Thoni Alutec stawia na nowoczesne technologie inwestując w rozwój Centrum Obróbki Mechanicznej

Materiał zewnętrzny Image

Thoni Alutec od lat jest wiodącym producentem odlewów aluminiowych na świecie. Dostarczamy detale dla największych koncernów z branży energetycznej, medycznej, kolejowej czy lotniczej. Do sukcesu przyczynił się szereg innowacyjnych projektów z zastosowaniem inteligentnej automatyki przemysłowej, robotyki, systemów wizyjnych i pionierskiego oprogramowania.

Thoni Alutec oprócz tego, że jest najnowocześniejszą odlewnią aluminium na świecie, jest również w posiadaniu jednego z najbardziej innowacyjnych parków maszynowych obrabiarek sterowanych numerycznie jaki można spotkać w tym obszarze przemysłu. Jesteśmy na chwilę obecną w posiadaniu 70 obrabiarek numerycznych i w dalszym ciągu, idąc za potrzebami klientów i rynku, planujemy zakup kolejnych. Nasz park maszynowy staramy się cały czas modernizować wymieniając obrabiarki na coraz to bardziej zawansowane technologicznie.

Obrazek

Obrabiarki są odpowiednio dobierane wielkościami i możliwościami pod określoną gamę produktów. Detale jakie jesteśmy w stanie obrabiać ważą od paru dekagramów do kilkuset kilogramów, te najmniejsze są wielkości pudełka zapałek, największe osiągają wielkość samochodu dostawczego. Obrabiarki posiadają sterowania takie jak: SINUMERIK, Heidenhain, Fanuc, Mazatrol oraz inne języki programowania ISO. Personel programistyczny, który pracuje z tymi obrabiarkami, jest wysoko przeszkolony. Nasza firma organizuje różnego rodzaju kursy i szkolenia, podnoszące kompetencje pracowników. Dzięki inwestycjom w kursy i szkolenia nasi pracownicy są na najwyższym poziomie umiejętności w wykorzystywaniu systemów CAM do programowania obrabiarek.

Obrazek

Z czasem połączyliśmy obrabiarki w systemy paletyzacji. Celem naszym było zmniejszenie ilości przezbrojeń przyrządów. Wykorzystujemy tę opcję przy krótkich powtarzalnych seriach produkcyjnych detali. Możliwe jest to dzięki posiadaniu magazynów narzędzi obejmujących 300 szt. na jeden magazyn obrabiarki. Jeżeli chodzi o automatyczne podawanie narzędzi z magazynu do wrzeciona obrabiarki testowaliśmy dwa warianty – standardowe automatyczne podawanie narzędzi za pomocą podajnika wyposażonego w łapy, ale tu postanowiliśmy pójść dalej i zastosować podawanie narzędzi za pomocą robota, do którego zresztą produkujemy części obudów dla naszego klienta.

Już od dłuższego czasu zaczęliśmy intensywnie inwestować w robotyzację. Zbudowaliśmy cele w których roboty wymieniają detale na przyrządach w obrabiarkach. Kolejnym etapem był zakup robota autonomicznego, żartobliwie nazwanego przez pracowników - „Azor”, który dostarcza narzędzia operatorowi z magazynu narzędzi pod obrabiarkę, aby czas pracownika mógł być w sposób ergonomiczny wykorzystany zgodnie z jego kompetencjami i umiejętnościami. Aby wykorzystać w pełni potencjał robotyzacji, utworzyliśmy dział Badań i Rozwoju, który dba o skuteczne zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze produkcyjnym.

Park maszynowy wyposażony w tak ogromną ilość obrabiarek potrzebuje również zaplecza związanego z kontrolą jakości. Jesteśmy w posiadaniu 8 maszyn CMM odpowiednio dobranych do gabarytów obrabianych detali. Personel zatrudniony na wydziale Kontroli Jakości jest systematycznie szkolony.

Obrazek

W trosce o środowisko naturalne staramy się wyeliminować dokumentację papierową (przewodniki produkcyjne, dokumentacja technologiczna, dokumentacja klienta, rysunki itp.) z obiegu produkcyjnego. Pracujemy nad tym, żeby zastąpić tę dokumentację w formie papierowej wersją elektroniczną. Już teraz przy części obrabiarek są powieszone monitory dotykowe, gdzie te dokumenty produkcyjne możemy znaleźć. Dążymy do tego, aby przy każdym urządzeniu, nie tylko przy obrabiarkach, informacje były właśnie w formie cyfrowej. Naszym zamysłem jest łatwy i prosty sposób na dostęp do danych dla naszych pracowników na produkcji, a przy okazji zminimalizowanie drukowania dokumentów, co przysłuży się ochronie środowiska.

Obrazek

Przy tak dużym parku maszynowym ważnym aspektem jest zarządzanie gospodarką narzędziową. Jesteśmy w fazie końcowej testów takich systemów, które pomogą na szybkie składanie narzędzi, odnajdywanie komponentów do składania tych narzędzia, nie tylko w dziale przygotowania narzędzi do produkcji, ale również na obrabiarce. Będziemy mieć dokładną informację ile sztuk danego komponentu jest na zakładzie, co ważniejsze gdzie się on znajduje, a przy połączeniu tych informacji z systemem planowania – będziemy wiedzieć dużo wcześniej przed rozpoczęciem produkcji czy musimy dokupić komponent narzędzia.

Przez różnorodność detali jakie obrabiamy i technologii wykorzystywanej do ich obróbki jesteśmy światowym liderem wśród odlewni aluminium. W związku z ciągłym rozwojem firmy poszukujemy najlepszych specjalistów z obszaru obsługi i programowania obrabiarek CNC, technologów, konstruktorów oraz kontrolerów jakości.

Oferty pracy: https://www.thoni-alutec.pl/praca/

Kontakt: 15 814 98 16

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona