Złodzieje wyjątkowo w formie

Image

Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko otwierany codziennie przez dzieci kalendarz adwentowy czy świąteczna kolacja z najbliższymi, to także czas przygotowań, podczas którego zakupowy szał, pośpiech i roztargnienie będą nam towarzyszyć. To kres promocyjny nie tylko dla klientów galerii handlowych, a i dla złodziei, kieszonkowców i oszustów.

Te okoliczności staną się idealne dla przestępców, którzy korzystając z naszej nieuwagi, będą próbowali skusić nas na „tańsze zakupy” lub używając manipulacji, pozyskają od nas dane poufne, przy użyciu których dokonają transakcji „w naszym imieniu”.

Dlatego powinniśmy szczególnie uważać na:

• oszukańcze witryny sklepowe podszywające się pod legalnie działających przedsiębiorców. Rolą ich jest wyłudzenie danych uwierzytelniających, które w dalszym kroku zostaną wykorzystane do bezprawnego logowania się do bankowości internetowej lub przeprowadzenia transakcji internetowej przy użyciu kart płatniczych.

• fałszywe sklepy internetowe, które proponują atrakcyjny towar po jeszcze bardziej atrakcyjnej cenie. Oczywiście towar, którego nie posiadają i w konsekwencji relacja taka prowadzi do strat finansowych klienta.

W czasie przedświątecznych porządków typujemy rzeczy, którym za pośrednictwem portali aukcyjnych oraz ogłoszeń w serwisach społecznościowych chcemy nadać drugie życie.

Tu również może czaić się oszustwo i powinniśmy zachować czujność, by w przypływie euforii wynikającej ze sprzedaży rzeczy zalegających w szafach, nie ulec manipulacji i nie przekazać oszustom danych własnej karty płatniczej lub poufnych danych do logowania się w bankowości elektronicznej.

Zbliżający się Nowy Rok, to czas nowych wyzwań i składanych sobie obietnic, to czas, w którym cześć osób podejmie decyzje o ograniczeniu wydatków i skupieniu się na oszczędzaniu i pomnażaniu pieniędzy dlatego ważne jest, by zachować zdrowy rozsądek i nie ulec oszustom, którzy tworzą przestępcze platformy inwestycyjne, publikują reklamy, które zachęcają do inwestycji poprzez nielegalne wykorzystanie tożsamości osoby znanych: sportowców, celebrytów, polityków, a w przypadku braku znajomości zasad inwestowania oferują swoją pomoc i doradztwo. Taka reklama to oszustwo, a zainwestowane środki nigdy nie wracają do klienta.

W okresie przedświątecznym Policja rekomenduje zachowanie najwyższej ostrożności oraz stosowanie kilku ważnych zasad:

• weryfikuj sprzedawcę/usługodawcę w niezależnych źródłach informacji, szczególną uwagę poświęć na analizę negatywnych opinii, gdyż te mogą być bardziej miarodajnym źródłem informacji niż pozytywne opinie na temat tego sprzedawcy/usługodawcy;

• czytaj uważnie regulamin sprzedawcy/usługodawcy oraz sprawdzaj, czy zostały podane jego dane kontaktowe, czy adres istnieje i czy jest widoczny na mapach internetowych;

• przekazuj tylko te dane, które są niezbędne do przeprowadzenia płatności i dostawy towaru lub usługi;

• obserwuj czy podczas przeprowadzania transakcji nie pojawia się błąd płatności, a w następnym kroku pojawia się inny link do jej ponowienia, który będzie linkiem do podstawionej przez oszustów strony integratora płatności służącej do wyłudzenia danych poufnych;

• wybieraj platformę e-commerce lub dostawcę usługi płatniczej, który zaoferuje Ci ochronę, w przypadku, kiedy towar lub usługa nie zostanie dostarczona lub jakość jego będzie odbiegała od zadeklarowanej w ofercie;

• nie zgadzaj się na inny kontakt do płatności niż ten oficjalny dostarczony przez integratora płatności (np. nie płać poza platformą do e-handlu przelewem na nr podany w wiadomości SMS lub w czacie);

• uważnie czytaj wiadomości otrzymywane z banku za pośrednictwem komunikatów SMS lub aplikacji mobilnej;

• nie instaluj dodatkowego oprogramowania, które jest rzekomo wymagane z uwagi na tzw. bezpieczeństwo płatności lub które umożliwi udzielenie Ci zdalnego wsparcia;

• nie klikaj na linki przesłane w niespodziewanych wiadomościach e-mail lub SMS-ach; • jeśli zauważysz zmiany w wyglądzie strony internetowej swojego banku lub niestandardowe zachowania wstrzymaj realizację dyspozycji i niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem za pośrednictwem infolinii;

• czytaj ostrzeżenia przekazywane przez banki, Policję i FinCERT.pl – BCC ZBP.

W przypadku podejrzenia próby popełnienia przestępstwa lub gdy przestępstwo to zostało popełnione, niezwłocznie poinformuj o tym fakcie swój bank oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policję lub do Prokuratury.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Złośnica

Wykoleil sie pociag wiozacy polskich poslow. Na miejsce pedza ekipy ratownicze, karetki i smiglowce. Gdy przybyli okazalo sie, ze nie ma zadnych cial. Szef ratownikow pyta okolicznych mieszkancow :
- Gdzie sie podziali wszyscy z tego pociagu ?
- Pochowalim...
- Wszyscy zgineli, co do jednego ?
- No niektorzy mowili, ze jeszcze zyja. Panie, ale kto by tam politykom wierzyl...?

~Terror

Rydzyk dzwoni nad ranem:
- Halo, czy to Jarosław Kaczyński?
- Nie, tu Lech.
- A, to przepraszam...

~Nutter butter

Przyjeżdża Lepper do siedziby partii po posiedzeniu sejmu i widzi ze tam balanga na całego. Wódka się leje posłowie nawaleni jak świnie.
Nie wytrzymuje i krzyczy: tu prasa i telewizja nas atakują, seks-afera w prokuraturze, chcą nas z koalicji wyp.... a wy tu chlacie.
- sssspokojjjjjjjjnie panie Przewodniczący. Posłanka Zosia dostała dziś miesiączkę.
- HURA to i mnie polejcie!

~Raven

Andropow, jeszcze jako szef KGB, zwierzał się najbliższym:
- Kiedy zostanę gensekiem, zmienię te idiotyczne strefy czasowe. Ileż to kłopotów!
Dzwonię do Pekinu z gratulacjami z okazji wyboru Deng Xiaopinga, a tam mówią:
"To było wczoraj!". Dzwonię do Watykanu z kondolencjami po zamachu na papieża, a tam pytają: "Jaki zamach?!"

~taka prawda

Do e2rds, emerycie to ja bardzo ciężko pracuję abyś co miesiąc za darmo brał emeryturę. To z moich składek płacą ci tą twoją niezasłużoną emeryturę. Ale błagaj wszystkich POLAKÓW aby w nadchopdzących wyborach zagłosowali na PIS, bo jak by do koryta dorwało się peło to połowę tej twojej niezasłużonej emerytury stracisz. A gdyby do koryta dorwali się ci z Agrounii to będziesz musiał żyć z utrzymania twojej rodziny bo oni całkowicie zlikwidują ZUS. Tak , że twój czas już się kończy tylko emeryci z niższymi emeryturami mogą być o swoje emerytury spokojni bo im nie ma z czego zabrać.

~MattNJ

...proponuje też zweryfikowaç wg.mnie dość oczywistą bo logiczną prawdę że bogatym kradnie się dużo dużo trudniej imbiej przyjemnie bo potrafią się bronić. Wiadomo co to prawdopodobnie oznacza.
Nie liczmy na to że nas nie lub prawie nie ****. Już lepiej piszmy że przynajmniej biorą tylko z jednej kieszeni dlatego tak ich doceniamy, wręcz lubimy...mogli by co prawda poprosić to sami byśmy wyjęli a tak rujnują nam spodnie, no ale ostatecznie...i tak były stare...
Fundacja " Stop ośmieszeniu się w komenach" - Pławo,St.Wola ;)

~Mattnj

Jak nazywa się tych po 2015 złodziejami to jak nazywa się tych 2009-15... Żałosne
Może być więksi złodzieje, może być *** , co to ma do rzeczy? Co chcą powiedzieć pytający w ten sposób? Że przez po 15 jestem naciągana/y, okradany/a lub okłamywana/y dużo przyjemniej? Co za bezsens taki koment... Może warto dopisaç sobie na profilu coś w stylu - robiony dalej w beretkę ale zadowolony z nowej władzy biedapatriota. Kradną ale się dzielą, kochane dziewczyny i chłopaki LOL...

~:-)

pis w formie ha ha ha

~www2

To do roboty e2rds, popracujesz dostaniesz więcej, a jak widać czas to masz!

e2rds

A ja jeszcze dodam, że od stycznia okradną mnie z części emerytury.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, przecież ty to robisz na co dzień zgodnie z prawem stukając paluchami w klawiaturę w godzinach urzędowania zgarniając pieniądze podatnika.

e2rds

~wojtek, cyt: "Jesli nazywasz tych po 2015 roku zlodziejami to jak nazwiesz tych co byli przy wladzy od 2007-2015?"
Podpowiadam, uczniakami którzy nie mieli pojęcia jak kraść zgodnie z prawem w białych rękawiczkach, to byli gówniarze, a nie złodzieje jak ich dojna zmiana nazywa.

~emeryt

w tym kraju strach żyć

~mejzak

taka prawda to fakt, że prokuratura jest na usługach reżimu

~taka prawda

Do amona , hejterze uważaj bo do du..py dobierze się ci prokurator i będziesz cienko śpiewał.

~wojtek

Do Aamona.Jesli nazywasz tych po 2015 roku zlodziejami to jak nazwiesz tych co byli przy wladzy od 2007-2015?

~Aamon

Od 2015 działają złodzieje i są bezkarni... Kupię dom od pisowca po cenie zadeklarowanej w zeznaniu podatkowym.

~Wirus

Tytuł sugeruje że to pisowscy wybrańcy narodu