Przemysłowe sposoby czyszczenia powierzchni

Materiał zewnętrzny Image

Korozja czy zabrudzenia to naturalna konsekwencja czasu. Prędzej czy później dotyka wszystkich przedmiotów, urządzeń, narzędzi, pojazdów czy budynków, zarówno tych wykorzystywanych w procesach produkcyjnych, jak i po prostu wystawionych na działanie powietrza atmosferycznego. Jak je usunąć? Metod jest sporo, od chemicznych po mechaniczne. W dzisiejszym artykule przybliżymy technologie czyszczenia, z której możliwości korzystać mogą zarówno firmy, jak i osoby prywatne.

Piaskowanie

To chyba najbardziej znana metoda czyszczenia strumieniowo – ściernego. W jej przypadku „strumieniem”, czyli nośnikiem materiału ściernego, jest wyrzucane pod wysokim ciśnieniem powietrze albo ciecz, zwykle woda. Czyściwem zaś, zgodnie z nazwą procesu, jest drobniutki piasek. Z tej metody korzystają czasem osoby prywatne, po zaopatrzeniu się w odpowiednie lance do myjek ciśnieniowych lub do kompresorów, jednak skuteczność procesu w warunkach domowych pozostawia sporo do życzenia, ze względu na trudność w uzyskaniu odpowiedniego ciśnienia nośnika czy też brak umiejętności. W przypadku usług świadczonych przez profesjonalne podmioty zajmujące się piaskowaniem, np. na stronie https://sandshot.pl/, skuteczność piaskowania jest oczywiście dużo większa, a i czas poświęcony na nie dużo krótszy. Piaskowanie może być wykorzystywane do usuwania bardzo wielu rodzajów zabrudzeń czy efektów korozji (jak rdza, zgorzelina czy śniedź), chociaż nie do wszystkich, ze względu na dość agresywny impakt ziarenek piasku. Część powierzchni może być zbyt delikatna czy krucha, by można było oczyścić je za pomocą piaskowania. Wtedy warto zainteresować się rozwiązaniem, jakim jest:

Sodowanie

Sodowanie to również proces czyszczenia strumieniowo – ściernego, jednak ścierniwem jest to dobrze znana soda oczyszczona. Jest dużo bardziej przyjazna dla czyszczonych elementów niż piasek, co oznacza, że sodowanie (więcej o tej usłudze tutaj: https://sandshot.pl/piaskowanie/sodowanie/) jest polecaną metodą do usuwania zabrudzeń bez wpływu na na strukturę samego czyszczonego materiału. Innymi słowy dzięki sodowaniu bardzo sprawnie można powierzchnię oczyścić, ale jej nie uszkodzić. Tej metody używa się np. do usuwania zabrudzeń z elewacji, ale także z domów drewnianych, w tym zabytkowych. Można nią usunąć niechciane graffiti, oczyścić drewniane meble po dziadkach, wyczyścić maszyny używane w procesach produkcyjnych czy wyczyścić i zmatowić powierzchnię pod malowanie. Sodowanie jest procesem na tyle nieinwazyjnym, że można je stosować do tworzyw sztucznych, drewna, aluminium i innych metali. Dość mocno różni się od niego inny z procesów czyszczenia , czyli:

Śrutowanie

O ile sodowanie wykorzystuje ziarno o bardzo małej granulacji, to w przypadku śrutowania mamy do czynienia z granulacją od 0,3 do 3 mm. Taka wielkość śrucin sprawia, że sam proces wykorzystywany jest głównie do pracy z materiałami z żelaza i stali, które są stosunkowo odporne na odkształcenia albo gdy celem jest właśnie uzyskanie powierzchni o wyraźnej chropowatości, ze względów wizualnych lub dla lepszego krycia przy jej zabezpieczaniu lub malowaniu. W śrutowaniu używa się głównie dwóch rodzajów śrutu – kulistego, bardziej „delikatnego”, oraz łamanego, który z uwagi na ostre krawędzie ma bardziej agresywne działanie. Śrutowanie (dostępne w ofercie https://sandshot.pl/piaskowanie/srutowanie/) ma tę zaletę, że materiał ścierny może być używany wielokrotnie – nawet kilkaset razy. Z tego też powodu używany jest w obiegu zamkniętym (w komorach lub kabinach) albo w zamkniętych pomieszczeniach.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Enigma

Facet podjeżdża samochodem pod sejm i chce zaparkować. Podchodzi BOR-owik i mówi:
- Panie! Tu nie może pan parkować. Tu jest sejm tu sami posłowie, senatorowie i ministrowie.
- Nie szkodzi. Mam alarm i ubezpieczenie.