik walka o jawność nie należy do łatwych.

- Nie spodziewaliśmy się tego, że urząd miejski na taką skalę nie będzie realizował tych wniosków, że nie będzie nawet przekazywał skarg do sądu. Gdy rozmawiam z prawnikami, to mówią, że rzadko w ogóle w Polsce ma miejsce taka sytuacja, gdzie po kilka miesięcy skargi leżały gdzieś tam w szufladzie. Po 2020 roku, po 4 grzywnach dla prezydenta, 7 orzeczeniach bezczynności, 2 razach rażącego naruszenia prawa i uzasadnionej skardze przez Radę Miejską, bardzo dużo się zmieniło. Od roku urząd miasta nie spóźnił się nawet o 1 dzień z wysłaniem odpowiedzi. Te standardy jakby tutaj się poprawiły, ale też musieliśmy stoczyć o to dużą batalię- mówi Łukasz Banasik.

Nie wszystkim podoba się to, jaką działalność prowadzi stowarzyszenie. Na „Nasze Miasto” składano doniesienia do prokuratury, a członków „odwiedzała” już i policja, i skarbówka przeprowadzając kontrolę.

Watchdog Polska stoi na straży prawa do informacji publicznej

W czasie spotkania ekspertka prawna Paula Kłucińska z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska opowiedziała o tym, jak działa Sieć Obywatelska, w jakie sprawy jest zaangażowana, w jaki sposób pomaga stowarzyszeniom, organizacjom, fundacjom czy nawet dziennikarzom.

Ciekawym tematem poruszonym podczas spotkania była sprawa Fundacji Lux Veritatis, której członkiem jest ksiądz Tadeusz Rydzyk. Odnosiła się wniosków złożonych 7 czerwca, a później 3 listopada 2016 roku przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska, dotyczących udostępnienia informacji publicznej w sprawie przedsięwzięć finansowanych ze środków publicznych (dotacji) oraz ich wydatków w latach 2008- 2016. Fundacja nie udzieliła żadnej odpowiedzi w tej sprawie, w związku z czym Sieć Obywatelska Watchdog Polska skierowała skargę na bezczynność do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

- To bardzo długa historia, to już trwa kilka lat. Postępowania przeszły przez sąd administracyjny, bo na początku fundacja nie odpowiadała. Potem twierdzili, że w ogóle nie muszą odpowiadać. Jak złożyliśmy pierwsze zawiadomienie do prokuratury wykorzystując art. 23 Ustawy o dostępie do informacji publicznej, to dostaliśmy część odpowiedzi, czyli dostaliśmy odpowiedź w tej części, jakie były dotacje, od kogo, ile itd., natomiast nie dostaliśmy na co te pieniądze wydawali. Sądziliśmy się dalej o to, żeby to pokazali, ale znowu to się nie udawało, więc złożyliśmy kolejne zawiadomienie, które już dotarło do sądu. Jest akt oskarżenia- mówi Paula Kłucińska z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

15 grudnia Trybunał Konstytucyjny wyda wyrok w tej sprawie. Warto tu podkreślić, że w jego składzie zasiada Krystyna Pawłowicz.

- Nie da się powiedzieć od strony prawnej jak będzie wyglądała rzeczywistość po wyroku, dlatego że Trybunał wydaje bardzo różne orzeczenia, np. stwierdzam nieważność przepisu i koniec, ale może być też wyrok tak zwany interpretacyjny, czyli stwierdzam nieważność i mówię, że nadużywaniem jest taka i taka sytuacja, a od momentu ogłoszenia tego wyroku każdy sąd musi brać to pod uwagę. Jeżeli Trybunał powie, że „nadużywaczem” jest osoba, która składa ponad 15 wniosków, to potem sąd administracyjny będzie niestety tym związany- mówi Paula Kłucińska z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

Po spotkaniu członkowie stowarzyszenia „Nasze Miasto” zaprosili jego uczestników do wspólnego świętowania 4- lecia działalności. Każdy otrzymał kawałek tortu przygotowanego właśnie z tej okazji.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Promyczek

W czasie pomarańczowej rewolucji putin dzwoni do sztabu Juszczenki i mówi, umożliwimy wam przejęcie władzy, ale musicie nam dać Lwów i Kijów.
W sztabie lekka konsternacja, po chwili odpowiadają:
- Ok, damy wam kijów, ale lwów musicie sobie sami nałapać.

~Banshee

Aleksander Macedoński, Cezar i Napoleon obserwują defiladę na Placu Czerwonym.
- Gdybym miał sowieckie czołgi - mówi Aleksander - nikt by mnie nie pokonał!
- Gdybym miał sowieckie samoloty - mówi Cezar - podbiłbym cały świat!
- A gdybym ja miał gazetę "Prawda" - mówi Napoleon - to do dzisiaj nikt by się nie dowiedział o Waterloo

~Black Beauty

Podczas kampanii wyborczej lepiej nie używać zwrotów zbyt brutalnych i agresywnych. Oto nasz podręczny słownik dzięki któremu kolejna kampania będzie merytoryczna i sympatyczna. Oto kilka podręcznych słówek:
Biedak, nędzarz - ekonomicznie nieprzystowany
Żebrak - bezrobotny na praktyce
Śmieciarz - terenowy przedstawiciel przemysłu utylizacji zużytych dóbr materialnych
Leniwy - motywacyjnie zubożony
Głupi - inteligentny inaczej
Bałagan - alternatywna aranżacja przestrzeni
Złodziej - wtórny dystrybutor Produktu Krajowego Brutto
Schlany, nawalony, pijany - przestrzennie zagubiony
Szczerbaty - osoba o zwiększonej wydajności oddechowej;D

~Roulette

Facet podjeżdża samochodem pod sejm i chce zaparkować. Podchodzi BOR-owik i mówi:
- Panie! Tu nie może pan parkować. Tu jest sejm tu sami posłowie, senatorowie i ministrowie.
- Nie szkodzi. Mam alarm i ubezpieczenie.

~Iskierka

Facet podjeżdża samochodem pod sejm i chce zaparkować. Podchodzi BOR-owik i mówi:
- Panie! Tu nie może pan parkować. Tu jest sejm tu sami posłowie, senatorowie i ministrowie.
- Nie szkodzi. Mam alarm i ubezpieczenie.

~Blondynka

Rokita spotyka Romana Giertycha i mówi:
- Widziałem ostatnio twojego ojca.
- Mojego ojca? Gdzie?
- Na liście Wildsteina.

~ekolog

Wszystkim tym ludziom na zdjęciach bardzo źle z oczu patrzy.

~Login

jawny i transparentny samorząd, bardzo dobrze. działać, nie patrzeć na szczujnie

~RST

Dziękuję za 4 lata kontroli transparentności poczynań urzędniczych w naszym mieście, tym bardziej, że to aktywiści partyjni, kierujący się politycznym interesem, a nie dobrem naszej wspólnoty.
Mamy prawo do rzetelnej informacji zamiast kłamliwej propagandy kupowanej za nasze pieniądze.

~Hehe

Hej hej Erdees

e2rds

~taka prawda i to nieprawda, lepiej być jednym w i drugim jednocześnie, bycie pierwszym nie przynosi profitów, bierz przykład z dojnej zmiany. A jeszcze lepiej robić to z przekonaniem "bo się należy" i w białych rękawiczkach.

~taka prawda

Lepiej być chamem niż złodziejem.

~Ewela

psy szczekaja karawana jedzie dalej, brawo stowarzyszenie, nie przejmowac sie hejtem, ani panem G.

~Nino

Czytajcie hejty totalniaków.
Chamstwo i słoma z butów

~dojna zmiana+

Stalówka zawsze Pany,pis. zawsze jeba.y

~Miro

***** *** Piękny Lucjuszu idziemy po ciebie.

~`123

Pisowcy kradną na potęgę fałszują wszystko i przed krzyżem na ambonie mówią ze to nie oni tylko tylko pozycja.Mafia rządzi Polska

~Sus

Szemrane towarzystwo bijące tylko pianę, więc nie mogło tam zabraknąć towarzysza Marczaka.

~ewunia

Na 6 grudnia zaplanowano otwarcie 3 odcinków Via Carpatia na Podkarpaciu. Kierowcy będą mogli korzystać z 28 kilometrów nowej drogi ekspresowej S19.
S19 Lublin Rzeszów. Od węzła Rudnik do węzła Łowisko

Na 6 grudnia 2021 planowane jest otwarcie odcinka S19 Lublin – Rzeszów od węzła „Rudnik nad Sanem” do węzła „Nisko Południe”. Wartość kontraktu wynosiła 159 625 996,56 zł. Długość odcinka to 6,46 kilometra.

Ten odcinek drogi ekspresowej S19 rozpoczyna się w węźle „Rudnik nad Sanem” na przecięciu z drogą krajową nr 77 oraz obwodnicą Stalowej Woli i Niska. Następnie trasa zbliża się ponownie do szerokotorowej linii kolejowej LK65, biegnąc równolegle do niej, a następnie w węźle „Nisko Południe” krzyżuje się z istniejącą drogą krajową nr 19 oraz kilometr dalej z linią kolejową LK65.

Kolejnym odcinkiem planowanym do oddania 6 grudnia jest fragment od węzła „Nisko Południe” do węzła „Podgórze”. Wartość tego kontraktu wynosi 272 457 297,38 zł, a długość odcinka to 11,2 kilometra.

Początek tego odcinka S19 przyjęto za węzłem „Nisko Południe”, tuż za przecięciem drogi ekspresowej z linią kolejową LK65. Trasa drogi ekspresowej S19 biegnie w okolicy m. Nowosielec w kierunku południowym, po zachodniej stronie DK19 (w przybliżeniu równolegle do niej). Następnie, krzyżując się bezkolizyjnie z DK19, odbija w kierunku południowo–wschodnim. Odcinek kończy się przed węzłem „Podgórze”, gdzie droga ekspresowa S19 krzyżuje się z drogą wojewódzką DW861.
Kolejny fragment szlaku Via Carpatia na Podkarpaciu

Trzecim odcinkiem Via Carpatia na Podkarpaciu, który zostanie udostępniony kierowcom 6 grudnia jest fragment drogi ekspresowej S19 Rzeszów – Lublin od węzła „Podgórze” do węzła „Łowisko”.

Początek odcinka przyjęto przed węzłem „Podgórze”, który przecina trasę drogi ekspresowej z drogą wojewódzką DW861. Następnie trasa drogi ekspresowej omija kompleks leśny od strony wschodniej, zmienia kierunek na południowo-zachodni i na granicy trzech powiatów tj. niżańskiego, leżajskiego i rzeszowskiego przecina drogę powiatową nr DP 1084 R w sąsiedztwie miejscowości Wólka Łętowska, tworząc węzeł „Nowy Kamień”. Następnie biegnąc w kierunku zachodnim, przecina istniejąca drogę nr 19 i tworzy węzeł „Kamień” (Łowisko), przed którym kończy się odcinek.

To fragment o długości 10,3 kilometra, a wartość kontraktu wynosiła 333 520 613,12 zł. Do tej kwoty nie jest wliczony węzeł „Łowisko”, który stanowi część odcinka Kamień – Sokołów Małopolski.

~stefan

Na 6 grudnia zaplanowano otwarcie 3 odcinków Via Carpatia na Podkarpaciu. Kierowcy będą mogli korzystać z 28 kilometrów nowej drogi ekspresowej S19.
Na 6 grudnia 2021 planowane jest otwarcie odcinka S19 Lublin – Rzeszów od węzła „Rudnik nad Sanem” do węzła „Nisko Południe”. Wartość kontraktu wynosiła 159 625 996,56 zł. Długość odcinka to 6,46 kilometra.
Kolejnym odcinkiem planowanym do oddania 6 grudnia jest fragment od węzła „Nisko Południe” do węzła „Podgórze”. Wartość tego kontraktu wynosi 272 457 297,38 zł, a długość odcinka to 11,2 kilometra.
Trzecim odcinkiem Via Carpatia na Podkarpaciu, który zostanie udostępniony kierowcom 6 grudnia jest fragment drogi ekspresowej S19 Rzeszów – Lublin od węzła „Podgórze” do węzła „Łowisko”.

~do jakastaka

Jak ty plujesz na placek, bo się nie nauczyłeś dmuchać, to dobrze że cię nie było. Pisiory przecież dmuchają w masce. Czary mary i Pan Bóg zgasi!

~terminator

masakra kto jest na tych fotkach?

~Do Xyx

Jesteś Pisowskie ścierwo, informacja na Facebooku była od 2 tygodni na stronie stowarzyszenia.

~Steller

Paula świetna prawniczka, pozdrawiam Watchdoga

~Xyx

Jeśli chcieli się spotkać z mieszkańcami, powinni się gdzieś ogłaszać, że będą w Stalowej Woli, podając miejsce i czas spotkania! Tak było to briefing skierowany do swoich. Ciekaw jestem ich aktywności we wcześniejszych latach.

~heryu

Caly narod spiewa z nami wypierda.c z pisiorami

art2deco

PO 4 latach się przyznali gdy wszyscy już wiedzieli.

~qwerty

cała STAL śpiewa z nami wypierda**ć z lewakami !!!

~Aamon

,, Tłumy dzikie" w niedzielę wyjdą... Szkoda, że nie powie im ksiądz czym jest cząstką Higgsa ( Nobel).

~jakastaka

tak to maska ale do plucia na placek już bez maski smiech2smiech2smiech2 żenua