Co oznaczają symbole na opakowaniach z tworzyw sztucznych?

Materiał zewnętrzny Image

Oznaczenia na opakowaniach są istotne zarówno z punktu widzenia producentów, jak i konsumentów. Pierwsi są zobligowani przez prawo do tego, aby zamieszczone na produktach dane były czytelne, wyczerpujące i zgodne z prawdą. Drudzy na podstawie informacji zawartych na etykietach podejmują decyzje zakupowe. Ze względu na to, że najpopularniejszym tworzywem w wielu branżach jest plastik, przyjrzyjmy się, co oznaczają symbole na opakowaniach wykonanych z tego materiału.

Jakie symbole można znaleźć na opakowaniach z tworzywa sztucznego?

Symbol materiału, z którego pojemnik został wykonany

PET – politereftalan etylenu

Jedno z najpopularniejszych tworzyw sztucznych wykorzystywane m.in. do produkcji jednorazowych butelek do napojów. Nie należy wykorzystywać go ponownie.

HDPE – polietylen o wysokiej gęstości

Jeden z najbezpieczniejszych rodzajów plastiku wykorzystywany m.in. do produkcji folii spożywczej, armatury do wody pitnej, wiader, beczek czy kanistrów. Może być używany wielokrotnie.

PVC – polichlorek winylu

Tworzywo sztuczne stosowane m.in. do produkcji różnego rodzaju opakowań. Ze względu na ryzyko wydzielania niebezpiecznych substancji opakowania z PVC nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z żywnością.

LDPE – polietylen o niskiej gęstości

Podobnie jak HDPE uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych dla zdrowia rodzajów plastiku. Jest stosowany m.in. do produkcji jednorazowych pojemników na napoje, opakowań do lekarstw i kosmetyków.

PP – polipropylen

Tworzywo sztuczne zaliczane do grupy najbezpieczniejszych dla człowieka. Może mieć bezpośredni kontakt z żywnością. Jest wykorzystywany do produkcji wiader dla branży spożywczej i chemicznej, opakowań do lodów i nabiału oraz innej żywności łatwo psującej się.

PS – polistyren

Tworzywo sztuczne wykorzystywane m.in. do produkcji kuwet lodowych i jednorazowych pojemników cateringowych.

Inne (Other)

Opakowania oznaczone cyfrą 7 nie powinny mieć kontaktu z żywnością, ponieważ mogą zawierać m.in. szkodliwy dla zdrowia bisfenol A (BPA).

Znaki objaśniające sposoby użytkowania produktu

Symbol kieliszka i widelca – oznacza, że w pojemniku można bezpiecznie przechowywać żywność. Takie oznaczenie może mieć na przykład wiadro spożywcze.

Symbol kuchenki mikrofalowej – oznacza, że pojemnik można podgrzewać w kuchence mikrofalowej.

Symbol płatka śniegu – oznacza, że opakowanie można mrozić w zamrażalniku.

Symbol naczyń polewanych wodą w zmywarce – oznacza, że pojemnik można myć w zmywarce.

Znaki objaśniające, co należy zrobić z produktem po jego wykorzystaniu

Znak „Opakowanie nadaje się do recyklingu”

Jeśli na opakowaniu producent zamieścił trzy zielone strzałki w kółku, to znaczy, że pojemnik został wykonany z materiału, który nadaje się do recyklingu.

Znak „Dbaj o czystość”

Postać wyrzucająca papierek do kosza przypomina, że opakowanie po zużyciu należy wyrzucić do odpowiedniego kosza na odpady.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Jędza

Przyjeżdża Lepper do siedziby partii po posiedzeniu sejmu i widzi ze tam balanga na całego. Wódka się leje posłowie nawaleni jak świnie.
Nie wytrzymuje i krzyczy: tu prasa i telewizja nas atakują, seks-afera w prokuraturze, chcą nas z koalicji wyp.... a wy tu chlacie.
- sssspokojjjjjjjjnie panie Przewodniczący. Posłanka Zosia dostała dziś miesiączkę.
- HURA to i mnie polejcie!

~Geisha

Przyjeżdża Lepper do siedziby partii po posiedzeniu sejmu i widzi ze tam balanga na całego. Wódka się leje posłowie nawaleni jak świnie.
Nie wytrzymuje i krzyczy: tu prasa i telewizja nas atakują, seks-afera w prokuraturze, chcą nas z koalicji wyp.... a wy tu chlacie.
- sssspokojjjjjjjjnie panie Przewodniczący. Posłanka Zosia dostała dziś miesiączkę.
- HURA to i mnie polejcie!

~Ivy

Co maja wspolnego fundusze z Unii Europejskiej i kosmici ?
- Ciagle o nich slyszysz, ale nigdy nie widziales.

~Sunshine

Po czym się poznaje, że polityk kłamie?
- Po tym, że porusza ustami...

~Ivy

W czasie pomarańczowej rewolucji putin dzwoni do sztabu Juszczenki i mówi, umożliwimy wam przejęcie władzy, ale musicie nam dać Lwów i Kijów.
W sztabie lekka konsternacja, po chwili odpowiadają:
- Ok, damy wam kijów, ale lwów musicie sobie sami nałapać.