„Świadomy obywatel”, czyli… Mieszkańcy mają prawo do informacji

Image

W związku z czwartą rocznicą działalności stowarzyszenia NASZE MIASTO, a jednocześnie walki o jawność i transparentność 2 grudnia br. (czwartek) przyjdzie do Stalowej Woli delegacja Sieć Obywatelska - Watchdog Polska tj. ekspertka prawna PAULA KŁUCIŃSKA. Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Międzyuczelnianej o godź 17:30 przy ul. Popiełuszki i będzie miało formułę otwartą. Jednak, jak namawiają organizatorzy- najlepiej zapisać się wcześniej, ponieważ w związku z pandemią Covid 19 została mocno ograniczona liczba uczestników mogących wziąć udział w wydarzeniu. W trakcie spotkania stowarzyszenie pokaże również jakie działania prowadzili jej członkowie przez ostatnie 4 lata. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w spotkaniu i dyskusji o jawności w życiu publicznym, czym zajmuje się Sieć Obywatelska. Na to spotkanie wyraził zgodę prezydent miasta.

- Jawność jest warunkiem naszej możliwości współdecydowania, ale nie tylko. Pogłębienie świadomości obywatelskiej wśród naszych mieszkańców jest priorytetem i fundamentem naszych inicjatyw. Prawo do informacji zapewnia nam punkt wyjścia do dalszych działań- ochrony siebie, ochrony państwa, ochrony praw nas wszystkich, zapraszam więc na spotkanie gdzie wspólnie o tym podyskutujemy– komentuje Łukasz Banasik, prezes stowarzyszenia Nasze Miasto.

Stowarzyszenie Nasze Miasto powstało w grudniu 2017 roku. Poprzez swoje działania nagłaśnia i przypomina mieszkankom i mieszkańcom, że takie prawo do informacji mają i że mogą mieć pytania i negować decyzje podejmowane przez władzę. Ale rola lokalnego Watchdoga jest także typowo kontrolna. Stowarzyszenie podjęło kilka tematów pokazujących patologiczne związki między polityką krajową i lokalną. Chodzi o wytwórnię maseczek (Program Polskie Szwalnie) i przekazanie danych ze spisów wyborców wbrew obowiązującemu prawu. To bardzo ważne udokumentowanie tego, co się dzieje. Stowarzyszenie w zakresie dostępu do informacji publicznej inicjowało również pytania w zakresie ingerencji w tereny zielone gminy i powiatu jak: wycinka drzew, nasadzenia, pomniki przyrody.

Warto również zaznaczyć, że spotkanie delegatury WATCHDOG zbiega się również w czasie szczególnie ważnym- rozprawy ws. wniosku PPSN dotyczącego UDIP do Trybunału Konstytucyjnego. Rozprawa odbędzie 15 grudnia i w związku z nią przyszłość jawności w obszarze publicznym może zostać znacznie ograniczona.

Spotkanie dla mieszkańców organizowane jest w ramach realizowanego przez stowarzyszenie projektu pn. „Działania strażnicze” dofinansowanego ze środków Funduszu Obywatelskiego im. Henryka Wujca.

Patronat nad spotkaniem objął portal StaloweMiasto.pl.

Zapisać na spotkanie można się pod numerem telefonu 661-973-506 bądź mailowo: stw.naszemiasto@gmail.com

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Mażycielka

Gorbaczow dzwoni do Reagana:
-Współczujemy wam katastrofy Challengera...
-Zaraz! Challenger jeszcze nie wystartował
-A to oddzwonię później...

~Mannequin

Wykoleil sie pociag wiozacy polskich poslow. Na miejsce pedza ekipy ratownicze, karetki i smiglowce. Gdy przybyli okazalo sie, ze nie ma zadnych cial. Szef ratownikow pyta okolicznych mieszkancow :
- Gdzie sie podziali wszyscy z tego pociagu ?
- Pochowalim...
- Wszyscy zgineli, co do jednego ?
- No niektorzy mowili, ze jeszcze zyja. Panie, ale kto by tam politykom wierzyl...?

~Juno

Facet podjeżdża samochodem pod sejm i chce zaparkować. Podchodzi BOR-owik i mówi:
- Panie! Tu nie może pan parkować. Tu jest sejm tu sami posłowie, senatorowie i ministrowie.
- Nie szkodzi. Mam alarm i ubezpieczenie.

~Syrena

Rząd Ukrainy zastanawia się co zrobić z ziemią wokół Czernobyla.
- Nie możemy tam nic uprawiać, ani ziemniaków, ani kukurydzy...
- Możemy zasiać tytoń, a na paczkach papierosów umieścimy napis: "Ministerstwo Zdrowia ostrzega po raz ostatni"

~ekolog

To prawda , że mieszkańcy maja prawo do informacji ale ci co próbują produkować idio..tyczne FAKE newsy nie mają prawa mieszkańców okłamywać. Ci co próbują manipulować dla własnych zysków wszyscy pod odpowiedzialność powinni być doprowadzeni.

~obstawiam

ciekawe gdzie są tewszystkie patriotyczne organizacje ze Stalowej Woli co tak ciągnęły dotacje od gminy w poprzednich latach i się przyklejały do prezydenta i lokalnej wiładzy

~galazka

Kto jest sponsorem tej organizacji?? Soros jakby się ktoś pytał

art2deco

:=0 Lokalnie dociekliwi inaczej (w zależności o kogo chodzi).

~Postęp

I wszystko jasne o proweniencji organizacji Nasze Miasto.

~andrzej

do ********** , rozumiem o co ci chodzi z tym nickiem. ale ok. takich spraw jak przedstawiłeś jest na pęczki, pis próbował wprowadzić reformę sądownictwa ,ale niestety z niepowodzeniem , zorientował się jakie lobby jest wśród sędziów, jaka to klika jest i tak naprawdę żadna reforma nie przyniesie skutku w Polsce, minie sporo czasu i zobaczycie ,że będzie on tylko stracony. bo sądy są upolitycznione. a dokładnie rzecz ujmując sądy są lewackie i celowo wydają takie wyroki kontrowersyjne ,żeby prowokować tych którzy chcą sprawiedliwych wyroków ,żeby nie głosowali na partię która obecnie rządzi.

~Gildberg

Kto jest żydem w rządzie,... Żydzi grabia Polskę

~taka prawda

Cała prawda o tym stowarzyszeniu nie ich miasto. Po pierwsze w tym stowarzyszeniu nie ma jednego mieszkańca naszego miasta który by się w STALOWEJ WOLI urodził. Po drugie nic dla miasta nigdy nie zrobili a tylko zamęt nie potrzebny bez przerwy sieją. Ale skończy się to tym , że za 2 lata do rady miasta dostaną się tylko ludzie z PIS. Będzie tak jak było w poprzedniej kadencji , że nikogo z pseudo opozycji w radzie miasta nie było. O przepraszam przez 6 lat ci pseudo radni kupili jedno serduszko na nakrętki plastykowe za niecałe 400 złotych. Jak chcą ci pseudo ludzie zaistnieć w naszym mieście niech się wezmą za uczciwą robotę. Obecnie mogą liście grabić bo jeszcze nie wszystkie są wygrabione. Taki emeryt dziadek e2rds, chętnie by ich przy tym grabieniu przypilnował aby uczciwie robili swoją robotę. Bo tylko do tego się nadają i idi...tycznego gęgania.

~Hits

Jak tak tam pisie rączki, czyste? Jak nie ma nic do ukrycia, to co się rzuca? umiech

~wkurzony

skoro mam prawo do informacji to sie pytam - dlaczego obecnie przed godz. 7 latarnie juz nie swiecą? ciemno przecież jeszcze jest i ludzi pełno na ulicach. o tragedię nie trudno. wyłącznik zmierzchowy juz dawno wynaleziono

~SABA

No proszę byle czym sie zająć
by mieć zajęcie akasa leci ,,

~Zenon

No to proszę o informację kiedy PiS odejdzie?

~***** ***

I to jest najciekawsze: "Anna Karbowniczak w ostatnim czasie miała dostawać groźby w związku z tematem, którym się zajmowała. Chodzi o sprawę śmierci 2-letniego Marcela, który – jak się okazało – był ofiarą wielomiesięcznej przemocy domowej. Chłopiec zmarł w marcu, został uduszony przez własną matkę."

~***** ***

"Maciej N., kierowca opla, który 3 września 2020 r. w Brzekińcu śmiertelnie potrącił Annę Karbowniczak, w chwili zatrzymania przez policję znajdował się pod wpływem amfetaminy. Czy tak mogło być dzień wcześniej, gdy prowadząc samochód uderzył w dziennikarkę? Do badań policja pobrała jedynie próbkę krwi, w której tego rodzaju środki odurzające są wykrywalne o wiele krócej - w przypadku moczu jest to możliwe nawet przez kilka dni. Dlaczego nie dołożono starań, by ustalić, w jakim stanie Maciej N. wsiadł „za kółko”?"

Dla niewtajemniczonych - KK przewiduje karę za posiadanie narkotyków, nie za bycie pod wpływem.

~***** ***

"Część dowodów w sprawie śmierci dziennikarki Anny Karbowniczak została bezpowrotnie stracona. Niektórych policja w ogóle nie zbadała. Kto jest odpowiedzialny za zaniedbania w śledztwie? Czy gdyby policjanci właściwie wykonali czynności na miejscu zdarzenia, pozwoliłoby to na postawienie zarzutu spowodowania wypadku kierowcy busa?"

~***** ***

"Ania Karbowniczak zginęła 3 września ubiegłego roku. Została śmiertelnie potrącona przez samochód. Kierowca razem z dwójką pasażerów uciekli z miejsca zdarzenia, a następnie z innymi osobami zacierali ślady wypadku, naprawiając uszkodzony pojazd.

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko kierowcy i jego pasażerów, zarzucając im nieudzielenie pomocy dziennikarce. Pełnomocnik rodziny Ani Karbowniczak, mecenas Michał Krok złożył zażalenie na decyzję prokuratury o umorzeniu wątku spowodowania wypadku.

Na naszą prośbę biegły sądowy Jerzy Hyżorek sporządził własną opinię, która podważyła wersję biegłego Adama Pachołka. Z wyliczeń Hyżorka wynika, że to kierowca jest winny spowodowania wypadku, a dziennikarka, jadąc z drogi podporządkowanej i skręcając w lewo, zdążyła wjechać na swój pas ruchu przed nadjeżdżającym pojazdem. Wówczas kierowca busa z niewiadomych przyczyn skręcił w lewo i uderzył w dziennikarkę z prędkością co najmniej 96 km/h. To wyklucza się z ustaleniami biegłego Pachołka, który przyjął - na postawie zeznań kierowcy i pasażerów - że samochód jechał z prędkością 50 km/h."

~***** ***

"Sąd Rejonowy w Wągrowcu wydał wyrok ws. wypadku, w którym zginęła dziennikarka Anna Karbowniczak. Kierowca jadący bez prawa jazdy oraz pasażerka auta, które śmiertelnie potrąciło kobietę i którzy uciekli z miejsca zdarzenia, zostali skazani na więzienie w zawieszeniu za nieudzielenie pomocy."

W jakim my państwie żyjemy??? Państwo z kartonu. Za zabójstwo rok więzienia w zawieszeniu.

~Skin heads

To jest V kolumna Moskwy zdrajcy narodu taki lewacki spend pewnie będą ludzi z TBG zwozić autokarami

~Wichura

Jestem ciekawy kto tak naprawdę stoi za tym g....m!

~Mostek

Trzeba doświetlać kagankiem ten pisowski krużganek smiech2

~zzz

warch dog to jest lewacki twór niby demokracja ale najlepsza ta czerwona a teraz tęczowa

~UBEK

Jedyni możliwi do obalenia KUDŁATEGO i spółki .

~andrzej

ja pierdziele, Paula Kłucińska ,toż to w nazwisku ma napisane co będzie robić na tym spotkaniu umiech masakra długo żeście szukali takiego eksperta? umiech

~mat

Czy będzie tort urodzinowy? ????

~Zqar

Na tym polega dekoracja. A przeciwnicy demokracji chcą aby informacje te które nie są po ich stronie zatajać. Brawo i jeszcze raz brawo za tą wyświechtana przez pisiorów nazwa inicjatywę obywatelską.

~Stalowy

a ja się chetnie wybiore posłuchać kogoś mądrego