Dlaczego pasta do zębów to za mało? Zadbaj o swoje zęby lepiej!

Materiał zewnętrzny Image

Codzienne mycie zębów to gwarancja pięknego i zdrowego uśmiechu. Znajomość podstawowych zasad higieny jamy ustnej powinna być wpajana każdemu z nas od najmłodszych lat. Niestety jeszcze do niedawna nie mówiło się głośno o pewnych faktach dotyczących zdrowych zębów. Powierzchnia zębów ma pięć płaszczyzn. Tradycyjne szczotkowanie czyści jedynie trzy z nich. Jeśli chcemy zadbać kompleksowo o czystość zębów, należy sięgnąć po nici dentystyczne oraz flossery. Za ich pomocą możemy usunąć aż 90% osadu!

Codzienna higiena jamy ustnej

Kluczowym czynnikiem w dbaniu o higienę jamy ustnej jest przede wszystkim regularność wykonywania kolejnych czynności, a także wizyty u stomatologa – przynajmniej dwa razy do roku. Lekarz stomatolog może zalecić takie zabiegi jak np. piaskowanie, fluoryzacja, które mają na celu wzmocnienie ochrony naszych zębów oraz dziąseł. Jednak najwięcej zależy od nas samych.

W codziennej profilaktyce powinniśmy wdrażać od dziecka takie zasady jak:

• Staranne szczotkowanie zębów – rano i wieczorem, przez co najmniej 3 minuty;

• Pasta do zębów – powinna być odpowiednio dobrana do naszych indywidualnych potrzeb;

• Płyn do płukania ust – najlepiej stosować je rano. Płyny wspomagają działanie pasty do zębów, docierają do trudno dostępnych miejsc, a także dezynfekują;

• Czyszczenie języka – niewiele osób wie, że biały nalot na języku jest siedliskiem bakterii niebezpiecznym dla zębów i dziąseł. Dlatego należy codziennie czyścić język za pomocą specjalnego czyścika;

• Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych – to właśnie w tych trudno dostępnych miejscach najczęściej rozwija się próchnica, ponieważ nie jesteśmy w stanie ich wyczyścić tradycyjną szczoteczką. W tym celu warto sięgnąć po nici dentystyczne oraz flossery z https://www.jordanpolska.pl/produkty/nici-i-flossery/.

Nici dentystyczne. Jak ich używać?

Nawet dokładne mycie zębów pastą i szczoteczką nie gwarantuje nam pozbycia się szkodliwych bakterii w 100%. Zalegające resztki jedzenia między zębami oraz w kieszonkach dziąsłowych z czasem ulegają rozkładowi przez bakterie, w efekcie czego powstaje stan zapalny dziąsła. Bakterie obecne w kieszonce dziąsłowej szybko atakują tkanki zęba w postaci próchnicy. Dlatego warto regularnie używać nici dentystycznych – za każdym razem po umyciu zębów oraz spożywaniu posiłków.

Wybierając nici dentystyczne, nie musimy się kierować jakimiś wyjątkowymi wyznacznikami. Najważniejsze jest to, aby produkt nam odpowiadał. Jak poprawnie używać nici?

1. Odrywamy kawałek nici ok. 50 cm. Oderwana nić musi być takiej długości, abyśmy byli w stanie nawinąć ją między palce;

2. Nawijamy nić na palec środkowy lub wskazujący obu dłoni, tak aby odcinek między nimi pozwalał nam na swobodne dotarcie nawet w trudno dostępne miejsca;

3. Pionowymi ruchami oczyszczamy każdą szczelinę z resztek pozostałych pokarmów. Zarówno górne, jak i dolne zęby;

4. Pamiętajmy, aby kolejne szczeliny czyścić nieużywanym jeszcze kawałkiem nici.

Flossery działają bardzo podobnie do nici. Są jednak dużo wygodniejsze w użyciu, szczególnie dla niewprawionych osób. Wygodne połączenie nici oraz wykałaczki, a czasami nawet czyścika pozwala na kompleksową higienę jamy ustnej w prosty i wygodny sposób.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Babeczka

Trójka dzieci przechwala się które z nich ma ważniejszą mamę:
- Moja mama jest historykiem w IPN, ona to ma władzę!
- A tam, historykiem, moja obsługuje w IPN niszczarkę!
- To jeszcze nic... moja obsługuje ksero.

~Blondynka

Po czym się poznaje, że polityk kłamie?
- Po tym, że porusza ustami...

~Truskaweczka

Facet podjeżdża samochodem pod sejm i chce zaparkować. Podchodzi BOR-owik i mówi:
- Panie! Tu nie może pan parkować. Tu jest sejm tu sami posłowie, senatorowie i ministrowie.
- Nie szkodzi. Mam alarm i ubezpieczenie.

~Figlarka

Dlaczego bracia Kaczyńscy maja ciemne szyby w samochodzie?
- Żeby nie było widać ze siedzą w fotelikach