Honorowi krwiodawcy. To oni ratują ludzkie życie

Image

To jest dar, którego nie da się zastąpić innym darem, najlepszy, najcenniejszy, najbardziej wartościowy, dar pochodzący z samego serca. Ci ludzie bezinteresownie oddają innym cząstkę siebie Są wśród nich tacy, którzy przez całe życie oddają krew. Raz w roku krwiodawcy słyszą szczególnie uroczyste „dziękuję”.

Działalność Oddziału Rejonowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Stalowej Woli obejmuje 2 powiaty: stalowowolski i niżański. Skupia się ona przede wszystkim na: promocji honorowego krwiodawstwa, szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w szkołach, prowadzeniu szkolnych kół PCK, organizacji różnych akcji oświatowo – zdrowotnych, konkursów dla szkół, a także udzielaniu pomocy w formie odzieży, obuwia, sprzętu dla rodzin i osób najbardziej potrzebujących. Oddział Rejonowy bierze także udział w akcjach ogólnopolskich prowadzonych przez Zarząd Główny Polskiego Czerwonego Krzyża.

I tak dla porównania, w 2018 r. nasi krwiodawcy oddali- 2540 litrów, w 2019 – 2505 litrów, w 2020 – 2177 litrów. W 2021 (dane na dzień 23 listopada) – 2278 litrów. Ogółem odnotowano 2203 dawców, w tym 354 dawców pierwszorazowych.

W 2021 roku pożegnaliśmy długoletniego prezesa klubu Honorowych Dawców Krwi PCK w Stalowej Woli Antoniego Kłosowskiego, który swoją funkcję pełnił przez ponad 40 lat. Obecnie zastąpił go lekarz Piotr Pacański.

- Krwiodawstwo jest coraz bardziej potrzebne, dlatego, że nawet do walki z koronawirusem konieczne są aparaty typu sztucznego płuco- serca, wypełnione częściowo krwią. Tak samo jest przy ratowania osób, które miały nieszczęście uczestniczyć w wypadkach komunikacyjnych. Ogólnie można powiedzieć, że krew jest potrzebna we wszystkich specjalnościach medycznych, jest potrzebna i w położnictwie dla ratowania kobiet, które w trakcie porodu dostały krwotoków, jest potrzebna do wytwarzania surowic, jest potrzebna do zabiegów ginekologicznych, jest potrzebna i w stacjach dializ. Krew jest rzeczą uniwersalną i twierdzę czy obserwuję, że krew jest coraz bardziej potrzebna, dlatego to honorowe krwiodawstwo ma bardzo duże znaczenie dla społeczeństwa- mówił podczas uroczystości Piotr Pacański.

Nagrody dla honorowych krwiodawców, którzy oddali najwięcej krwi (60, 50, 40 litrów) ufundowało między innymi miasto i starostwo. Oprócz rowerów były odznaczenia, medale, inne nagrody rzeczowe.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Janusz

HDK 37litrów z roku na rok coraz gorzej po drugie przywileje man zabrał BOLEK Wałęsa

~Tomasz

Wy oddajecie krew w szczytnym celu a tu co Polska sprzedaje na Białorusi a u nas Polacy umierają.

~Hahahah

Ale cieszą jak szczerbate do sucharów, nagrody za czyje pieniądze przecież z wlasnej kieszeni nie dali a co krwiodawców to ok sa dobre bo oddaja krew ale w życiu codziennym to już nie tak kolorowo pałają swoją dobrocią.

~verso

SZACUN

~Oleś

Dzięki za dobre słowa. Więcej powinniśmy dawać na zdrowie kosztem aŕmat, zbrojenia. Pozdrawiam.

~Wyróżniony

Impreza odbyła się tylko dla krwiodawców którzy mieli medale do odebrania. Nie dla wszystkich honorowych klubu. Bardzo skromnie przy kawie i kawałku ciasta.

~Rebeliant

Panie ~ Oleś . Właśnie wróciłem z pracy i przeczytałem komentarze pod artykułem o krwiodawcach . I chciałbym coś Panu powiedzieć .
Mimo Pańskiego , krytykującego krwiodawców wpisu , życzę Panu i Pańskiej rodzinie dużo zdrowia , i obyście nigdy nie znaleźli się w sytuacji kiedy ta krew mogła by uratować zdrowie albo i życie kogoś z Was . I proszę pamiętać o jednym . Można leczyć wieloma lekarstwami , jak nie pomoże jedno to ewentualnie można spróbować drugim . Zawsze lekarz może spróbować innej terapii . Ale jest jeden , bezcenny lek , którego nikt na świecie niczym do tej pory nie zastąpił . To właśnie jest krew ! Dlatego chylę czoła przed wszystkimi Krwiodawcami za ich bezcenny dar .

~Login

Do ~Oleś
Mam do ciebie jedno , jedyne pytanie . Ile w swoim życiu oddałeś krwi żeby uzurpować sobie prawo wypominać krwiodawcom ich bardzo obecnie ograniczone " przywileje " ? Nie myśmy o te " przywileje " prosili , tylko ustawodawca dziesiątki lat temu to zapisał w ustawie o krwiolecznictwie ! No pochwal się ! I nie licz tej twojej krwi którą ktoś ci upuścił w rozróbach i mordobiciu ! A poza tym nie oczekuje od ciebie żadnej merytorycznej odpowiedzi , bo cię na nią nie stać , i na ewentualne kolejne twoje wpisy nie zamierzam reagować !

~Oleś

Ja czekolade 90% sobie kupuję. Nie dają mi.

~Madzia

Ja Krew oddaje od 1976 roku i brakuje mi 7 litrów aby przekroczyć magiczną liczbę 100 litrów

e2rds

~Kier, a ja podejrzewam, że ty pseudointeligent chciałeś błysnąć jeszcze kończąc swoją pracę, a intuicja mnie nie myli, a wskazuje to przywołanie "ośmiorniczek" to jest jak odcisk twojej brudnej łapy na klawiaturze.

e2rds

~Kier, przygłupie, a teraz dlaczego nie dają, nie wiesz, to ci powiem, bo by im do koryta dla "dojnej zmiany" brakło, chciałeś błysnąć, to przygłupem zostałeś, a tym "Honorowym Krwiodawcom" to należy się wielkie uznanie i mówienie z szacunkiem, bo nie jednemu uratowali życie, krew jest darem niezastąpionym i bezcennym.

~boby

OK brawo dzięki !!!

~mama

dziękuje w imieniu własnym i Polaków

~Max

Ratują życie, to fakt !! Tylko co z krwią dawców zasz.czepionych, która jest po prostu zatruta i nie wiadomo co się w niej znajduje? To jest pułapka dla biorców takiej krwi, podobnie jak stosunki seksualne zasz.czepionych z niezasz.czepionymi !!

~wiechu

~Kier Należysz do tej ogłupiałej przez media rządowe osób,dla których dzień bez wywołania D.Tuska,to dzień stracony. Może policzysz ile już podatników kosztowały choćby idiotyczne miesięcznice,czy komisja smoleńska.Innego marnotrawstwa publicznej kasy nie wyliczę, bo by brakło strony. Przez wiele lat byłem krwiodawcą i głównym celem było przekonanie,że robię coś pożytecznego. Dla tych co wyliczają "przywileje" honorowym krwiodawcom,jedna rada - sami możecie się poświęcać,zarazem korzystając z owych dobrodziejstw. Cześć i chwała HDK.

~Odi

A to nie jest tak ze te przywileje uzyskuje się dopiero po oddaniu określonej ilości krwi? A czekoladę i wolne dni dostaje się nie gratis, a na regenerację? po utracie krwi człowiek się gorzej czuje. Ja nie oddaje krwi choć myślę o tym żeby zacząć, ale jakoś nie mogę zebrać się na odwagę. Dlatego gratuluję i podziwiam każda osobę która oddała krew choć raz.

~jasio

zauwazylem ze zaden polityki lup władca nie oddaji krwi i niczego

~Poducha

Do komentarza tego pana ktory mial taki problem zeby sie zarejstrowac bez kolejki uklon dla pana i wszystkich
Honorowych dzieki
Wielkie dla
Was walczcie o to co
Wam sie nalezy

~Oleś

Login, jednak jak widzisz masz przeświadczenie, że ci się jakieś przywileje należą. Zastanów się, proszę.

~Login

Do ~ Oleś
Bez kolejki do lekarza ? Co ty pie.....isz ? Spróbuj pod gabinetem wspomnieć komukolwiek że chcesz skorzystać z tego przywileju ! Żywcem by cię zjedli . A ile jeszcze bluzgów się człowiek nasłucha ! Ale jak komuś jest potrzebna krew , albo członkowi rodziny to potrafią słać rozpaczliwe apele o oddanie krwi . A przywilej pierwszeństwa do lekarza ? Byłem w pierwszej połowie marca zarejestrować się na badania serca . Na pani która prowadzi tą rejestrację moja legitymacja Zasłużonego Dawcy Krwi nie zrobiła żadnego wrażenia . Wyznaczyła mi termin na 1 października ! Kiedy zwróciłem jej uwagę że mam prawo skorzystać z wcześniejszego terminu , rzuciła mi listę osób do badania ze słowami " żebym wykreślił inną osobę i wpisał się na jej miejscu " ! I taki to " przywilej " miałem że byłem zmuszony wykonać tę badania prywatnie za kilkaset złotych . I jak się okazało że tego terminu wyznaczonego w publicznej placówce zdrowia być może już bym nie doczekał bo potrzebna była pilna interwencja kardiologiczna ! I tak właśnie wyglądają " przywileje krwiodawców !

~Viola

Oleś, krwiodawcy mają rabat 50% i piza kolejką.

~Oleś

Czy panie we Flamingo dają honorowo?

~Baśka

~Kier jesteś cymbałem. Nic za Tuska nie zabrali. To co jest teraz było za Tuska i długo przed nim

~Krwiodawca

Mam oddane 22 litry zapłacona składkę PCK i mnie nie zaprosili. Widocznie zarząd PCK bawi się za moje pieniądze wstyd

~B-ka

Gratuluję za każdą kroplę krwi i wielkie ❤️

~Oleś

Do Marzeny, nie mogę oddawać bo mam hiva i cukrzycę.

~Oleś

Jestem tylko przeciwny nazywaniu czegoś co robimy za wynagrodzeniem czyli za opłatą, czymś honorowym. To hipokryzja, nie?

~Marzena

Do ~Oleś
Zawsze możesz zostać jednym z nich, nic nie stoi na przeszkodzie abyś mógł podzielić się tym co jest bezcenne.

~Kier

Kiedyś dawali jeszcze szynkę konserwową i kawę, ale za Tuska zabrali bo niby kryzys był i pieniędzy nie było, ale na ośmiorniczki dla ministrów i drogie zagraniczne wczasy to kasa była. Mam nadzieję że ta banda już nigdy do koryta się nie dostanie.