Rolki – wszystko się kręci wokół kółek

Materiał zewnętrzny Image

Jazda na rolkach to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. By czerpać jak największą przyjemność z tej aktywności, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Szczególną uwagę warto zwrócić na kółka. Ich trwałość zależy od materiału, z którego zostały zrobione, twardości oraz profilu. Należy je dopasować do wagi rolkarza, techniki oraz częstotliwości jazdy. Sprawdź, jakie kółka wybrać, by spełniały Twoje potrzeby.

Średnica, a prędkość

Bardzo ważnym parametrem przy wyborze kółek do rolek jest ich średnica. To od niej zależy prędkość jazdy, a także stabilność oraz zwrotność. Im jest większa tym szybciej będziesz mógł jechać. Mniejsze natomiast pozwalają na większą zwinność. Jeśli dopiero myślisz nad zakupem rolek, to na początek warto wybrać model dopasowany do jazdy miejskiej lub rekreacyjnej, których kółka kolejno mają 80-84 mm lub 90-100 mm. Wiele propozycji znajdziesz tutaj: https://roooolki.com/. Jeżeli Twoje umiejętności na to pozwalają i chciałbyś zwiększyć prędkość, możesz wybrać większe kółka. Najlepsze będą te o średnicy 90-125 mm. Z kolei do jazdy hokejowej postaw na te o wymiarach 72-80 mm. Zapewnią lepszą manewrowość i zwinność. Szeroki wybór znajdziesz tutaj: https://roooolki.com/firm-pol-1613041250-Seba-FR-Skates.html.

Twardość kółek, a komfort jazdy

Wybierając rolki warto kierować się także twardością kółek wykonanych z poliuretanu. To od niej zależy przyczepność do podłoża, amortyzacja oraz odporność na wstrząsy. Określa ją skala Shore’a, wyrażana literą A. Im wyższa wartość, przy czym maksymalna wynosi 100 A, tym kółko jest twardsze i stawia mniejszy opór na nawierzchni. Do jazdy rekreacyjnej dobrym wyborem będą modele w przedziale 74 A do 82 A, które będą amortyzować wstrząsy. Do szybkiej jazdy wybierz wariant od 84 A do 100 A, który charakteryzuje się większą wytrzymałością i pozwalają osiągać znaczną prędkość. Słabiej pochłaniają jednak drgania, więc jazda jest mniej komfortowa. Szeroki wybór wysokiej jakości kółek o różnych parametrach znajdziesz tutaj: https://roooolki.com/pol_m_Kolka-374.html/.

Z jakiego materiału wybrać kółka?

Oprócz wielkości i twardości kółek, warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego zostały wykonane. Najczęściej wykorzystuje się poliuretan – naturalne tworzywo, które konsystencją przypomina kauczuk. Jest wytrzymały i zapewnia dobrą przyczepność podczas jazdy. Kółka plastikowe zazwyczaj montuje się w rolkach dla dzieci oraz tych słabej jakości. Są wrażliwe na wszelkie nierówności. Gumowe natomiast tłumią drgania i zapewniają wysoki komfort jazdy. Nie należą jednak do najtańszych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Anomalia

Rozmawia rosyjski żołnierz z amerykańskim. Amerykanin chwali się jak to u nich jest dobrze w armii, że mają dobry sprzęt , że dobrze ich szkolą itp. Aż doszło do tematu "wyżywienie". Amerykanin mówi , że oni dostają dziennie równowartość 8 tys. kalorii. Na to Rosjanin:
- Kłamiesz! Żaden człowiek nie zje dziennie 30 kilogramów ziemniaków!

~Mażycielka

Po wielu latach do nieba trafili prezydenci: Putin, Castro i Kaczyński.
Siedzą sobie na niebieskiej łące i płaczą. Pan Bóg to dojrzał i pyta o powód ich żalu.
- Nie udało mi sie do końca stworzyć wielkiej Rosji - powiedział Putin.
- Nie martw się, pokazałeś im drogę. Dalej pójdą sami...
- Trzymałem naród za mordę, nic ode mnie nie mieli - ubolewa Castro.
- Nie martw się, za rok na Kubie znajdą ropę i bedą mieli dobrobyt - uspokaja Bóg.
Następnie Bóg spojrzał na Kaczyńskiego, przysiadł się i ... też zapłakał.

~Dream girl

Rydzyk dzwoni nad ranem:
- Halo, czy to Jarosław Kaczyński?
- Nie, tu Lech.
- A, to przepraszam...

~Syrena

Jak nazywa się filipińska choroba byłego prezydenta?
- C2H5OH