Jak przywrócić dawną motorykę stawów po kontuzji?

Materiał zewnętrzny Image

Skręcenia, zwichnięcia, stłuczenia – to urazy, które mogą przydarzyć się każdemu z nas, niezależnie od stylu życia. Czasem wystarczy dosłownie chwila. Niestety, dochodzenie do sprawności po kontuzji trwa znacznie dłużej. Jednym z wyzwań jest wtedy odzyskanie dawnej motoryki stawów.

Co zrobić, by odzyskać ruchomość w stawach?

Niezależnie od tego, czy do urazu doszło bezpośrednio w stawie (zwichniecie, skręcenia), czy też może było to złamanie kości lub naderwanie bądź naciągniecie mięśni – efektem może być pogorszenie ruchomości stawów.

Na szczęście istnieje kilka metod, które pomogą zregenerować stawy. Zaliczyć do nich można zarówno prawidłowe postępowanie tuż po urazie, jak i działania odbudowujące ich kondycję na etapie zdrowienia. Wśród nich można wymienić chociażby ćwiczenia wzmacniające stawy i mięśnie, zabiegi regeneracyjne czy odbudowujące chrząstkę stawową (można to robić, stosując kwas hialuronowy Easy Go). W ten sposób, działając kompleksowo, po kontuzji mamy szansę wrócić do pełni sił.

Oto kilka wskazówek na temat tego, o czym wart pamiętać, jeśli chcemy odzyskać sprawność stawów po urazie:

1. Niektóre kontuzje są tak „spektakularne”, że gdy do nich dochodzi, nie mamy wyjścia, musimy szybko szukać pomocy medycznej. Zdarza się też jednak, że do lekarza trafiamy późno lub wcale. Warto wtedy wiedzieć, jak postępować w przypadku urazu stawu. Może w tym pomóc zapamiętanie skrótu RICE. Tworzące go litery pochodzą od angielskich słów:

Rest – odpoczynek, czyli odciążenie kończyny (np. poprzez zastosowanie kul). Ice – lód, chłodzenie (warto je stosować tuż w ostrej fazie kontuzji, zwłaszcza przez pierwsze 2 dni).

Compression – ucisk (stosowanie opaski elastycznej, ortezy lub stabilizatora).

Elevation – uniesienie kończyny zmniejszające obrzęk.

2. Jak już wspomnieliśmy, w niektórych przypadkach uraz wydaje nam się na tyle niegroźny, że rezygnujemy z wizyty u lekarza. Samo w sobie nie jest to błędem, jeżeli jednak czujemy, że coś jest nie tak – trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty, który powinien zlecić niezbędne badania. To bardzo ważne, ponieważ źle wyleczona kontuzja może w przyszłości prowadzić do powstawania zwyrodnień w stawach.

3. Zakładając, że jesteśmy pod opieką lekarza i nie widzi on przeciwwskazań, warto jak najszybciej podjąć rehabilitację pod okiem specjalisty.

4. Oprócz ćwiczeń i masaży mogą nam pomóc również zabiegi fizykoterapeutyczne (np. laseroterapia, prądy interferencyjne, lecznicze kąpiele, natryski, sauna, łaźnia parowa itp.).

5. Jeśli przez proces dochodzenia do zdrowia przechodzimy samodzielnie, nie wolno narzucać sobie zbyt dużego tempa.

6. Stosując ćwiczenia i zabiegi mające na celu przywrócenia pełnej motoryki stawów, nie wolno zapominać o treningu wzmacniającym mięśnie. Nie można też skupiać się tylko na rehabilitowaniu kontuzjowanej części ciała – im dłużej byliśmy unieruchomieni, tym bardziej należy podchodzić do zadania kompleksowo.

7. W niektórych przypadkach dużym wsparciem mogą być wspomniane już iniekcje kwasem hialuronowym. Jest on naturalnym składnikiem chrząstki stawowej. Uzupełniając go powstrzymujemy procesy wynikające z jej zużycia. Wskazane jest zwłaszcza wtedy, gdy brak naturalnej mazi powoduje dyskomfort czy nawet ból stawów, zwłaszcza przy poruszaniu. Kwas działa dwutorowo – po pierwsze, przynosi doraźną ulgę. Po drugie, zaaplikowanie go z zewnątrz pobudza organizm do samodzielnej produkcji większych ilości tego kwasu.

8. W czasie rehabilitacji można korzystać z narzędzi takich jak opaski i taśmy usztywniające.

9. Dochodząc do zdrowia, nie wolno też zapomnieć o odpowiedniej diecie. W niektórych przypadkach warto też zastanowić się nad suplementacją (np. kolagenu).

Jak na co dzień dbać o kondycję stawów?

Ogromny wpływ na kondycję stawów ma nasz styl życia. Niektóre zachowania pomagają w utrzymaniu odpowiedniej sprawności.

1. Utrzymanie odpowiedniej masy ciała.

2. Umiarkowana aktywność fizyczna o stałym charakterze (np. spacery, jazda na rowerze, joga, nordic walking, pływanie). Należy pamiętać przy tym o właściwej technice oraz o rozgrzewce i ćwiczeniach rozciągających.

3. Rozgrzewka, rozciąganie, odpowiednia technika mają też ogromne znaczenie w przypadku osób uprawiających sport bardziej wyczynowo.

4. Każdy trening powinien być dopasowany do aktualnej kondycji fizycznej.

5. Dbanie o nieobciążanie stawów w trakcie codziennych czynności. Dotyczy to zwłaszcza osób, których praca polega na utrzymywaniu ciała w jednej pozycji lub wykonywaniu jednostajnych ruchów. Warto też zadbać o ergonomię miejsca pracy.

6. Odpowiednia dieta bogata w takie substancje jak kwasy tłuszczowe omega-3 i 6, witamina D, witamina C, białko.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =