Konfederacja o kryzysie w stalowowolskich firmach

Image

We wtorek przed siedzibą firmy Enesta w Stalowej Woli odbyła się konferencja prasowa dotycząca podwyżek cen energii i gazu. Wzięli w niej udział poseł na Sejm RP Grzegorz Braun oraz radny sejmiku województwa podkarpackiego Andrzej Szlęzak.

Jako pierwszy głos zabrał lider partii Konfederacja Wolność i Niepodległość Grzegorz Braun.

- Ceny energii, paliw, ogrzewania, to kwestia kluczowa dla funkcjonowania gospodarki i egzystencji polskich rodzin. Stalowa Wola jest zdaje się jednym z pierwszych tak drastycznych przypadków zgubnych konsekwencji partyjnej polityki w dziedzinie energetyki od góry do dołu. Na górze, na poziomie rządu, parlamentu, mamy implementację obłędnej ideologii nazywanej całkiem miło dla zmylenia przeciwnika „zielonym ładem”. Ale ta ideologizacja gospodarki, energetyki, skutkuje przyjmowaniem rozwiązań, które automatycznie muszą windować ceny paliw, energii, a zatem ogrzewania, prądu w każdym polskim gospodarstwie domowym. Jeśli rząd niebacznie, z mojego punktu widzenia, zdradziecko przyjmuje dyktat europejski, godzi się na perspektywę tak zwanego wygaszania kopalnictwa, jeśli godzi się na to, żeby już gdzieś w niedalekiej perspektywie majaczyła praktyczna delegalizacja aut z silnikami spalinowymi, no to to właśnie jest ideologia. To jest obłęd, to jest dzisiaj w zielonym opakowaniu, ale tak naprawdę jest to czerwony, rewolucyjny ład, który kłaść się musi straszliwym ciężarem na budżecie państwa i budżetach domowych. Tu, w Stalowej Woli, firma, pod siedzibą której się znajdujemy, to jest w pigułce to właśnie partyjne zarządzanie. Jak słyszę, szef tej firmy, partyjny nominat, koszta tej ideologicznej operacji stara się przerzucić na mieszkańców Stalowej Woli, na biznesy, interesy i na wszystkich obywateli, którzy tutaj mieszkają w tej okolicy- mówi poseł Grzegorz Braun.

Radny sejmiku województwa podkarpackiego, były prezydent miasta Andrzej Szlęzak podkreślił, że dotarły do niego obawy przedsiębiorców ze Stalowej Woli co do decyzji o podwyżkach Enesty. Czy dojdzie do zbiorowego bankructwa?

- Prawdopodobnie przez złe zarządzanie, brak przewidywania rozwoju sytuacji gospodarczej, Enesta znalazła się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Mają to ratować takie dziwne działania w stosunku do firm, które kupują od Enesty gaz czy energię elektryczną. Z tego co wiem, to są ważne umowy, które podpisała Enesta, z klauzulą, że nie wolno zmieniać ich warunków i te umowy są zrywane przez Enestę, a firmy stawiane są pod ścianą, albo płacą wielomilionowe kwoty, albo zostaną im odcięte dostawy gazu i energii elektrycznej. Firmy mogą pójść do sądu, jeżeli nawet wygrają, to wrócą już do miejsca gdzie firm nie będzie. To jest rzecz skandaliczna, grożąca likwidacją niektórych firm, grożąca utratą kilkuset miejsc pracy- mówił radny Andrzej Szlęzak.

Były prezydent zastanawiał się również, dlaczego wobec tego co się dzieje, przedsiębiorcy milczą. Przypomniał sytuację z 5 lutego 2009 roku, kiedy to przemysł stalowowolski został dotknięty podwyżkami cen energii, a wtedy te podwyżki były dużo niższe od tych obecnych. W tamtym czasie nikt nie siedział cicho. Związki zawodowe postawiły się, a kilka tysięcy ludzi pojechało ze Stalowej Woli do Rzeszowa żeby protestować. Przed rzeszowskim Zakładem Energetycznym odbyła się wówczas burzliwa demonstracja, był też przemarsz przez Rzeszów. Dzisiaj, jak przyznaje zdumiony Szlęzak, nic się nie dzieje.

- Łamanie umów jest niezgodne z prawem, niezgodne z interesem gospodarczym Stalowej Woli, bo windowanie takich cen za energię elektryczną, stawianie firm pod ścianą, grozi zamknięciem firm i zwolnieniami pracowników- mówił Andrzej Szlęzak.

I jak zaznaczył, podwyżki z jakimi od stycznia będą musiały zmierzyć się stalowowolskie firmy sięgną od 20- kilku do nawet 30 mln zł.

Poseł Grzegorz Braun wręcz zastanawiał się czy firma Enesta zawierała w złej wierze umowy z przedsiębiorcami, czy na podstawie błędnych rachunków. W jego przekonaniu w jednym i w drugim przypadku osoba odpowiedzialna za to, powinna podać się do natychmiastowej dymisji. Poseł zapowiedział, że po powrocie do Warszawy złoży wniosek w Najwyższej Izbie Kontroli, by przyjrzała się sytuacji jaka ma miejsce w Stalowej Woli.

Mimo, że konferencja odbywała się przed siedzibą firmy, nikt z przedstawicieli zakładu nie wyszedł do dziennikarzy i polityków. Nie powstało też żadne oświadczenie w tej sprawie. Opinie powyższe zostały wypowiedziane przez osoby wyżej cytowane i stanowią ich poglądy na tę sprawę.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~PPP

e2rds Fajnie bo ja też na emeryturze ZER nie na ZUS , szkoda rozbijać gówna na atomy

e2rds

~PPP, no widzisz, jesteś niedoinformowany, ja już jestem na emeryturze i to wysokiej i nie muszę pracować. Natomiast myślę, że ciebie jeszcze wiele pracy czeka, a i nie wiadomo co będzie z emeryturą w przyszłości, jak twoje pieniądze nam emerytom rozdadzą za głosy. Ja ten wpis pisałem w imieniu pracujących, lub chcących pracować, a nie swoim, ale ty nie skumałeś.

~PPP

e2rds Kolego umiesz pisać a zapracować nie umiesz , dziwne że cię nie stać ??? pracy nie ma ?

e2rds

~11 lat temu, no fajnie to ujęte, a teraz wróćmy do obecnych czasów i co obiecuje Lucjusz:
1. Odnowiłem wam błonia, możecie spacerować, bawić się, wypoczywać.
2. Wybudowałem "Park Zimnej Wody" możecie bawić się, spacerować, jeździć.
3. Wybudowałem wam Park linowy, basenik do taplania się dzieci, możecie wypoczywać bawić się.
4. Odnowiłem wam skarpę, możecie wypoczywać, spacerować
5. Odnowię wam plac przed MDK, uruchomię lodowisko, możecie spacerować, bawić się z pociechami
Ale gdzie my mamy na to zapracować, bo tu nie ma gdzie, nie ma miejsc pracy, trzeba mieć pieniądze by wypoczywać, bawić się.
A to możecie robić poza Stalową Wolą, przecież nikt wam tego nie broni.

~11 lat temu

Kolejne obiecywanie Andrzejka
Piątek, 3 grudnia 2010 r. godz. 17:28 /Marta Wnuk/
Plac przed Hutnikiem ma się zmienić nie do poznania

- Chcemy, żeby plac pełnił funkcje edukacyjne i jednocześnie eksponował bryłę hotelu Hutnik - zdradził zamysł opracowanej koncepcji prezydent.
- "Chcemy, żeby plac pełnił funkcje edukacyjne i jednocześnie eksponował bryłę hotelu Hutnik" - zdradził zamysł opracowanej koncepcji prezydent.
Fot. Jacek Rodecki
Hotel Hutnik, najstarszy w mieście. Modelowy przykład architektury stylu Art déco. Dzięki projektowi rewitalizacji budynek wraz z przylegającym do niego placem ma się zmienić nie do poznania, o czym mówił ubiegający się o reelekcję kandydat na prezydenta Stalowej Woli, Andrzej Szlezak.

- "Chcemy, żeby plac pełnił funkcje edukacyjne i jednocześnie eksponował bryłę hotelu Hutnik" - zdradził zamysł opracowanej koncepcji prezydent. Przed hotelem miałyby się więc znajdować ławeczki do siedzenia, tabliczki informacyjno-promujące. Ale nie tylko plac przed hotelem zmieni swoje przeznaczenie, bo i sam Hutnik doczeka się przebudowy dotychczasowej sali palmianej na o wiele większą salę konferencyjną.

W planach jest także rozbudowa Hutnika, ale wespół z takim inwestorem, który będzie w stanie dołożyć się do przedsięwzięcia w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Od strony garaży miałoby być dobudowane kolejne skrzydło. Tam też będzie mała sala konferencyjna, dodatkowe pokoje hotelowe i zaplecze do obsługi ruchu turystycznego. - "Ta inwestycja sprawi, że na pewno Stalowa Wola będzie ładniejsza" - podsumował Andrzej Szlęzak.

~11 lat temu

Banialuki Ślęzaka 11 tat temu pomysły w dobie zielonej wyspy Tuska proszę czytać

Poniedziałek, 29 listopada 2010 r. godz. 11:11 /Marta Wnuk/
W ramach rewitalizacji powstanie nowoczesny PARK24

Szlęzak przyznaje, że pomysł na stworzenie centrum edukacji dla dzieci, zrodził się już wcześniej ale ze względu na kryzys inwestycję trzeba było odsunąć na dalszy plan.
Szlęzak przyznaje, że pomysł na stworzenie centrum edukacji dla dzieci, zrodził się już wcześniej ale ze względu na kryzys inwestycję trzeba było odsunąć na dalszy plan.
Fot. Jacek Rodecki
Centrum Nauki Kopernik w Stalowej Woli? Nie, ale coś na miarę tego warszawskiego, tylko, że dla dzieci. PARK24 to projekt, który z dumą zaprezentował kandydat na prezydenta, Andrzej Szlęzak, podczas swojej konwencji wyborczej.

- Będziemy chcieli stworzyć coś na miarę multicentrum, gdzie dzieci będą mogły uczyć się aktywnej historii. Będziemy tam mieli model układu słonecznego, zabawy z przyciąganiem magnetycznym, telegraf, będzie możliwość wypożyczenia lunet i tablic interaktywnych" - wyjaśniał prezentując projekt Andrzej Szlęzak. Docelowo multicentrum miałoby powstać w budynku, w którym obecnie mieści się kino Ballada.

Szlęzak przyznaje, że pomysł na stworzenie centrum edukacji dla dzieci, zrodził się już wcześniej ale ze względu na kryzys inwestycję trzeba było odsunąć na dalszy plan.

Uzupełnieniem multicentrum ma być PARK24, zlokalizowany na placu przed Ballada. - "Chcemy, żeby ten plac żył do późnych godzin wieczornych, ale żeby też nie był uciążliwy dla okolicznych mieszkańców" - stwierdził ubiegający się o reelekcję Andrzej Szlęzak. Park ma być wyposażony w piaskownice, w której dzieci nie będą stawiać babek z piasku, ale bawić się w odkrycia archeologiczne. Na chodnikach będą znajdywać się odciśnięte liście różnych gatunków drzew, po to żeby dzieci mogły uczyć się przyrody. Ponadto zaplanowano tam miejsce na kwiatowy zegar, aby móc obserwować procesy zachodzące w przyrodzie, miejsce do gry w kule, kino pod chmurką oraz modne ostatnimi czasy siłownie dla seniora.

Andrzej Szlęzak zdradził, że projekt jest już wstępnie realizowany. Miasto przeznaczy ten cel około 3 milionów złotych. Reszta środków będzie pochodzić z dotacji unijnej w ramach rewitalizacji.

~Przemo RST

zapomniał Ślęzak rok 2009 co się działo jaka bieda w Stalowej teraz sprowadza jakiegoś idiotę

~Do A.Szlęzak

Chcesz coś osiągnąć w następnych wyborach.
To przestań firmować to towarzystwo.

komes63

Braun .....Polskie nazwisko ...

~Zenek

***** ***

jasio

@taka prawda ty kacyku pisowski rozejrzyj się po sklepach jakie są ceny i tu nie potrzeba TVN-u a sam przekonasz się jaka jest inflacja. Dla przykładu gaz LPG podrożał 50% i odpowiedz na pytanie: skoro jest tak dobrze to dlaczego jest tak hu**wo? To po pierwsze a o drugie nie rozumiesz treści artykułu, bo nie wiesz o co mają pretensje do Enesty. Nie będę z tobą dyskutował bo nie dam się zniżyć do twojego poziomu abyś pokonał mnie swoim doświadczeniem.

e2rds

~taka prawda vel pseudointeligencie, cyt: " Biorąc średnią to inflacja jest 4 procentowa." kto ci tak nas.ał do głowy, bo ja nie, jak bym był ja to byś był mądrzejszy.

~taka prawda

@taka prawda. ja ci nie kradnę nicków. Tylko to co napisałem jest prawdą. Taką prawdą. a więc spadaj.

~STW

Za podwyżki cen energii elektrycznej i gazowej to podziękujcie Ewie Kopacz, to jej zawdzięczamy te całe zamieszanie.

~Daro

Piep....ona totalna opozycja

~Lego

Jak wyjdziemy z tej Uni to wszystko wróci do normy.

~taka prawda

Do taka prawda , dlaczego kradniesz nich inteligentowi? Nie potrafisz wymyśleć swojego jakiegoś idi..tycznego?

~taka prawda

podwyżek pensji w tym mieście dla ludzi nie będzie. Bo kasy nie ma i nie będzie. Nikt nie będzie płacił więcej bo trzeba utrzymać firmę i płacić za prąd i gaz krocie. Jak MATOŁ tego nie rozumie to niech sobie założy firmę i zobaczy jak to jest. Cieszcie się że będziecie mieć pracę. Będziecie pracować za miskę ryżu. Tylko daj daj daj. Daj 500+, daj wyprawkę, daj1000+, 13 i 14 emeryturę a może i 15 bo zapowiadają. Z czego? się pytam? A ludzie co? dostają kasę z programów i leci bydło do obcego sklepu i tam zostawia kasę. Obce sklepy jakie podatki płacą? Podatek dochodowy 0. Miały być dzieci. Nie ma. Kasa się nie zgadza i nie zwraca do budżetu. Jak ma być kasa jak ludzie kupują u obcego. To jest wasz Patriotyzm Gospodarczy. Daj daj daj a ty gdzie zostawiasz kasę? U obcego? IMBECYLE PISZĄ KOMENTARZE. Zaznaczam że ja nie jestem przeciwnikiem programów dla ludzi. Bo ludziom ta kasa się należy. Politycy oszukują kradna obiecują My na nich pracujemy więc wymagamy. Ktoś tu pisał po co Braun tu był. Jest posłem z Podkarpacia a więc wykonywał swoją pracę. Za to jest rozliczany. Dostał prośbę o interwencje więc się zjawił. Ktoś wreszcie obwinia Szlęzaka o to że pojawia się w towarzystwie Brauna. Ile było takich transferów? Nie wspomnę o najgłośniejszym w ostatnim czasie. Morawiecki w PIS, Morawiecki premierem. Morawiecki kandydatem na szefa PIS. MISKA RYŻU. zastanów się jeden z drugim. wybieracie od Okrągłego Stołu tych samych. ludzi agentów i judaszy. ludzi ze zmienionym nazwiskami na polskie. a teraz wylewacie swoje żale na forach? obudz sie jeden z drugim.

~taka prawda

Większość staniała? ŻE CO?

Co Ty za brednie wypisujesz pisowski klakierze, gardzę Wami propagandyści z PiSu.

rodzynek

Enesta podpisywała umowy długoterminowe na dostawy prądu i gazu . Teraz w obliczu podwyżki , bedzie musiała do tych umów dopłacić . Dlatego je zrywa . Bedą zapewne sprawy w sądzie. A to dobrze nie wróży .

~taka prawda

Do jasia, tak inflacja w POLSCE jest 7 procentowa a tylko w TVN 24. Ty nikogo nie ucz czytania ze zrozumieniem bo bo to są HIMALAJE HIPOKRYZJI [jasio uczy kogokolwiek ]. Niektóre rzeczy podrożały parę groszy ale większość staniała. Biorąc średnią to inflacja jest 4 procentowa. Inflacja ponad 7 procentowa to była jak przy korycie siedzieli ci z peło. Czepili się ENESTY bo niby tam siedzą sami działacze PIS.

~Stalowianka

Jeszcze tylko Bąkiewicza brakuje

jasio

@taka prawda najpierw przeczytaj artykuł ze zrozumieniem, wtedy dowiesz się co chcą od Enesty to po pierwsze a po drugie inflacja w Polsce jest 7% a nie 4.

~boby

Proszę wykasujcie tego Brauna to nie jest miły widok !!!

~żenua

p. Szlezak i Pan z takim czymś ..ramie w ramie?! Obciach jak Himalaje

~taka prawda

Najśmieszniejsze jest to , że SZREK i ten polityczyna B. próbują podwyżki cen energii zwalić na ENESTĘ. A prawda jest taka podziękujcie unii europejskiej za wszystkie podwyżki energii włącznie z 4 procentową inflacją w POLSCE. Czy wy naprawdę myślicie , że POLACY to są głąbie?

~taka prawda

Do marysi , z tymi tysiącami to się ośmieszyłaś bo od początku 3 fali nawet 400 osób w POLSCE nie zmarło na COVID a ty emerycie e2rds, nie musisz chamstwem do kobiet się popisywać. Coraz bardziej twój prymitywizm z ciebie wychodzi.

~taka prawda

Ale tłumy przyszły przywitać SZREKA i tego BR. śmiech na sali. A powiem wam więcej ten B. jeździ po całym województwie i szuka poparcia na następne wybory bo jak dobrze tam w sejmie siedzieć i opowiadać bajki dla malutkich dzieci i brać za to 20 tysięcy co miesiąc. Obudźcie się POLACY bo w POLSCE prawdziwych POLAKÓW przecież nie brakuje. Wszelkiej maści oszołomy to są szkodniki dla POLAKÓW i POLSKI.

rodzynek

Czy ktoś z komentujących ma firmę w strefie ? Wieksze firmy już szykują plan ewaukacji i zwiniecia biznesu , kwetia opłacalnośći . Nikt do biznesu dokładać nie lubi . Reszta padnie na pyszczek . A miasto ... , oby nie podzieliło losu Detroit .

~Zenek

Co Panie Braun Rzeszów zmiażdżył więc pachnie Stalowa. My tu Pana nie chcemy