Wielka kłótnia o pieniądze w Nisku. Skok na kasę powiatu?

Image

Radni w całej Polsce ochoczo podnoszą sobie diety. Nie ominął ten trend i Podkarpacia. Chyba jako jedni z nielicznych w państwie, radni z Kolbuszowej nie chcieli wyższych uposażeń. Ale to ewenement na skalę krajową. Również w Nisku Rada Powiatu Niżańskiego postanowiła zwiększyć sobie wysokość comiesięcznych przelewów. Tu przynajmniej nie obyło się bez wielkich emocji.

W powiecie niżańskim więcej będą dostawać nie tylko radni, ale i starosta. Podwyżki są znaczne.

• Starosta Powiatowy: 17 366 zł + dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 1684 zł, co w sumie daje kwotę 19 050 zł (dotychczasowa pensja wraz z kwotą stażową wynosiła 10 476 zł),

• Przewodniczący Rady Powiatu: 3 467 zł (o 1217 zł więcej niż dotychczas),

• Wiceprzewodniczący Rady Powiatu: 2190 zł (o 790 zł więcej),

• Przewodniczący komisji: rewizyjnej, komisji skarg, wniosków i petycji oraz budżetu i administracji: 1825 zł (o 625 zł więcej).

• Przewodniczących pozostałych komisji stałych: 1642 zł (o 542 zł więcej),

• Wiceprzewodniczący komisji rewizyjnej i skarg, wniosków i petycji oraz komisji stałych i członkowie komisji rewizyjnej: 1460 zł (o 560 zł więcej),

• Członkowie komisji stałych: 1095 zł (więcej o 395 zł),

• Radni niezasiadający w komisjach: 730 zł (więcej o 230 zł),

• Członkowie zarządu: 2555 zł (więcej o 955 zł).

Dyskusja, zupełnie odmiennie niż w Stalowej Woli, odbyła się i miała charakter emocjonalny. Oburzony zaistniałą sytuacją był chociażby były starosta niżański Władysław Pracoń, który podwyżki uznał… skokiem na kasę.

- Dieta to nie jest pensja radnego- przekonywał radny Władysław Pracoń, który swój tok myślenia uzasadnił tymi słowami- Często przez 3 lata się nawet nie odzywa, a dostaje pensję. Dieta jest to rekompensata utraconych zarobków. Jeśli proponuje się diety w wysokości: 2 tys., 1800 zł za 3 dni zaangażowania w powiecie, tak mniej więcej jest, to kto z państwa ma zarobki w wysokości 10 tys., 15 tys. żeby ta dieta nowa musiała mu rekompensować zarobki. Nie ma takich zarobków. Propozycja jest niemoralna, jest skokiem na kasę, jest pazernością, bo nie ma nic ze zwrotem utraconych korzyści.

Radny spytał o pensje zwyczajnych pracowników. Jak wiadomo nie są one wysokie, a przecież nikt ich nie podnosi w takim stopniu jak kwoty przekazywane samorządowcom. Były starosta Gabriel Waliłko pokreślił, że propozycje stawek podanych w ustawie nie oznaczają, że trzeba podnosić sobie diety. Te dotychczasowe mieszczą się przecież w widełkach.

Wnioskodawca podwyżek diet radnych przewodniczący Sylwester Daśko argumentował nowe stawki „podwyżką” kar za nieobecność. Teraz dieta ma być obcięta o 30% za nieobecność na sesji i o 15% za nieobecność na komisji.

Ostatecznie podwyżki diet dla niżańskich radnych powiatowych przyjęto 10 głosami „za”, przy 9 głosach przeciw.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Aksamitna

Jaka jest różnica między demokracją a demokracją socjalistyczną?
- Mniej więcej taka, jak między krzesłem a krzesłem elektrycznym!

~Thunderbird

Pytanie: Idzie sobie trzech posłów w długich płaszczach...
Po czym poznać, że jeden z nich jest z Samoobrony?
Odpowiedź: jeden ma płaszcz wpuszczony w spodnie.

~Heroin

Po wielu latach do nieba trafili prezydenci: Putin, Castro i Kaczyński.
Siedzą sobie na niebieskiej łące i płaczą. Pan Bóg to dojrzał i pyta o powód ich żalu.
- Nie udało mi sie do końca stworzyć wielkiej Rosji - powiedział Putin.
- Nie martw się, pokazałeś im drogę. Dalej pójdą sami...
- Trzymałem naród za mordę, nic ode mnie nie mieli - ubolewa Castro.
- Nie martw się, za rok na Kubie znajdą ropę i bedą mieli dobrobyt - uspokaja Bóg.
Następnie Bóg spojrzał na Kaczyńskiego, przysiadł się i ... też zapłakał.

~niżanin

sami sobie tych cwaniaków wybraliście - ciemnoto to płaćcie

~basia

Wójt Gminy Jeżowe 19470 brutto.Facet bez matury, wiedzy, inteligencji ,wykształcenia, typowy wiejski filozof, ale za to katolik na pokaz i oczywiście PISowiec. Zarzadza 10000 gminą. Zarabia więcej jak prezydent ST. Woli.

~Mietek

Do titi. Tak się akurat składa że stawki rad nadzorczych są zamrożone od 2015r. Ale lepiej bzdury pisać.

~KAmA

Wybory zbliżają się wielkimi krokami. Jest sygnał z góry. Wydrzeć ile się da ! Wstydu nie mają !! Noo, ale ktoś na to towarzystwo głosował

~niżanka

Szacun dla Pana Praconia i radnych z Kolbuszowej. To jest uczciwe podejście do sytuacji, a nie pazerność P.Daśko. Ja jako pracownik budżetówki nie mam szans na nawet 1/3 takiej kwoty. No, ale ,,im się przecież należy''..

~niżanin

Powiat to zbędna instytucja stworzona aby zapewnić posadki partyjniakom teraz piskomuny.
Szary obywatel ma tylko na tych cwaniaków /kaczyński/ robić

REPUBLIKABANASI

po ryjach widać co to za towarzystwo

~rta

a wie ktoś moze ile pan dasko dal podwyzki pracownicy swojego sklepu? czy moze znowu staż? poraz 10ty?

~Hubzik

Żrą za nasze i robią sobie podwyżki mimo ze ludzie są przeciwni temu. Czy radni mają większe zoladki od naszych, Za co starosta ma tyle kasy. Może ma kilka zoladkow w sobie.

~Pin

Pycha i Szmal.
Umiaru szmaciarze nie mają! 8500 podwyżki!!!!! Z obrzydzeniem ale wzięli!

~titi

Z podwyżkami jest identycznie jak w innych dziedzinach życia społecznego. O tym kto ile ma zarabiać decyduje jeden satrapa. Tak też było w 2015 roku gdy złapali władzę... Ten sam, facecik zrugał zarządy i rady nadzorcze spółek państwowych, że za dużo sobie ustalili... Arbitralnie, jednoosobowo polecił obniżyć im apanaże o 40% . Tak też się stało. Gdy już wszystkich "obcych" zamienili na 'swoich" nie nagłaśniając sprawy, cichutko nakazał podwyższyć swojakom aż trzykrotnie. Tak też się stało i trwa to do dzisiaj. Proste? Proste!

~Apas

Co jest dozwolone nie jest zabronione - a kto dozwolił ? ,ciekawy jestem imiennej listy jak głosowali poszczególni radni myślę , że w następnych wyborach powinna być rubryka z deklaracją co zrobi radny z djetami umiech jak Palikot

~jan

.... PO WŁADZĘ NIE IDZIE SIE DLA PIENIĘDZY... powiedział pewien samozwańczy ,,patriota", najpierw obniżka o 20% a za dwa lata podwyżka 100%, wstydu nie mają, władza coraz bogatsza a emeryci starego portfela jak dziady .....

~ple

My się bardzo cieszymy, że nasza władza w dobie postępującej inflacji zrobi sobie święta na bogato, bo jeszcze półroczne wyrównanie dojdzie do tych podwyżek.

~jasio

jakom karem mam dac zebym distał 80 procentuf podwyszki napiszta